Ръководителят на Европейската служба за борба с измамите /ОЛАФ/ Джовани Кеслер изрази отново недоумението си от делото САПАРД по време на среща с българския министър на вътрешните работи Цветан Цветанов в Брюксел.
Джовани Кеслер за пореден път изрази учудването си от факта, че за едно и също престъпление, извършено от български и немски граждани, в България и в Германия са постановени различни присъди – осъдителни в Германия, оправдателни в България.
Цветанов запозна генералния директор на ОЛАФ с последните факти около делото, като уточни, че изпълняващият функцията главен прокурор Бойко Найденов е предприел необходимите действия и е възложил да се изготви предложение до ВКС за възобновяване на делото. Започнало е и разследване срещу магистрата, оттеглил протеста и е внесено искане във ВСС за неговото уволнение.
Джовани Кеслер изрази удовлетворение от предприетите мерки.
Министър Цветан Цветанов и Кеслер се договориха трима експерти от АФКОС да бъдат командировани временно в Брюксел, за да се включат в ежедневната работа на отдела в ОЛАФ, в който се прави преглед и подбор на разследванията, водени от Европейската служба за борба с измамите.
По време на разговорите министър Цветан Цветанов и ръкодителя на Европейската служба за борба с измамите Джовани Кеслер обсъдиха конкретни административни разследвания, възложени със заповед на директора на Дирекция АФКОС – МВР.
При срещата си с вътрешния министър Кеслер даде много висока оценка за работата на българската точка за контакт с ОЛАФ – АФКОС, за изградения капацитет и възможността с последните законодателни промени експертите от дирекцията да работят по административни разследвания.
Акцент в срещата беше поставен и на контрабандата на цигари. Цветанов и Джовани Кеслер отделиха сериозно внимание на противодействието на този вид престъпление. И двамата подчертаха значението на създадените съвместни работни групи, които имат за цел да разследват конкретни случаи, свързани с контрабандата на цигари.
Сериозен напредък беше отчетен и по въпроси, обсъждани при предишни съвместни срещи.
Българският вътрешен министър и генералният директор на ОЛАФ дискутираха и темата за обединяване на усилията за създаването на съвместни екипи за разследване на ДДС измамите. И двамата изразиха мнение, че това е сериозен проблем за държавите от ЕС, което допълнително ощетява не само бюджетите на отделните страни-членки, но и общия бюджет на съюза.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА