Част от депутатите на ГЕРБ напуснаха пленарната зала на парламента при обсъждането на първо четене на промените в Закона за специалните разузнавателни средства (СРС).
Малко след 12 ч. депутатите приеха на първо четене промените. Законът беше приет след близо двучасови дебати. Гласуваха 196 народни представители, от които 115 бяха „за”, а 81 – „против”. От ГЕРБ гласуваха против предложените промени. |
Вносители на законопроекта са Сергей Станишев и група народни представители. Основните предложения за промени са свързани с изваждането на Специализирана дирекция „Оперативни технически операции” (СДОТО) от структурата на МВР и обособяването й в самостоятелна държавна агенция към Министерски съвет. Новата структура ще се казва Държавна агенция „Технически операции” (ДАТО) и се предвижда тя да бъде юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище в София. Към мотивите на вносителите е записано, че основна цел на промените е да се пресече безконтролното подслушване и проследяване, да се сложи край на възможностите за престъпна злоупотреба с власт и да се възстанови и доизгради ефективен и незаобиколим контрол.
Стигна се до там, бившият вицепремиер днес да е със снет имунитет и с връчено обвинение. Това обвинение не е заради непредпазливост, текстът от Наказателния кодекс говори за умишлено поведение, заяви депутатът от ДПС Христо Бисеров. Той посочи, че се е стигнало дотам бившият вицепремиер днес да е със снет имунитет и с връчено обвинение. Това обвинение не е заради непредпазливост, текстът от Наказателния кодекс говори за умишлено поведение. Той подчерта, че три от парламентарните групи подкрепят промените в закона и обвини депутатите от ГЕРБ, че генерират престъпност в сектор Сигурност.
Един от основните проблеми е технологията на използване на СРС, заяви при обсъждането депутатът от Коалиция за България Младен Червеняков. По думите му една парламентарна комисия не може да контролира тази технология
Трябва да се ограничи кръгът на заявителите на специалните разузнавателни средства (СРС). Това липсва в Законопроекта за промени в Закона за СРС. Това заяви от своя страна депутатът от ГЕРБ и бивш зам.-министър на вътрешните работи Веселин Вучков. Той подчерта, че промените се предлагат без преди това да е направено обществено обсъждане.
Злоупотребата със СРС-та, незаконното подслушване, беше една от най-срамните язви на предишното управление. Това заяви в пленарна зала зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова. „Вместо за борба с организираната престъпност, СРС се използваха за подслушване на политически опоненти и бизнеса с цел рекет.
Не е без основание започването на няколко наказателни производства срещу висши служители в МВР, включително и срещу бившия вътрешен министър”, коментира Манолова. „Ще припомня случая с четенето на СРС от парламентарната трибуна, както и случая „Ало, Ваньо” и др. Хората са настръхнали срещу нарушаването на правата им чрез злоупотреба със СРС”, подчерта Манолова.
Няма установени незаконни подслушвания. Това заяви в пленарна зала, депутатът от ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов. „Това, което се твърди, че в последните 4 години има злоупотреби, засега са само твърдения на определени политици, но не и на компетентните органи. В прокуратурата не се говори за незаконно подслушване, а се говори за някакво твърдение за неупражнен контрол”, посочи Цветанов.
„Законопроектът е изключително важен за обществото и за националната сигурност. За голямо съжаление, сме свидетели да се приемат важни законопроекти от временни комисии, в отсъствието на дебат, на експертиза и на представители на Министерски съвет. За голямо съжаление отсъстват и основните вносители. Защо ги няма Сергей Станишев и Лютви Местан?”, попита Цветан Цветанов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА