1 Февруари, 2021 10:18 2 262 85

Караянчева: С болка свеждаме глави пред паметта на погубените

  • цвета караянчева

Едно от големите предимства на демокрацията е правото на протест. Нека, когато протестираме, да не използваме похвати, напомнящи времената на безогледни политически репресии

Караянчева: С болка свеждаме глави пред паметта на погубените - 1
Снимка: БГНЕС

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева публикува в профила си във Facebook кратък текст, с който отдаде почит на жертвите на комунистическия режим.

Ето какво написа тя:

"Уважаеми сънародници,

Днес отдаваме почит пред жертвите на комунистическия режим и хилядите прекършени животи.

С болка свеждаме глави пред паметта на погубените от тоталитарната репресия представители на интелектуалния, духовния и икономическия елит на България.

Но и пред всички онези обикновени българи, чиито мечти, достойнство, бъдеще бяха прегазени брутално от една самозабравена върхушка, дошла на власт с преврат и лъжи.

Колкото повече ни отдалечава времето от тези събития, толкова по-голяма става нашата отговорност да ги пазим от забрава.

Защото дори днес ставаме свидетели на опити за оправдаване на Народния съд и дори призиви да бъде повторен неговият пример.

Защото само преди няколко месеца станахме свидетели на атаки срещу политически опоненти под формата на ковчези, черни чували и издигнати бесилки.

Един от най-големите страхове на режима, чиито жертви почитаме днес, беше страхът от протести.

Затова смазваше всичко, което дори далечно напомня на протест – от дължината на полите до дължината на косите.

Едно от големите предимства на демокрацията е обратно – правото на протест. Нека, когато протестираме, да не използваме образи от едно мрачно минало и похвати, напомнящи времената на безогледни политически репресии.

Така вредим на себе си, на обществото, на каузите си, на историческата си памет. Нека продължим заедно да защитаваме демократичните ценности и човешкото достойнство, независимо от различията помежду ни.


Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 26 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    91 4 Отговор
    Чакаме ПКП на НДК!

    Коментиран от #32, #64

  • 2 Кутке

    76 3 Отговор
    Бацо от бе ка пе сменял ли е имената в Разградско?
  • 3 Много точно

    93 3 Отговор
    Да сведем чела за жертвите на режима гроб .
    И да вземем мерки никога повече
  • 4 Софиянец

    91 3 Отговор
    Та вие от ГЕРБ ли, по червени сте от БСП
  • 5 Бари

    82 2 Отговор
    Лицемер , всички сте за бесене !!!
  • 6 az #МУТРИ, ВЪН!

    83 2 Отговор
    ПКП, както сам я нарече шефът й! :)))
  • 7 един от многото

    82 2 Отговор
    ТКП , единственото нещо за което Борисов не е излъгал досега!
  • 8 ПКП

    63 1 Отговор
    ПКП ВЕЧНА СЛАВА
  • 9 Бат Бойко нощния бандит

    57 2 Отговор
    Аз съм дърт комунист!

    Коментиран от #41

  • 10 Тая взе да ми харесва

    34 1 Отговор
    Ако ми падне ши и тегля една...........

    Коментиран от #42

  • 11 пкп

    55 0 Отговор
    У кофа болка нема .
  • 12 МАНИ СА МА

    60 0 Отговор
    Aнa Ивaнoвa
    Миcиc Бългaрия 2008 в интeрвю зa Фaкти.бг:
    Aкo 19-гoдишeн бългaрин oплoди 13 гoдишнo мoмичe - тoй щe бъдe ocъдeн зa блудcтвo c eфeктивнa приcъдa и щe бъдe вoдeщa нoвинa в 19:00 чaca пo тeлeвизиитe. Нo дa cтe чули ocъдeн рoм c eфeктивнa приcъдa дoceгa?"
  • 13 винкела

    64 1 Отговор
    пкп ти си срам за бългърия
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 ЛютитеЧушлета

    56 1 Отговор
    ................ Аз съм много много проста Пеперуда .........
    ...... ..... .... Кацнала на Бат Бойко на ххха
  • 16 ТаУмВзе

    45 1 Отговор
    ТКП лае клекнала в поза Г. Хайде мутропитека да си върне партийната книжка!
  • 17 324

    52 1 Отговор
    Оная с харесаната дупка за апартамент и тя ли свежда глава, с дедкото комунист, благодарение на когото е завършила Рабфак, а? Или шефа ти с намазана та филия мас и таткото милиционер?
  • 18 технолог

    54 1 Отговор
    ДОбре, че беше Комунизма и ПКП, за да имаме сега технологията за поцинковане на кофи.
  • 19 болиииии

    44 0 Отговор
    Ква болка беше само , кога Карадайъ , от трибуната на НС , по повод обсъждането на буквичката ''П'' в некои абревиатури наивничко попита , отнася ли се и за ПКП.
  • 20 Аспарух

    45 2 Отговор
    Другарко, комсомолски секретар-рапорт даден,рапорт приет !!! Учкома реши: Другарката Караянчева-ОСТАВКА!!!
  • 21 Сефте

    42 2 Отговор
    В Герб , ако имахте малко срам или ум , нямаше да слугувате на янките и турците .
  • 22 Другарят

    38 7 Отговор
    Преди комунистическият режим бяха избити пет пъти повече хора включително жени и деца! За тях няма ли да има почит ПКП??
  • 23 безгръбначно

    43 2 Отговор
    тази ПКП, ако имаше поне малко самоуважение, щеше да се разкара от хоризонта....
  • 24 НАБОРКАТА

    18 0 Отговор
    НЕЯ ДАВАМ ЗАПЛЮЛ СЪМ СИЯ ЛИЧНО ЗА МЕН
  • 25 Някой

    37 2 Отговор
    Ами г-жо Караянчева,преди да го има ГЕРБ,от коя партия бяхте ВСИЧКИ нали от БКП,то друга нямаше,а някои дето се бият в гърдите,бяха и охрана на властта.

    Коментиран от #46

  • 26 пешо

    28 2 Отговор
    ПКП, и го казаха от трибуната в парламента .
  • 27 метлата

    35 2 Отговор
    Ние сега какво да свеждаме със заплати от 300€ и пенсии от 150€ ?
    Направо ни разкатахте фамилията .
  • 28 ДжафДжаф

    30 3 Отговор
    Не знам защо, но все пак си мисля, че за жертвите на комунизма е някак си обидно да гледат там от горе как в държавата им се разпореждат прости мутри и "тъпи кърджалийски па/у/тки"!!!
  • 29 нЕГРИЕВА

    26 3 Отговор
    "Нo и прeд вcички oнeзи oбикнoвeни бългaри, чиитo мeчти, дocтoйнcтвo, бъдeщe бяхa прeгaзeни брутaлнo oт eднa caмoзaбрaвeнa върхушкa, дoшлa нa влacт c прeврaт и лъжи"- това важи и за вас с пълна сила лицемери.Ати няма чест и достойнство много си жалка -позор за институцията на НС
  • 30 Пекапизми

    23 1 Отговор
    Пе Ка Пе, пе ка пе, пе ка пеее... !
  • 31 Калайдисаната кофа се появи..ПАК..

    25 1 Отговор
    Тази като се появи на картинка и бързам да взема хапчетата за кръвното..Това ковида е като безобидно грипче от миналият век, сравнен с тази кофа, която е чумата на двадесет и първи век за България!
  • 32 Кака Сийка чистачката

    26 0 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Тая куха кофа пак се раздрънчала
  • 33 Опа

    23 0 Отговор
    А майка ВИ и баща ВИ от коя партия са били преди 30 г,майче от БСП?
  • 34 баба Цола

    20 0 Отговор
    Толкова ли я боли Караянчева, че освен турско езичната фамилия, която носи не благоволиха да гласуват закон за ЛУСТТАЦИЯ. В памет на убитите и репресирани полит. затворници и присъди за виновните палачи. Но се страхуват , че ще засегнат бащите и роднините си.
  • 35 Отец Нафарфорий

    20 2 Отговор
    Айде на 4.4. Господ да идва вече да си събира вересиите, че се нетрае вонята ви сатанинска.
  • 36 Филип Георгиев

    17 2 Отговор
    САМО ЧЕ ПКП Е БИЛА ЧЛЕН(ПО ТОЧНО ДРУГОТО) НА БКП
  • 37 ПОЦИНКОВАНА КОФА

    21 2 Отговор
    ПКП та нали си била комунистка, защо сега ги плюеш.
  • 38 Павел Пенев

    16 3 Отговор
    Кой ден е определен за честване паметта на убитите от фашисткия режим у нас ? Народния съд е създаден по искане на победителите във Втората световна война Русия,Франция,Англия и САЩ. Присъдите на съдилищата не се коментират а се изпълняват. Кой е казал, че фашистките главорези са елита на нацията ?

    Коментиран от #66

  • 39 Корекция

    13 1 Отговор
    Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, по известна като ПКП, публикува в профила си ................
  • 40 ХАХАХАХАХАХАХА

    11 1 Отговор
    А НИЕ С БОЛКА СВЕЖДАМЕ БИКИНИТЕ ТИ ПРЕД ЖЕРТВИТЕ НА ПОЦИНКОВАНИТЕ КОФИ, МУХЛЯСАЛИТЕ КИЛИМИ И СТАРИТЕ, НО ХУБАВИ. КАЛЕНДАРИ :)))))
  • 41 Отвратен

    7 0 Отговор

    До коментар #9 от "Бат Бойко нощния бандит":

    Абе баш си е кеадецм не комунист.
  • 42 Констатация

    12 1 Отговор

    До коментар #10 от "Тая взе да ми харесва":

    Дааа, от всички прости е най-простата.
  • 43 ТРОПЧО

    11 0 Отговор
    ОТ ТУРСКОТО РОБСТВО ЛИ МА КАРА ЯНЧЕВА ИЛИ ОТ ТУРСКОТО ПРИСЪСТВИЕ КАКТО ВИИ ГО НАРИЧАТЕ
  • 44 човек от народа

    9 0 Отговор
    на колене ! сведи глава !
  • 45 chi

    20 1 Отговор
    Аз прекланям глава пред погубените от хунтата на ГЕРБ!
  • 46 Технология

    13 0 Отговор

    До коментар #25 от "Някой":

    Нереализираните "комунисти" се пребоядисаха сини, а сега са най-големите "демократи" - ГЕРБ. Ама то боклука си е боклук, колкото и да го рециклираш - изгаряне му е "майката."
  • 47 войводата

    10 0 Отговор
    Какво ще правим с бившите членове на БКП и партийни секретари сега депутати и министри от Герб ааа да сведем глави ааа
  • 48 Ицо

    11 0 Отговор
    ЗА ТЪПИ КП-ки НЕ ГЛАСУВАМ

    Коментиран от #51

  • 49 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 50 вили

    7 0 Отговор
    ДА ПРЕКЛОНИМ ГЛАВА ПРЕД ШЙКАТА ОГРАБИЛА ДЪРЖАВАТА
  • 51 Наборка

    11 0 Отговор

    До коментар #48 от "Ицо":

    Цвето ма, като те попитат внучетата, "бабо какво значи ПКП", ти какво ще им отговориш ?
  • 52 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 53 Silver fox

    15 0 Отговор
    Не ти вярваме!
    Ти не сведе глава от срам,че"той" те нарече -еди каква си, тъпа,а го гледаше с влажни ,благодарни очи!
    Позор за такава председателка на НС!Срам!
  • 54 ТОЧКАТА

    12 0 Отговор
    ЕЛИТЪТ на българия/ТКП!!!!!!
  • 55 мъка им било

    13 0 Отговор
    Зарежете мъката тулупи , ами се фащайте у работа , че пропаднааме некадърници , най-добре си давайте оставката.
  • 56 ТОЧКАТА

    13 1 Отговор
    НАРОДНИЯТ СЪД не се занимаваше с ТКП а с ВИНОВНИЦИТЕ за третата национална катастрофа....Сега имаме ЧЕТВЪРТА НАЦИОНАЛНА КАТАСТРОФА....Ама няма ,,народен съд,,....Кофти работа....
  • 57 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 58 ТОЧКАТА

    11 0 Отговор
    Боооже,можех да и' имам уважението!!!Все пак е ПЪРВИЯТ ЧОВЕК В ДЪРЖАВАТА!!!!амааа,ТЯ САМАТА ГО НЯМА!!!!!!!Отврат е америчката колония,отврат ...
  • 59 ТОЧКАТА

    7 0 Отговор
    ...сякаш говори за герб...Пък може и да сравним ,жертвите ,а?Кво ще кажеш?
  • 60 българка

    12 0 Отговор
    Аз виждам усмивка и вирната глава - нахално предизвикателна! Забравих за прическата и перлите /сигурна съм, че са истински/ - каква дама, какво излъчване, да ти секне дъхът - това сега е "елитът" на България! Да не си помислите, че и завиждам - изпитвам срам заради нея, защото тя не иска и не може да се срамува !
  • 61 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 62 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 63 Хмммм

    7 1 Отговор
    БСП защо мълчи?
    БСП защо мълчи?
    БСП защо мълчи?
    БСП защо мълчи?
    БСП защо мълчи?
    БСП защо мълчи?
    БСП защо мълчи?
    ..........
    БСП защо мълчи?

    Коментиран от #65

  • 64 Паметлив дедо

    9 0 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    А какво ще каже ПКП за царско-фашисткия режим,за отрязаните партизански глави,разнасяни по улиците " за назидание", за избитите деца- ястребинчета,за хилядите загинали жени,деца и старци при бомбардировките на военнопрестъпниците американци?? Кога ще бъдат прочетени тези жертви???!
  • 65 Гюро Михайлов

    10 0 Отговор

    До коментар #63 от "Хмммм":

    А мадридският комарджия " цар" защо мълчи за националните катастрофи на България причинени от Кобургите?? Хммм??
  • 66 българка

    2 0 Отговор

    До коментар #38 от "Павел Пенев":

    Този "ден" българският народ го чества 45 години - достатъчно ли е?
  • 67 Грамотен

    4 0 Отговор
    Мара шляпа наизуст, взимайки повод от светиня МУ! Чети повече!
    Нaрoднитe cъдилищa ca идeя нa Чърчил и ce прoвeждaт из цялa Eврoпa: Фрaнция, Итaлия, Хoлaндия, Бeлгия, Югocлaвия, Пoлшa, Унгaрия, Бългaрия, Румъния и др.
  • 68 И ти ли си

    7 0 Отговор
    даваш мението маааа, кофа поцинкована такава?
  • 69 питам

    8 0 Отговор
    Гавра! Партия, изградена и управляваща по съветски модел, да се прави, че свежда глава пред жертвите на комунизма?! А пред жертвите на ГЕРБ ще сведете ли глава?
  • 70 Анонимен

    2 0 Отговор
    Не е срамно, че си от бкп, дпс, герб, срамно е, когато ви лъжат хора. Верно е и от фашистите има зли и от комунистите, но е лошо, когато си зъл, алчен, но и те вина нямат, както казваше баба радка, на майка й колежка по баничките, едвам се изхранваха. Много бедни. А бб да не се нерви. Вълчо из целия град бащата на цвета се оплакваше, и то кога стана на мястото на вежди рашидов 2009 дъщеря му депутат, много сме зле, моята пенсия е 160 лева, на жена ми 80 лева по болест от телк 80 лева.. Как станаха богати тия, визира гаражите, а младите, те са от старите, демек помаци, аз с багвра им работих, много злоба за пари. Възпитание. Нямали са и сега драпа, а това са братовчеди на првзидента стоянов петър, дошли са в гледка село през 1933,от смолянско изселяни в село гледка. Како, но те работят, а ти искаш от държавата. Тонове за тях бихме изписали. Плюят баща й. Най големият комунист, а плюел из града, дори българи бизнесмени, принудени сме да гласуваме за бсп. А са доктори деца, внуци, бизнес, дограма.. От свиленград дошли в кж, но много възпитани българи. Човечни. Нека да има богати, но кога бедняк вие, ти става тягаво. Но нека жената. Паднало и се. Той и бб е като тях, злобен. И алчен. Може да станат сватовци. Лика прилика на рамо бойково. Кой дава и получава има.
  • 71 112

    2 0 Отговор
    Цветанов да каже. Той беше с нея. E. Bech begesh
  • 72 азззаа

    4 0 Отговор
    Нямаш право да говориш за ДОСТОЙНСТВО точно ти,която прие думите на бб ПКП. Сега сте една самозабравила се върхушка
    дошла на власт с купени избори . Къде е демокрацията? В корупцията, апартаментите и банковите ВИ сметки ?
  • 73 инчхай

    4 0 Отговор
    всички гербоци над 50г.са с партийни книжки,дори и сдс боклу-- георги марков и гърнето Пловдивско,народа пак трябва да им търси сметка както румънците на Чаушеску
  • 74 Bai nudals

    2 0 Отговор
    Боли та ПКП то,тебе.
  • 75 Asterix

    0 1 Отговор
    Караянчева=следващия премиер на България!
  • 76 123

    0 0 Отговор
    И за тебе такъв
  • 77 123

    0 0 Отговор
    Да кажат как БКП изтреби 14000 евреи като врагове на народа от 9.9.1944 до 12.31.1946?
  • 78 Fantomas

    2 0 Отговор
    ПростА КърджалийскА П..Т..А !!! Ама много , много , много ПРОСТА !
  • 79 смок

    1 0 Отговор
    ТКП-ка се изходи по въпроса.
  • 80 ДОКО

    2 0 Отговор
    КАРАЯНЧЕВА И НЕ ЗАБРАВЯЙ ДА СПОМЕНЕШ ЧЕ ПАРТИЯ ГЕРБ Е ИЗБИЛА ЦЯЛ ЕДИН НАРОД..ЕДНИ Е ПРОКУДИЛА В ЧУЖБИНА ДА СМЕНЯТ ПАМПЕРСИ ДРУГИ ГИ ДЪРЖИ В НИЩЕТА А ТРЕТИ СЕ ЧУДЯТ КОГА ДА СИ СЛОЖАТ КРАЙ НА ЖИВОТА..
  • 81 1520

    0 0 Отговор
    доре ама защо забравяме жертвите на белия терор преди това които са много повече
  • 82 Йеронимус БОШ

    1 0 Отговор
    С право ли тази беше наречена ПРОСТА КЪРДЖ ПоТКА ?
  • 83 БАЧУ

    1 0 Отговор
    Ами като си наведе кратуната провери ли дали си с гащи.Мен ме е гнус да те видя на снимка,а как ли някои даже и говорят с теП,ПКП.
  • 84 умна

    1 0 Отговор
    простата кърджалииска светица. тя не е виновна, че е толкова проста. божа работа. да я изметем на 04-04
  • 85 СТОЯН

    0 0 Отговор
    НЕДЕЙ РИВА,ЧЕ ЩЕ ПОГРОЗНЕЕШ...А ГА ДИГАХТЕ ПАМЕТНИЦИ НА ТАТО-ТОГАВА МЪЛЧАХТЕ! Успокой се,за тебе те ...не умряха! АКО ЗНАЕХА,ЧЕ ТАКИВА,КАТО ТЕБ ГИ ЖАЛЯТ,ЩЯХА ДА СЕ ОБЪРНАТ В ГРОБА...
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове