Висшият съдебен съвет уволни дисциплинарно съдия Мирослава Тодорова.
19 члена на ВСС са гласували за уволнението. Главният прокурор Борис Велчев и председателят на ВАС Георги Колев са излезли ядосани от заседанието и са отказали коментар, предаде БГНЕС.
Това е второто дисциплинарно дело срещу Тодорова, образувано за по-малко от година, този път по предложение на петима членове на ВСС - Пламен Стоилов, Иван Колев, Теодора Нинова, Вельо Велев и Кирил Гогев. Основанието за образуването му беше системно неспазване на сроковете за написване на мотивите на три дела.
По-рано днес ВСС избра за апелативен прокурор на София Ангел Илиев.
"Не бих искал да се бъркам в работата на Висшия съдебен съвет /ВСС/, защото той е избран от предишния парламент. Не мога да коментирам виновността или невинността на съдия Мирослава Тодорова, която днес бе уволнена с решение на същия този ВСС. Но приемам като провокация уволнението на съдия Тодорова само ден преди излизането на Мониторинговия доклад на Европейската комисия за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред”, заяви в края на деня пред Агенция „Фокус” премиерът Бойко Борисов.
"Нека се мери с еднакъв аршин, нека всички съдии, които са забавили дела бъдат обекти на дисциплинарни санкции в случаите, когато това е така". Така правосъдният министър Диана Ковачева коментира днешното решение на ВСС да уволни съдия Мирослава Тодорова. "България има много сериозен проблем със забавените дела и това личи по множеството дела в Страсбург. Вчера Министерският съвет реши за 25 000 евро поредно плащане на обезщетения по забавени дела", коментира още тя. Според нея много сериозно трябва да се изследва и въпросът за натовареността на съдиите. Без сериозна оценка на натовареността не може да се преодолеят практиките за премествания, премествания без конкурс, коментира още Ковачева. "Сигналът, който трябва да бъде изпратен е, че не се толерира забавянето на дела и че от тук нататък и други съдии, които имат забавяне следва да бъдат обект на разследване от ВСС. Никой не бива да бъде закрилян и защитаван", заяви тя.
"По време на заседанието на ВСС имаше дискусия по отношение на размера на наказанието, което да бъде наложено", разказа още правосъдният министър. Проф. Анелия Мингова е предложила наказанието да бъде намалено до понижаване в ранг, но тази идея така и не е възприета от останалите членове на съвета и дори не е била подложена на гласуване. "До колкото видях във ВСС няма никакъв спор за това, че са извършени нарушения от съдия Тодорова, а именно, че са забавени дела и едно от тях е с изтекла давност. Това, което беше направено като коментар беше въпросът за превантивния ефект за случаите, когато има такива забавени дела", обясни още министърът.
Председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев изрази крайно възмущение от уволнението на съдия Мирослава Тодорова, предаде БНР:
Нямаме съмнение, че ВСС изпълнява политическа поръчка. ВСС изпълнява тази политическа поръчка в края на мандата си, когато много от неговите членове си търсят други постове и няма от кого другиго да ги получат освен от министъра на вътрешните работи. Трябва да сме наясно - Мирослава Тодрова е председател на най-голямата съдийска организация в България. Това е удар не просто върху нея. Това е показно на управляващите, една акция, която цели сплашване на представителите на съдебната власт. Ние ще дадем сериозен отпор, категоричен беше Кънев и допълни, че БХК ще напише писма до редица международни организации, навсякъде, където имаме влияние и възможности да го направим. Призоваваме НПО, професионалните организации на юристите да вземат отношение, защото това е безпрецедентно у нас, каза Кънев.
Говорителят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова заяви пред националното радио, че уволнението на председателя на Съюза, съдия Мирослава Тодорова е тревожно: В последно време съдия Тодорова влезе в полезрението на много хора, които Съюзът на съдиите си позволи да критикува - както ВСС, така и представители на изпълнителната власт, включително и министър Цветанов.
Когато една организация се противопоставя на опитите на други власти да се намесят в независимостта на съда, когато си позволява да критикува и ВСС, очевидно всички, които са засегнати, се фокосират върху представителя на тази организация. Не казваме, че съдия Тодорова не е допуснала закъсняване. Но тя в никакъв случай не е единствената. Освен това трябва да се направи сериозен анализ на нейното натоварване. Но, че по този начин се налагат, едно след друго, наказания на човек, който олицетворява противопоставяне на опитите съдът да бъде подчинен, за мен е тревожно. Съдия Куцкова уточни, че решението за уволнение подлежи на обжалване пред ВАС.
Европейската комисия отказа да се ангажира с позиция за уволнението на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова с обяснението, че не се занимава с индивидуални случаи. Като подчерта, че не коментира отделния случай, а темата по принцип, говорителят на комисията Марк Грей заяви пред БНР:
Независимостта на съдиите и по-обширният проблем - за дисциплинарните процедури и за това как те се използват и прилагат, беше сред темите, които разглеждахме по време на експертните мисии в България в последните месеци в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Очевидно дисциплинарните мерки, ролята на Висшия съдебен съвет и процесът по обжалване пред Върховния административен съд, също имат отношение тук.
Марк Грей добави, че независимостта на съдебната система е същностен въпрос и Комисията постоянно подчертава неговата важност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Bobi
Явно доста подкопи получава.
13:11 12.07.2012
2 м.с.
13:33 12.07.2012
3 Bobi
Не познавам жената и коментара ми е прибързан. Но факт е, че в случая се излива супер много злоба от въпросната госпожа. Може и да греша, а и това е само една снимка в крайна сметка. Но щом са я махнатали от такъва ръководен пост, явно не е било за това, че си върши добре и качествено работата.
14:26 12.07.2012
4 Bobi
14:28 12.07.2012
5 ..................
14:34 12.07.2012
6 Bobi
14:38 12.07.2012
7 versak67
16:53 12.07.2012
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 симеон
00:13 13.07.2012
10 Bobi
Що се отнася до Симо, никъде не споменавам, че работя на държавна работа, а че работя за благото на страната, т.е. това може да е бизнеса и реалната икономика. Друг е въпроса за заплащането.
04:12 13.07.2012
11 ЛОБИ КУНЕВА
Тормозят хората за да изглежда добре КУНЕВА ...
Ако не бяха стотиците диктаторски изцепки, Кунева нямаше да има шансове.
Едната ръка те бие за да отидеш при другата ръка на КУКЛОВОДА.
09:40 13.07.2012
12 ББ
13:13 13.07.2012
13 нотев
13:17 13.07.2012
14 Иван Белев
13:23 13.07.2012