13 български мюсюлмани, по-голямата част от които духовни лица – имами, мюфтии и проповедници, се явиха тази сутрин пред съда в Пазарджик по обвинение в пропагандиране на „радикален” ислям. Те са заподозрени за участие в организацията „Ал Уафк ал ислам” със седалище в Саудитска Арабия, за която се смята, че е свързана с „Ал Кайда“. Организацията няма регистрация в България, но мрежата й е действала в регионите на Смолян, Благоевград и Пазарджик.
Стотици хора, облечени в типични мюсюлмански дрехи - жени с бурки, а мъжете с основния религиозен белег - брадата, се събраха пред сградата на Окръжния съд в Пазарджик преди началото на заседанието, предаде БНР. Друга част развяват българското знаме и това на ЕС. В района има и засилено полицейско присъствие. В един момент възникна и сериозен конфликт между събралото се мюсюлманско множество и съдебната охрана заради желанието на всички близо 300 души да влязат в съдебната зала. От тях са допуснати само около 50 души. В момента залата е пълна и достъпът на желаещите е спрян.
Обвинителният акт на прокуратурата съдържа осем раздела. Първият – за идеологията на салафитското направление на исляма като религиозна идеология и разпространението му в България. Вторият – за дейността на организация „Ал - Уакф ал – ислями”. Третият – за доказателства от хода на разследването. Четвъртият – за дейността на обвиняемите. Петият – за финансиране на организацията в България. Шестият раздел – експертизи, седмият – обвинения за всички подсъдими поотделно и осмият – данни за личността на обвиняемите.
Повдигнати са три обвинения - за проповядване на салафизма и налагането на шериата, за проповядването на антидемократична идеология и противопоставяне на властите, както и за нарушаването на основните човешки права. Материалите по делото са в 31 тома.
Прокурор Недялка Попова посочи, че салафитското направление е течение в исляма, което се приема като официална религия в Саудитска Арабия, а в Европа се разпространява сред по-младите мюсюлмани. Организация “Ал - Уакф ал - ислями" работи в България от 80-те години. Най-напред нейни ръководители стават чужди граждани, които са екстрадирани от страната след разпореждане на службите, след това те са заменени от български граждани, получили религиозно образование в чужбина.
Адвокат Велинов, защитник на четирима от обвиняемите, поиска да не бъде даван ход на делото, а за тях да се приложи тази част от закона, която ги освобождава от наказателна отговорност и им дава само административно наказание и глоба. Прокурорът по делото Недялка Попова възрази като обясни, че става дума за организация и всички 13 подсъдими са действали заедно, а не поотделно.
Съдът отхвърли искането на адвоката и даде ход на делото.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 R.I.P
12:40 18.09.2012
2 георги
15:31 18.09.2012
3 ivo
20:43 18.09.2012
4 Emrullah
16:53 19.09.2012
5 The Bear
23:04 19.09.2012