Атентатът в Бургас показва, че тероризмът удря не само в градове като Ню Йорк, Лондон и Мадрид, а така също тероризмът удря навсякъде, дори и в България. Това смята заминаващият си посланик на САЩ у нас Джеймс Уорлик.
Според него целта е цяла Европа да бъде свободна и да живее в мир. Посланикът на САЩ поздрави и благодари на правителството на България за важната роля, която страната ни играе в момента. Уорлик смята, че външният министър Николай Младенов и правителството на България са направили свой приоритет установяването на мир и стабилност на Балканите и окуражаването на сътрудничеството в Черноморския регион.
"Това, което виждаме от България и от други държави в региона е прагматичен подход. Историята е важна, но това, на което сме свидетели днес е прагматичен подход към взаимоотношенията в региона, това е, което допринася за този стабилен напредък в региона", каза посланикът на САЩ. Той за пореден път коментира публичното изслушване на кандидати за членове на ВСС. Уорлик посочи пак, че прозрачността е стъпка към възстановяване доверието във ВСС.
Модерното мислене изисква от нас да знаем много добре, че общественият контрол е едно от най-важните неща за специалните служби – обществен там, докъдето може.
Това каза бригаден ген. Драгомир Димитров, директор на Националната разузнавателна служба (НРС). Обществото трябва да знае това, което е необходимо да знае, добави Димитров. Той коментира закона за службата, който вчера бе качен на сайта на президентството.
Досега работата на външното ни разузнаване се регламентира в няколко текста в Закона за отбраната и въоръжените сили.
Според проекта на закон, който трябва да премине през обществено обсъждане и след това гласуван от депутатите НРС ще бъде вече Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР), служителите й ще свалят пагоните и ще бъдат със статут на специални служители, началникът на службата ще бъде с мандат от 5 години. ДАР, според проектозакона ще бъде подчинена на премиера.
Драгомир Димитров посочи, че този закон основно е работен от експертна група в НРС и е обсъден много подробно. "Аз считам, че това, което беше наша идея, наша визия е отразено в закона" каза директорът.
Той посочи, че външното разузнаване е външно разузнаване и то ще работи основно вън. То ще има свои представители по отношение на координацията с останалите специални служби.
Бригадният генерал каза, че в Съвета за сигурност е обсъждан и въпросът за това дали, сваляйки пагоните, разузнавачите ще получават по ниски заплати.
"Аз нямам никакви притеснения, че това ще намали заплатите на служителите. Напротив закона регламентира един специален статут на служителите и мисля, че заплатите общо във всички служби за сигурност няма да се различават", каза той. В проекта се запазват и придобивките им и те ще имат 20 заплати при пенсиониране и 30 дни годишен отпуск.
Така Димитров и не очаква отлив от системата и към момента кандидат – разузнавачи има достатъчно. "Така че напротив, когато се регламентират функциите и задачите, когато контролът на правителството, парламента и на обществото е по-голям, аз не считам, че това ще бъде отлив", каза той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 mjhg
16:30 11.09.2012
2 муспи
01:42 12.09.2012