14 Февруари, 2022 07:32 2 314 18

Българите от Западните покрайнини искат инвестиции от София

  • българи-
  • западни покрайнини-
  • българия

Засилване на връзките

Българите от Западните покрайнини искат инвестиции от София - 1
Снимка: БГНЕС

Премиерът Петков се срещна с българите от Западните покрайнини в края на посещението си в Белград тази седмица. В сръбската столица той се срещна с президента Александър Вучич и премиера Ана Бърнабич. Какво си казаха премиерът Петков и българите от Босилеград и Цариброд разказва Александър Димитров, участник в срещата.

"За пореден път научихме много късно за самата визита на българския премиер на 7 февруари. Най-интересното в цялата подготовка беше, че в самия ден на срещата получихме покана да сме в 17 - 17:30 ч. в посолството в Белград, за да можем да направим срещата. Това може би не беше направено по най-добрия начин, но наистина трябваше да се възползваме от шанса, да се срещнем с господин Петков и да обменим вижданията си за проблемите, които имат българите в Сърбия", каза в предаването "Брюксел 1" Александър Димитров, главен редактор на портал "Глас Прес" и основател на Сдружение "Глас" в Босилеград.

"Първоначално беше казано, че срещата ще продължи половин час, но продължи над един час. Говорихме за много неща, казахме и за трудностите. Всеки се опита по някакъв начин да запознае господин Петков с проблемите, но големият въпрос беше дали тази среща не трябваше да се случи преди главните срещи, които той направи в същия ден с представителя на сръбската държава, защото щеше, наистина, да има много повече аргументи в самите срещи, говорейки за българското малцинство в Сърбия," коментира Димитров.

"Практиката от последните няколко срещи на високо ниво потвърждава точно това: че те се случват изненадващо и един вид всички не сме подготвени. Както ние - представителите на малцинството, така и самите политици, да заявят по-добри становища и позиции пред сръбската страна", уточни той.

"Използвах тази среща, за да поканим премиера да бъде първият премиер в редовно правителство, който ще посети Босилеград и естествено да го придружи премиерът на Сърбия, за да се срещнат с истината и реалното положение на българите в Сърбия. Просто в Босилеград няма с какво да се похвалим, няма какво да видят, няма нищо направено", заяви той.

На въпрос на водещата прие ли тази покана българският премиер, Димитров отговори: "Надявам се, че да. Говорихме и за IPA-програмата, която в момента отваря четвъртия прозорец, който ще похарчи 38 000 000 евро и подсказахме, че и в тази програма Босилеград е винаги пренебрегван и прескачан. Може би има какво да се подобри. Въпросът е да се прояви малко търпение, но няма да бъдем крайно търпеливи. Ние ще бъдем критични, както винаги. От многото обещания сме стигнали до тук. Трябва работа, а не думи".

"Ние получихме информация, че на всички срещи се е говорило за малцинството и за проблемите, които то среща. Разбрахме, че с премиера Бърнабич даже са си разменили телефоните за по-успешно и бързо решаване на част от проблемите, в което няма нищо лошо, но като цяло ние подсказахме проблемите, на които решението им се намира в България. Започнахме с проблемите около 103-то постановление. Става въпрос за студентите от Западните покрайнини и техния престой. Когато те станат студенти в България и получат българско гражданство, не могат да се възползват от 103-то ПМС - да използват квартира, да получават стипендия и др., поради факта, че вече са граждани на България, а не са с чужд паспорт. Това е меко казано неразумно: да губят възможностите, които дава квотата за българи от чужбина. Говорихме и за подкрепата, която оказваше в годините назад Военномедицинската академия към българите от Сърбия. Факт е, че пандемията попречи в момента, но би било полезно тази практика да се възобнови, когато е възможно," каза Александър Димитров.

"Говорихме най-вече за недостига на инвестиции и капиталовложения в Западните покрайнини. Също за проблемите в медийната сфера, за малцинствените медии, част от които имат проблеми с финансирането. Говорихме и за екологичните проблеми. Говорейки за инвестиция, аз за пореден път припомних за модела на унгарската държава и как те решават този проблем. Просто има наистина много различни форми. Будапеща например има няколко програми за Войводина (районът в Сърбия, населен с унгарци): инвестиции за закупуване на къщи (средства, които унгарската държава отпуска за млади семейства във Войводина); за закупуване на земя; за безвъзмездна подкрепа за малък, среден, голям бизнес; туристически инвестиции, спортни инвестиции. Средства от порядъка от 150 до 300 милиона евро годишно се харчат от страна на унгарската държава към унгарците във Войводина. Намекнах на господин Петков, че колегата му Орбан има четири министерства, пряко ангажирани към този вид подкрепа. Те ме изслушаха и наистина би било хубаво тези позитивни примери по някакъв начин да може да се приложат и при нас. Не е нужно чак в такова изражение да бъдат. Може и много по-малко средства да се вложат с оглед на това, че унгарците в Сърбия са 300 000, а българите са 20 000 - 30 000 души", подчерта Димитров и допълни, че е показателно, че на тази среща не са присъствали кметовете на Цариброд и на Босилеград, а те са сред хората, създаващи спънки за българските инвеститори, които искат да да дойдат в Западните покрайнини.

"Премиерът ни подсказа, че особен приоритет на това правителство е да се спре корупцията и да се спре излишно харчене на пари, които по някакъв начин биха били реинвестирани или по-точно насочени в правилната посока. А защо не и в инвестиции в Западните покрайнини. Това ни дава може би търпимостта още малко да поизчакаме и наистина разбираме, че положението в България не е лесно, че се срещат много трудности. Включително и бюджетът за 2022 г. не е гласуван, но пак казвам, че важните неща се случват и без пари. Ако имаме една добра стратегия и една подобна среща се направи под формата, че първо ще се срещнем с представители на българското малцинство и след това с представител на сръбската държава, това би било показателно. Така че се надяваме наистина в процес тези неща по някакъв начин да бъдат подобрени", посочи Димитров.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Учуден

    10 9 Отговор
    Чудя се защо канадчето се навежда към страните от бивша Югославия?Какво очаква да получи от там?

    Коментиран от #12

  • 2 Псовисал

    4 3 Отговор
    Хитър е Киртакът, сега с тия разменени телефони на Бърнабич свят ще му се извие от попържни...
  • 3 Боже Боже

    14 3 Отговор
    Бедният се надява клошарят да го обуе
  • 4 ти да видиш

    5 0 Отговор
    най после да видим отново пачките от чекмеджето.
    сега остана да видим и кюлчетата откъде ще се пръкнат
  • 5 Бай Петко

    9 2 Отговор
    Ще почакат. В момента ударно се инвестира в Лорер. 5 държавни поста заема едновременно заедно с жена си. И ще управлява поне 7 милиарда евро. По времето на Бибитко са спестили и си купили 30-на апартамента.
  • 6 цербер

    8 1 Отговор
    премиера Ана Бърнабич....премиерка е,ама много прилича на мъж,затова може да мине и за премиер.
  • 7 лют пипер

    2 2 Отговор
    Може да получи оттам някоя руска пушка.
  • 8 гх6т

    4 9 Отговор
    Българите, които са си избрали Западните покрайнини, да си искат инвестиции от управляващите в Западните покрайнини. Друга държава да им привлича инвеститори ли? Странно искане. Утре и заплати ще искат от България.
  • 9 Айдее

    3 1 Отговор
    Искаме пари 1500 минимална заплата ,мафия оставка
  • 10 Хмммммм....

    1 3 Отговор
    Фалшива новина.

    Коментиран от #14

  • 11 Комон Сенс

    5 1 Отговор
    Силно западналия икономически район "Западни покрайнини" най-вероятно е много удобен за инвестиции.
    Единственото, което е необходимо, е да бъде договорена зашита на инвестициите ни със сръбската страна.
    У нас цените са европейски и над европейските. Ние сме относително бедни. Но в абсолютна стойност сме над средно ниво. Така че пари за инвестиции в толквоа беден район би следвал ода имаме предостатъчно.
  • 12 Тъй като предстои война

    1 1 Отговор

    До коментар #1 от "Учуден":

    Добрите контакти са важни. Политика сър. Сещай се ;)
  • 13 тия евра

    1 3 Отговор
    Българите в западните покрайнини ли представляват.. Пошло Факти, много пошло..
  • 14 и що

    7 0 Отговор

    До коментар #10 от "Хмммммм....":

    да е фалшива новината?
    Най-логичноито нещо което могат да поискат сънародниците ни в район с доходи средно 10-0 евро на месец и 50% безрабоитица е инвестиции!
  • 15 Илчо

    5 6 Отговор
    Aко турците в Източните Родопи, Делиормана и Добруджа поискат инвестиции от Турция, как ще се реагира, а???

    Коментиран от #16

  • 16 Хаха шегаджия

    2 0 Отговор

    До коментар #15 от "Илчо":

    Ти наистина ли не си запознат как всяка година се провеждат форуми на които се рекламират въпросните региони на турски инвеститори? И мислиш ли че никой досега нищо не е инвестирал? Турция вече има инвестиции за няколко милиарда в България. И какво точно да направи българската държава, да ги ограничи че "работят срещу националната сигурност", но какво ще предложи на хората там след това? Защо хората от западните покрайнини да нямат право да търсят инвестиции от нас, при условие че са чисти българи, след като Сърбия ги е изолирала и не инвестира достатъчно? Но се съмнявам че нашите ще предприемат нещо повече от "инвестициите" които се правят в Северозападна България, тоест почти нищо. Там където хората винаги са заявявали че са българи, там българската държава е "спокойна" и не инвестира, толкова им е акъла на нашите "политици", но най-вярното е че точно толкова им е българското самосъзнание. Така че новите и малко да инвестират в северозападните и западните региони, пак ще е в пъти повече от направеното досега, но там млади не останаха, така че вече е късно за жалост.
  • 17 гумата

    1 2 Отговор
    В Западните покрайнини не може да се инвестира, докато няма гаранции от сърбите, че бизнесът ще има осигурено спокойствие. Тия лелеяни вопли са много прозрачни. Дълги години извършваха погроми над българите, а сега някой говори за кинти.
  • 18 поп Богомил

    1 2 Отговор
    Извън пет-шест големи града в България, останалите райони са като от 18 век , инвестиции няма и положението е изключително тежко и мизерно. Какви инвестиции да очакват от българска страна?
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове