Състоя се среща между държавният глава Румен Радев и министър-председателят на Черна гора Душко Маркович във връзка с укрепване стабилността на Балканите и насърчаването на търговския и инвестиционен обмен между България и Черна гора.
Като особено перспективни области на двустранното сътрудничество бяха откроени информационните технологии, енергетиката и туризма. България и Черна гора са най-активните страни за създаването на Международен институт за устойчиви технологии в Югоизточна Европа, който да допринесе за по-равномерното разпределение на научния потенциал и научната инфраструктура в Европа и да създаде повече възможности за висококвалифицирана професионална реализация на младите хора от региона.
На срещата беше отбелязано ползотворното двустранно партньорство в сферата на сигурността и отбраната. Двете държави споделят не само общи интереси и позиции, но се изправят и пред общи предизвикателства за укрепване на мира, сигурността и стабилността в региона, посочи Румен Радев. "Очакваме двустранното сътрудничество в рамките на НАТО и съвместните учения да продължи", заяви държавният глава.
Душко Маркович изрази признателност за принципната и последователна подкрепа на България за Черна гора и нейната европейска интеграция и подчерта действията на черногорските институции за утвърждаване на върховенството на правото, демократичните процеси, правата на гражданите и религиозните общности. Обща бе оценката, че изграждането на добросъседски отношения на Балканите е ключово условие за постигане на напредък по пътя на европейската интеграция и всяка държава от региона, която се стреми към ЕС, следва да е част от общите усилия в тази насока.
България високо цени приноса на Черна гора за изграждане на добросъседски отношения и укрепване на стабилността на Балканите, подчерта още президентът Радев и потвърди подкрепата на страната ни за присъединяването на Черна гора към ЕС. "Черна гора е изключително напреднала и ние ще продължим да оказваме помощ в този процес", посочи Румен Радев.
Вицепрезидентът Илияна Йотова постави по време на срещата въпроса за предстоящото разглеждане на доклада за България в рамките на постмониторинговия диалог на Съвета на Европа и изрази очакването на страната ни за положително разрешение на тази тема, уточнява news.bg. Вицепрезидентът припомни, че страната ни е член на Европейския съюз от 2007 г., а на Съвета на Европа от 1992 г. и е изпълнила всички критерии за отпадане на този механизъм на Съвета на Европа по отношение на България. Премиерът Душко Маркович заяви подкрепата на Черна гора за позицията на страната ни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Balgarin
Коментиран от #10
19:25 28.02.2020
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Onq s konq
19:38 28.02.2020
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Румен Крадев
19:57 28.02.2020
8 Някой
До коментар #1 от "Асан 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷":
Много си отворен зад телефона или компютъра.Първо Днешна турция е изгубила тотално идентичноста.За съжаелние в Турция има повече етнически българи еничери отколкото в България .другото са араби арменци гърци и още какви ли не.Някогашните османци да са 4 5 милиона.Всеки трети в Европейска турция е български корени научи историята.20:59 28.02.2020
9 така така
21:10 28.02.2020
10 Даскал
До коментар #3 от "Balgarin":
Как успяваш и на маймуница да допускаш такива правописни грешки!21:12 28.02.2020
11 1212
14:49 29.02.2020