Единственото, което е сигурно, че ще стане в отбраната е да се постави на законова основа дейността на службите за сигурност. Това ще се случи до края на октомври, заяви пред „Денят започва“ по БНТ министърът на отбраната Аню Ангелов.
Законът за военното разузнаване е готов, но днес ще го оттегля, защото утре предстои Консултативен съвет по национална сигурност при президента, където ще се разгледат основни принципи за бъдещето на силите за сигурност. След това, с подготовката на другите закони за сигурност, законът за военното разузнаване ще бъде внесен отново, обясни министър Ангелов.
Идеята за обединяване на цивилното и военно разузнаване отпадна окончателно, защото Служба "Военна информация" е само едно звено в армията и въоръжените сили. То е само стратегическо, но има още оперативно, тактическо, така че не трябва да се отделят отделните звена и да преминават под различно подчинение, защото ще се наруши балансът на цялата система, каза още Аню Ангелов.
Министърът отказа да коментира освобождението на Румен Миланов от всички постове – и като директор на БОРКОР, и като съветник на премиера и секретар на Съвета по сигурността. Колкото до идеята на Миланов да има вицепремиер, който да координира всички служби и да е различен от вътрешния министър, Ангелов заяви: От гледна точка на ефективността на работата на службите те не би трябвало да имат шапка, която да играе ролята на филтър. Информацията трябва да стига до хората, които вземат решение – до министър-председателя, до председателя на НС, до президента и до всички останали, които вземат решение на принципа "необходимо е да знаем".
Вероятно ще обсъдим този въпрос за това какво звено да координира работата на службите, без да ги управлява, добави Аню Ангелов. Според него тези промени трябва да се направят в името на ефективността и да се прогнозират кризите в система. Ефективността няма граници, така че винаги може да се иска повече, посочи министърът на отбраната.
За ситуацията в НРС и финансовите нередности там министърът е на мнение, че независимо от службата или органа, той не може да контролира сам себе си. Трябва да има органи, които да контролират както финансовите потоци, така и какви задачи са поставени, как те се изпълняват. Необходимо е проветряване на службите, не на конкретната оперативна дейност и хората на терен, а на дейността на ръководството, заяви Аню Ангелов. Именно в ръководството трябва да се търсят пропуските, допълни той. Трябва да има мандатност на тези звена, защото рутината не е най-доброто при гоненето на ефективност. Независимо от това Служба "Военна информация" е ефективна служба, заяви още министър Аню Ангелов.
Мисиите ни зад граница струват 55 милиона лева годишно. Струва си всяка стотинка, защото от нея зависи сигурността на всеки един военнослужещ. При тези мисии няма никакво съмнение по отношение на качество на бронежилетки, на каски и т.н. Въпреки че мисиите се изпълняват с подкрепата на САЩ, всяка една стотинка е цепена на две, всяка една стотинка дава резултат, а не харчене на пари - няма прахосване и военнослужещите зад граница не са излагани на риск, посочи още военният министър. Аню Ангелов каза още, че все още не е наясно кой ще е новият началник на отбраната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ще не ще,иска не иска
13:56 25.04.2012