Днес и утре (5 и 6 ноември) президентът Росен Плевнелиев ще вземе участие в 9-та Среща на върха на държавните и правителствените ръководители на страните членки на Азиатско-европейския форум АСЕМ, съобщиха от прессекретариата на президента.
Форумът ще се проведе в столицата на Лаоската народнодемократична република Виентян. Българският държавен глава ще участва във форума по лична покана на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. На 5 ноември Росен Плевнелиев, заедно с държавни и правителствени ръководители от ЕС и Азия, ще има работна среща с министър-председателя на Лаоската народнодемократична република.
В първия ден от визитата си във Виентян държавният глава ще проведе поредица от срещи с премиера на Китай Вън Цзябао и с министър-председателите на СР Виетнам Нгуен Тан Зунг, на Република Корея Ким Хуанг Шик и на Сингапур Ли Сиен Лун.
В Националната съвещателна палата в лаоската столица президентът Плевнелиев ще бъде посрещнат официално от президента на Лаос Чумали Саясон, след което ще вземе участие в официалната церемония по разширяването на АСЕМ с Швейцария, Норвегия и Бангладеш.
Президентът Плевнелиев ще присъства на церемонията по откриването на 9-та Среща на върха на Азиатско-европейския форум и ще направи изказване на тема "Глобално икономическо предизвикателство: споделяне на опита от финансовата криза" в първата пленарна сесия на форума, посветена на икономически и финансови въпроси. С изказвания в рамките на сесията ще участват президентите на Франция Франсоа Оланд, на Чешката република Вацлав Клаус и на Индонезия Сусило Бамбанг Юдойоно и правителствените ръководители на Япония, Италия, Сингапур, Австралия, Белгия, Виетнам, Тайланд.
Във вторник, 6 ноември, са предвидени срещи на президента Росен Плевнелиев с президента на Лаоската народнодемократична република Чумали Саясон и с президента на Монголия Цахиа Елбегдорж. На втория ден от Срещата на върха на АСЕМ държавните и правителствените ръководители на държавите участнички ще разгледат въпроси на социалното и културното сътрудничество, регионални и глобални въпроси, както и бъдещото развитие на платформата за диалог. Срещата на върха ще приключи с приемането на заключителни документи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Христо Ковачев
21:26 05.11.2012