27 Октомври, 2022 07:36 1 682 9

Красен Станчев: Не наливайте пари в икономиката през бюджета

  • красен станчев-
  • пари-
  • икономика-
  • бюджет-
  • наливане

България се отдалечи от еврозоната и най-вероятно ще се присъедини към нея през 2026-2027 г., коментира икономистът 

Красен Станчев: Не наливайте пари в икономиката през бюджета - 1
Снимка: БГНЕС

Идеята да се наливат пари в икономиката през бюджета е абсурдна. Това само ще увеличи инфлацията. Още отсега трябва да се ограничат разходите, но да се оставят инвестиционните, за да не се удари работещата икономика. България се отдалечи от еврозоната и най-вероятно ще се присъедини към нея през 2026-2027 г.

Това заяви в интервю за БГНЕС икономистът и философ доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика и бивш народен представител в VII ВНС.

Доц. Станчев подчерта, че бюджетът не е цялата икономика.

„Ако инфлацията е основният проблем, който трябва да бъде решен и това не може да бъде направено чрез средствата на паричната политика, то тогава са по-важни политиките, които са извън бюджета. Това са политиките, които дават перспектива на работещите хора за определена сигурност и планиране за по-дълъг период от време, отколкото е годишното или тригодишното бюджетно планиране“, заяви той.

Заради очаквания по-нисък растеж на БВП или дори възможния спад трябва да се ограничат разходите. „В тези условия трябва да се ограничат разходите още сега, като се оставят само инвестиционните, където има доходи и разплащания, за да не се удари икономиката“, препоръча доц. Станчев.

Той е категорично против увеличаването на минималната работна заплата, защото „тя е нещо, което се решава политически, а се плаща от бизнеса“. „Около една трета от хората в активна възраст в България работят за себе си и нямат договорни отношения, които да покрият законовите изисквания за минимална работна заплата“, добави икономистът.

Според доц. Станчев „преките данъци не трябва да се пипат“. В същото време може да се премахнат облекченията по ДДС и субсидията за пътуване с частни автомобили. Това може да доведе до намаляване на дефицита, уточни той.

Идеята да се наливат пари в икономиката през бюджета е доста абсурдна в тази ситуация. „Колкото и да наливате пари, толкова ще увеличавате инфлацията. По тази причина стопанската политика е също толкова важна, колкото и ограничаването на бюджетните разходи, защото тя дава перспективата. Всъщност стопанската политика облекчава физическия и човешкия елемент в икономиката, а пък фискалната би трябвало да има за цел увеличаването на разполагаемия доход на гражданите. Когато увеличавате плащанията през бюджета, вие не увеличавате разполагаемия доход. Всичко това рано или късно се превежда в инфлация“, подчерта доц. Станчев.

По отношение на влизането в еврозоната, той смята, че това може да стане най-рано през 2026-2027 г. Причината за отдалечаването ни от нея е, че не изпълняваме три от четирите фундаментални изисквания, включително уникалното за България изискване за справяне с корупцията и организираната престъпност, които са важни за финансовата система. Последното изискване е посочено в комюникето на ЕЦБ от 10 юли 2020 г.

Доц. Станчев също така смята, че не може основният аргумент на повечето партии, с изключение може би на „Демократична България“, за влизане в еврозоната да бъде тегленето на по-евтини заеми.

„И големият бюджетен дефицит, и тегленето на нов дълг зависят от решенията на правителството и Народното събрание. Това са опасните неща, а не самите заеми и самият дефицит. Ако вземем дефицита, той наистина е изключително висок. Той съответства на средните бюджетни дефицити за периода от 1991 до 1997 г., когато България не е в добро състояние и на моменти е имало лихвени проценти по външни финансирания над 12%. Те спадат относително късно под 4% - преди около 7-8 години“, заяви икономистът.

Доц. Станчев подчерта, че дългът също може да бъде проблем, когато правителството не може да събере достатъчно данъци, за да си изплати задълженията по лихви или главници.

