Отговорното отношение на партиите към избирателите и сблъсъкът на идеи, а не на компромати със сигурност ще върне избирателите към урните. Това каза президентът Росен Плевнелиев на кръгла маса за изборния процес.
"Народът е мъдър. Той не се впечатлява от манипулации и очерняне на противника по време на избори", каза държавният глава. Росен Плевнелиев посочи, че хората ще оценят и ако на изборите догодина тези, които не спечелят стиснат ръката на победителя.
Плевнелиев апелира към всички политически партии: "Нека не мислим конюктурно, а държавнически". Той посочи, че всяка от тях се стреми към максимално добро представяне на изборите и това е добре, но се изострят политическите страсти, а това не трябва да бъде самоцел.
Репутацията на държавата е важна. Тя зависи от това какви избори ще произведем през 2013 г. Президентът призова да се мисли за избирателите, а не самоцелно за изборните резултати. Имаме достатъчно време – цяла година, нека се подготвим добре и нека ги направим в интерес на гражданите и демокрацията в България.
Държавният глава посочи, че твърде често диалогът покрай изборите се позиционира на плоскостта на конюнктурното, на черния пиар и оклеветяването на политическия опонент на всяка цена. Така дебатите се изместват и не се водят за политическите програми и управленските идеи. Плевнелиев подчерта, че именно идеите са от първостепенно значение за изборния процес и само така може да се възстанови диалогът между партиите, избирателите и да се върне доверието на избирателите към политиците.
На дискусията по проблемните въпроси, свързани с изборния процес са събрани и политици, и експерти. "България има вече 20-годишен опит в провеждането на демократични избори. Това се явява едно от достойнствата и завоеванията на нашата демокрация", каза президентът при откриването на дискусията. Според него политическите партии и елит създадоха условия за провеждането на честни и демократични избори. Изборите са важен елемент за демокрацията.
Той изтъкна, че е добре, въпреки промените в законодателството, базовата рамка да бъде устойчива. Дебатът за изборния процес не е от вчера, каза Плевнелиев. Той очерта три основни дискусионни въпроса: изборният процес като технология на провеждане на изборите, битуващото съмнение в обществото за съществуването на практики като купуване на гласове и контролирания вот. Третият въпрос, който очерта, е за това дали има институционални механизми, чрез които да се повиши избирателната активност, особено сред младите.
Росен Плевнелиев смята, че за изборния процес има най-много въпроси, които се дискутират от години в обществото. Един от тях е този с избирателните списъци, друг е за статута на ЦИК, за която има предложения тя да се формира на професионален и експертен принцип.
Президентът цитира рейтингова класация на Фрийдъм хаус "Нации в преход". Според прочита на президента там е посочено, че изборният процес за последните 10 години в България има устойчив рейтинг, "който я нарежда сред страните с високи нива на демократичен изборен процес". За 2012 г. рейтинг той е 2, зад нашата страна са Унгария и Румъния.
За съмненията за порочните практики за купуването на гласове и контролиран вот, Плевнелиев посочи, че това е "предизвикателство към българска демокрация". Купуването е проблем за демократичния изборен процес, но не е проблем, който може да се реши, чрез изборното законодателство, каза държавният глава. Той подчерта, че купуването на гласове е престъпление и правораздавателната система трябва да потърси механизми за реални решения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Европеец
14:25 27.06.2012