Новоучредената гражданска инициатива "Бъдеще за Витоша" призовава кмета на София Йорданка Фандъкова и Общинския съвет да развалят договора с "Витоша ски" и паркът да се стопанисва от общината.
Това заяви днес на брифинг председателят на гражданската инициатива арх. Димитър Димитров, предаде БГНЕС.
Варненци си искат продаденото крайбрежие, а софиянци си искат подарената Витоша, посочи Димитров. Преди дни г-жа Фандъкова заяви, че ще съди "Витоша ски", а в крайна сметка направи среща буквално на 4 очи с концесионера, без присъствието на дори един гражданин, свидетел на договарянето зад гърба на софиянци, отбеляза той. Гражданите от новоучредената инициатива смятат, че "Витоша ски" нямат средства, за да прочистят просеките под лифтовете, затова тази работа ще я свърши държавата. Никой до момента не знае кой запали Партийния дом, а сега никой не знае кой запали Витоша. Последната версия е, че "извънземните сбъркали Ботунец с Бистришко Бранище, а в-к "Стършел" го каза точно - планирано безобразие", каза арх. Димитров. Един професионално запален пожар и абсолютно непрофесионално загасен, добави той. Според него е показателно, че нито един общински съветник не се е намерил на мястото на гасенето на пожара.
2007 г. се подписва концесионен договор между "Витоша ски" и Софийска община за 8 млн. лв. за активи, чиято реална стойност е 70-80 млн. лв., са изчислили от гражданската организация. Може да се прочете какво пише там - в интерес на гражданите, отбеляза архитектът. Изготвен е проект, а целта - "Витоша ски" след серия процедури да може да кандидатства за кредит от 70-100 млн. евро. Една от задачите е на Витоша да се строят и обекти, но това не се случва, защото на експертния съвет скачат представители на различни организации и се записва, че проектът се приема по принцип, но една точка задължава общината да изготви цялостна устройствена схема в границите на Софийска община.
Договорката преди дни на кмета Фандъкова с "Витоша ски" е провокирала създаването на инициативата "Бъдеще за Витоша", уточни арх. Димитров.
Законът за местното самоуправление и местната администрация дава възможността на общинския съвет и на кмета на София основание в чл.21, т.1 да се създаде временна комисия за Витоша с широко гражданско участие и на всички заинтересовани страни, която да разгледа проблемите на Витоша и нейното бъдеще, предлагат от гражданската инициатива. Нашето виждане е прекратяване на тази концесия и договора с "Витоша ски", като се възстановят 8.3 млн. лв. без да се търсят неустойки. А общинската администрация да предложи на "Витоша ски" да върне чрез дарение безвъзмездно придобитите съоръжения. При условие, че общината не желае да осигури пари, а "Витоша ски" не желае да дари безвъзмездно лифтовете, то участниците в гражданска инициатива "Бъдеще за Витоша" ще инициират подписка за събиране от гражданите на тази сума. Следващото предложение на организацията е с цел по-доброто стопанисване и развитие на Витоша да се създаде нов район, наречен "Парк "Витоша", включващ територията на природен парк "Витоша", попадащ в границите на Столична община с площ около 12 000 хектара.
Още едно предложение: държавата да предостави на Столична община собствеността си в природен парк "Витоша", попадащ в границите на общината с площ около 10 000 хектара за създаването на нов градски парк. Средствата за поддържане, развитие и изграждане на новия парк следва да дойдат от приходите на "синьо-зелената зона" в размер на 20-25 млн. лв. годишно. Всеки ползвател на тази зона ще инвестира в бъдещето на Витоша и ще съдейства за безплатен достъп на всички софиянци и гостите им до планината и пистите й.
От гражданската инициатива смятат, че общинският съвет може да приеме решение за провеждане на референдум или общо събрание на гражданите на София във връзка с бъдещето на Витоша. Така София има шанс да се превърне в най-зелената европейска столица. От "Бъдеще за Витоша" предлагат на председателя на Общинския съвет по негова инициатива да свика извънредна сесия на тема "Бъдещето на Витоша", на която да се приеме задание за изработване на специализирана устройствена схема на територията на природен парк "Витоша" в границите на Столична община. Това изискване е записано в протокол № ЕС-Г-57 на ОЕСУТ, проведен на 29.05.2009 г. в изпълнение на заповед № РД-09-01-62/09.03.2006 г. на кмета на Столична община и заповед №РД-09-09-37/25.05.2009 г. на главния архитект на общината. Този протокол е утвърден на 03.07.2009 г. от заместващия Бойко Борисов като кмет Минко Герджиков.
Ние софиянци искаме достъпът до Витоша да бъде безплатен през всички годишни времена и да не се срамуваме от състоянието, в което се намира тя, заяви арх. Димитров. От "Бъдеще за Витоша" призовават и се обръщат към кмета на София Йорданка Фандъкова с думите: "Нека заедно да изгоним търговците от храма Витоша!".
На 05.07.2012 г. над 2000 столичани напълно основателно поискаха разваляне на договора с "Витоша ски", за да не се повтаря агонията, както със "Софийска вода", Топлофикацията и "Софийски имоти", припомниха от инициативата.
17 седмици има до зимата, в които съоръженията могат да работят и то безплатно, но със собственик Столична община, смятат от инициативата. Достатъчно е направено, за да можем в края на този период да караме ски и да ползваме лифтовете, категорични са те.
Витоша е нашият бял дроб, без него, ние, гражданите на София, при тези изменения на климата и тежки промени, няма да можем да оцелеем, заяви и секретарят на "Бъдеще за Витоша" Митко Грозев. Така че сериозно трябва да се замислим каква концепция да имаме за такива животоспасяващи центрове в България като Витоша, каза той. Тя е и нашата душа, защото цялата ни история е свързана с Витоша и с града, който е тук от хилядолетия, добави Грозев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хрътката
14:18 15.07.2012
2 +++
14:46 15.07.2012
3 К.К.
10:27 17.07.2012
4 Боби
Ние 20 години чакаме държавата да се събуди!
Тед Лигети и Кристоф Инерхофер, не можаха да си обяснят как така допотопен лифт пъпли по хомологираната писта "Витошко" лале. Вече цял свят ни гледа сеира!
15:57 18.07.2012