„Правителствените разходи трябва да се смятат заедно със задълженията по изплащанията на дългове. Ако България от 2012 г. имаме таван на правителствените разходи от 40% от БВП, то реално с изплащането на различни дългове от 2012 г. досега правителствените разходи са 40-42%. Когато правителствените разходи нараснат до 42%, вече в нарушение на българския закон, какъвто е планът за следващата година, тогава можете да имате голям проблем за бюджета и невъзможност да се съберат данъци. Едно правителство може да изпадне в несъстоятелност дори когато има нисък дълг спрямо БВП, какъвто беше случаят на Румъния“, предупреди доц. Станчев.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 СЗО

    6 9 Отговор
    Правителството на Радев нарочно преви дефицита толкова голям, за да отложи приемането на България в еврозоната, защото...........знаем на кого служи Радев.
  • 2 Варна

    10 0 Отговор
    Да не наливат пари през бюджета, а ма то тъпата София зависи от него.
    Към 25 милиарда приблизително е държавният харчи и още толкова приблизително от частният сектор на тази територия където преживят много чифтокопитни. София не може да съществува вече над 140 години ако някой не и плаща сметката. За да произведе 9 млрд. данъци трябва да бъдат изхарчени към 50 милиарда лева.
    Който има съмнения в думите ми, да се пробва да провери държавните разходи и статистиката.
  • 3 спрете дотациите на частните си фирми

    11 0 Отговор
    другари нали уж плановата икономика и комунизмът приключиха?!
  • 4 ЧОЧО

    8 3 Отговор
    Сития на гладния не вярва.Не трябволо да се увеличава минималната заплата.А вие господин доценте знаете ли как се живее с 500лв.заплата,аз не съм на минимална,но имам познати които се мъчат да живеят с такава заплата.А вие само за титлата доцент сигурно получавате повече. Не може всеки в България да е доцент,професор,експерт или генерал има и по ниско платена работа.

    Коментиран от #5

  • 5 Баща

    2 4 Отговор

    До коментар #4 от "ЧОЧО":

    Му, е бил член на ЦК на БКП! Което изяснява как и защо!
  • 6 един

    4 1 Отговор
    В България има едни крадци наречени комунисти,на които целта им е да харчат парите на данъкоплатците и да живеят на техният гръб!В този смисъл,данъкоплатците не могат повече да издържат комунистите на гърба си,и хората настанили се на държавната софра трябва да бъдат "помолени" учтиво да станат и да си намерят друго препитание!Съкратете държавната администрация!
  • 7 Калъчева

    4 2 Отговор
    МРЗ се оказва единствената действена мярка за повишаване на заплатите. Никой дивкапиталист у нас няма да вдигне доброволно заплатите на най-низкоплатените си работници. А механизмите обвързани с МРЗ да бъдат премахнати и не се оправдават с нейното вдигане. Да ги привържат към инфлацията.
    Ваучерите за храна се използват за заместване на част от заплатите, а не като дъпълнение към тях. Това трябва да се проследи и да се премахнат, защото действат в полза на капиталистите и ощетяват бюджета.
    Не трябва да се чакат решения от министерства и агеннции, а директно им се отрязват парите за заплати, примерно с 10 %, 20 % и т.н. колкото пресметнат от НС!
    Най-старите пенсии отпреди 2000 г. да се повишат драстично, тези хора останаха измамени от последното преизчисляване.
  • 8 безпартиен

    4 1 Отговор
    Каква е разликата от времето преди 10.11.1989 когато ЦК на БКП определяше заплатите и сега когато МС определя минималната и от там всички останали?Разликата е,че тогава заплатите ги определяха бащите и дедите на тези които сега ги определят!От това административно определяне на заплатите ще се облагодетелстват единствено тези получаващи я от държавен или общински бюджети!Всички останали работещи в частния сектор и само осигуряващи се ще трябва да плащат по-високи осигуровки и данъци за да издържат 2.3 млн.пенсионери,над 700 хил."бюджетници",над 650 хил.малолетни и не пълнолетни,над 1 млн.ц...гани/РОМЛЯНИ ПО НОВОМУ/ без образование,без професии и без трудови навици!И как ще може някой да определи каква е цената на труда,след като има работник да свърши една работа примерно за 100 лв.,собственика да плаща 200?Ако не се намери работник и за 200,собственика сам ще повиши на 300,400 и т.н.!Пазар на труда е това,а решението е включването на този 1 млн. ц..гани в програми за образование,професионална подготовка и в пазара на труда!Съкращаване на тези над 700 хил."бюджетници" с поне 30% и насочване към частния сектор на освободените,като преди това се освободят "работещите" пенсионери от бюджета!
  • 9 пенко

    0 2 Отговор
    ... ---Из ПЕРКТИТЕ - СА ПО ОПАСНИ ОТ ХАКЕРИТЕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол