„До дни предстои да бъде обявена процедурата за изграждане на ВЕИ мощности за производство, съхранение и собствено потребление на електроенергия. Това е третата мярка за подкрепа на бизнеса от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), бюджетът ѝ е 200 млн. лв.“, съобщи Калин Маринов, заместник-директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) във второто издание на Подкаста за иновации и растеж на Министерството на иновациите и растежа.
Микро-, малки и средни предприятия от различни сектори ще могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране от максимум 1 млн. лв. за изграждане на мощности до 1 MWh. Съфинансирането ще бъде до 50%. Произведеният ток от ВЕИ системите няма да може да се продава или връща в електроразпределителната мрежа най-малко 5 г. след приключване на проектите.
По думите на Калин Маринов, интересът от страна на бизнеса към процедурата ще бъде голям. „Това, което отличава тази процедура за ВЕИ от останалите в Плана за възстановяване и устойчивост, е задължението да се инсталират съоръжения за съхранение на енергията. Целта е да насърчим предприятията да я използват възможно най-ефективно. Наясно сме, че токът от възобновяеми източници няма да може да покрие всички производствени нужди, затова е важно да се разпределя за часовете и сезоните без достатъчно слънчева светлина“, каза още Маринов.
Според него компаниите ще станат по-самостоятелни от свободния пазар на електроенергия и ще намалят разходите си. По думите му, предстои да бъдат отворени и други процедури за енергийна ефективност и възобновяема енергия по линия на МИР за бизнеса у нас. „По Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ например ще има възможност за комбинация от грантове и финансови инструменти, с които фирмите трайно да намалят сметките си“, заяви заместник-директорът на ГД ЕФК.
Припомняме, че на 2 февруари за обществено обсъждане бе обявена и процедурата „Кръгова икономика“ по НПВУ. Мярката е с бюджет 180 млн. лв., като по нея ще могат да кандидатстват микро-, малки, средни и големи предприятия. „С нея ще подкрепим предприятията да внедрят в производствата си оборудване, с което да намалят отпадъците и средствата за депонирането им, а от остатъчния материал да произвеждат нови продукти“, каза още Калин Маринов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ха ха
16:32 06.02.2023
2 Защо
За да няма излишък на ел.ток и подбиване на желаната монополна цена.
16:39 06.02.2023
3 ФЕЙК
1. Въртене на кон, магаре или вол на колело, а от там и генератор както едно време са вадили вода. Това ще бъде и мярка за развитие на животновъдството.
2. Всички държавни чиновници заемащи синекурните длъжности да въртят велоенергометри. Хем ще отслабнат, ще бъдат здрави и колкото са ще произвеждат ток поне колкото 1 реактор от Белене.
3. Всички "експерти" , ИКОНОМИСТИ,наблюдатели и анализатори ако въртят педалите на велоенергометрите заедно с чиновниците Белене не ни трябва. Те ще произвеждат колкото втория реакто.
Коментиран от #5
16:48 06.02.2023
4 Коментар
Не случайно сме най бедната държава в Европа.
В учебниците в Южна Корея ни дават като държава символ на това как за 30 години от 28 място по индустриални развитие сме пропаднали на 103 място.
Като гледам тези дебили скоро ще ни задминат и африканците ,които нямат училища .
16:52 06.02.2023
5 Ггггггггг
До коментар #3 от "ФЕЙК":
И още нещо.да се следи как зелените разходват ток.помня новата лимузина на сандов като министър.лицемерна работа.17:03 06.02.2023
6 Сандо
17:32 06.02.2023
7 ТОВА Е КАТО РАЗДАВАНЕТО НА КУФАРЧЕТА !
17:54 06.02.2023
8 Поп Кръстю у
20:43 06.02.2023