27 Април, 2023 07:05 4 911 51

САЩ погнаха България заради онлайн пиратство

  • сащ-
  • българия-
  • онлайн пиратство

Сега докладът включва 29 държави в списъка за наблюдение

САЩ погнаха България заради онлайн пиратство - 1
Снимка: Shutterstock

Службата на главния търговски представител на САЩ (USTR) добави Беларус и България към списъка за наблюдение за спазването на правата върху интелектуалната собственост, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Специален доклад добавя България, която е съюзничка на САЩ в НАТО, към списъка за наблюдение, тъй като София не е обърнала достатъчно внимание на недостатъци в разследването на случаи на онлайн пиратство. Миналата година USTR обяви, че ще направи преглед на страната ни именно по тази причина.

Минск пък е добавен в списъка заради нов закон, легализиращ неразрешено използване на защитени с авторски права произведения от страни, които налагат санкции на Беларус заради ролята ѝ в подкрепа на водената от Русия война в Украйна. Удължава се и обявеното миналата година спиране на прегледа на украинските практики в областта на защитата на интелектуалната собственост, поради нашествието на Русия в южната ѝ съседка, започнало през февруари 2022 г.

Сега докладът включва 29 държави в списъка за наблюдение или приоритетно наблюдение заради недостатъци и нарушения на правата върху интелектуалната собственост. В тазгодишния приоритетен списък са включени Китай, Чили, Аржентина, Индия, Индонезия, Русия и Венецуела. Страната ни е в този с по-ниска категория на опасност, като в него влизат и страни като Канада.

През април м.г, САЩ обявиха, че ще проведат специална проверка на България за това защо през последните 5 години изобщо не напредва в изпълняване на дадените обещания за преследване на случаи на онлайн пиратство и нарушение на интелектуалните права. Преди седмица, българското правителство предложи законопроект за промени в Наказателния кодекс, с които да завишат наказанията в тази област.

В мотивите към проекта бе обявено, че той е внесен заради "отправените към държавата критики по Раздел "Специален 301" от Търговския закон на САЩ във връзка със защитата на интелектуалната собственост, най-вече в областта на онлайн пиратството". Преди години България бе дори във въпросния черен списък 301, но бе изваден след множество мащабни полицейски операции.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 34 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Абе

    110 5 Отговор
    Тия да ни докарат платените самолети, пък тогава да имат претенции кой какво да изпълнява

    Коментиран от #13, #51

  • 3 1234567

    35 2 Отговор
    га мога ша крада
  • 4 Ксаниба

    70 4 Отговор
    Рекитьорите от фащ, дет ни висят пари, погнаха...

    Коментиран от #17

  • 5 хмм

    49 2 Отговор
    Да копираш и да присвояваш собственост са две различни неща.

    Коментиран от #28

  • 6 Интереснооо

    55 1 Отговор
    А Китай и Русия какво отговориха по повод погването ? Ке бегат или ке се предават.

    Коментиран от #9, #41

  • 7 позеленял

    48 2 Отговор
    изкуствения интелект има ли интелектуални права ?
  • 8 Механик

    50 9 Отговор
    И кой нeнopмалник тегли такива помии? Аз лично след 94-та съм гледал само един единствен западен филм, дето да ми хареса. За музика па да не говорим. Там просто няма попадение.
    Така че няма да ми липсват тракерите. Няма да ми липсва тъмнокож Робин Худ, третополовата Снежанка, Супермена със синдеом на Даун и пр.
    (то аз и не съм посещавал бг. тракер поне от 7-8 години)
  • 9 Ами

    31 2 Отговор

    До коментар #6 от "Интереснооо":

    Най вероятно ще умрат от смях 🤣😂🤣
  • 10 Иван

    4 26 Отговор
    При наличието на куп услуги, сериозно ли още има пиратстващи “тарикати”?

    Коментиран от #24

  • 11 Баш софиянец

    39 1 Отговор
    Аааа не сме изпълнили правилно всички поръчения! Нашите "приятели" от фащ.......
  • 12 Някой

    45 4 Отговор
    То пък една интелектуална собственост Боза след боза.
  • 13 Свободен Човек

    32 1 Отговор

    До коментар #2 от "Абе":

    Те тези самолети вече ги забавиха прекалено дълго и освен доставката им са длъжни да предадат и достатъчен брой други Ф-16 безвъзмездно не просто за извинение, ами и защото поради забавянето на платените Ф-16 блок70 България след края на 2023г. остава без способности за охрана на въздушното си пространство! Можехме да моденизираме МиГ-29 с парите които платихме за прословуите едномоторници Ф-16 а и да купим с остатъка и нови европейски изтребители. Ф-16 блок70 е една жигула натъпкана с нови технологии, казаха си го и военни експерти, че само ще тежи на конструкцията. Самолета си е старата база, с нови прибори и това го прави блок70.

    Коментиран от #26

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 боклуци

    45 0 Отговор
    оправиха всички проблеми в колонията че до онлайн пиратстовто опряха скaпаняцитe долни
  • 16 Кирчо сладура

    3 30 Отговор
    Много добре гледат вече на България.Явно им е писнало вече от ефтини тарикатлъци.Радеф и неговата пенсионерска гвардия работят доста усърдно,че да спечелят необходимото внимание.Остава една лека санкцийка и се връщаме окончателно в 18век.
    п.с. смартфоните остават....
  • 17 Свободен Човек

    30 0 Отговор

    До коментар #4 от "Ксаниба":

    Те освен, че висят пари това в момента е опит да се опитат да оправдаят, че ни влизат в компютрите и следенето по всякакъв възможен начин което е напълно незаконно и винаги ще бъде незаконно! На мен в последно време мишката ми прескача на всеки 20 секунди което е ясен знак, че не само ми влизат в лаптопа, ами и искат да знам, че го правят което е с цел тормоз. Виновните затова няма начин да се разминат, продадените им души скоро ще потънат в ада, колкото и да не искат да вярват. Всяко действие има равно по сила противодействие, че и по-силно!!! Безсмъртни няма на този свят, а тези които са си продали душите на дявола с вярването, че щял да им даде безсмъртие и да искат да си платят и да се извинят накрая, няма да има кой да им приеме парите и извиненията за злините! Изобличението им е и ще им бъде пълно!
  • 18 Име

    23 1 Отговор
    То това да ни беше проблема, просто живеем в Джамахирия, както и да е - то и там има ред някакъв.

    Бедността ражда чудовища, това е истината - да нямаш 20 лева за кино, както и да е.

    Впрочем и Уиндоуса е непосилен - както и да се въртим - получаваме ниски доходи.

    Да не говорим - за офис пакети, игри, всякакви забавления и т.н., понякога и на теб ти се иска да си човек.
  • 19 Дъ Крава 🐄

    17 5 Отговор
    България е съюзничка и приятелка на сащ в нато няма какво повече да говорим
  • 20 дядото

    29 0 Отговор
    какви са тези и за какво се мислят.ще извършвали проверки в които си искат държави по света.нагли окупатори и жандарми.
  • 21 Родолюб фон Барух Ал Сабах дьо Муажон

    10 2 Отговор
    Всичко е пари. Парите ще ви освободят. Работете за повече свобода. С нея ще си платите. Касите са отворени ,очакваме плащане. Благодаря.
  • 22 Големи интелектуалци

    22 0 Отговор
    Уж "съюзник", а на практика роб. Има ли поне една компания, която е направила продукт за България? Ако някой между другото е закичил келяв превод и до там. Какво търсят тук тогава?

    Коментиран от #49

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Драган

    9 8 Отговор

    До коментар #10 от "Иван":

    Кодекс на шопа, т.9: И пo дeceт лeвa дa нaпpaвят бeнзинa, я пaк чe cи кapaм кoлaтa: и бeз пapи дa e – пaк чe гo кpaднeм.
  • 25 Бъзиктар

    26 1 Отговор
    Ако някой си изтегли спечелилия "Оскар" филм "Навални" на супер-режисьора и сценарист Х.Грозев,нека да попадне под американските санкции за пиратство.Да бъде наказан най-строго.
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Свободен Човек

    31 1 Отговор

    До коментар #5 от "хмм":

    Тук говорим за прекалено много кражби, грабежи, лъжи и манипулации и т.н.
    Да припомня, че същите псевдосъюзници от САЩ накараха България да си нареже оперативно-тактическите ракети земя-земя, под неясен и безумен предлог, за да сме влезнели в НАТО. Те обещаха, че за компенсация ще ни предадат мощни реактивни системи за залпов огън. Ние нарязахме ракетите, но САЩ така и не ни предаде никакви артилерийски залпови ракетни установки, нито пък танкове, изтребители или каквото и да е! За сметка на това от България се изнесе и продължава да се изнася в промишлени количества злато, като за това ние българите не получаваме НИЩО в замяна! В момента трябваше да сме златни шейхове с наще златни залежи, а според доклади високият стандарт на САЩ и Канада е заради българското злато! Изнасят се и лигнитни въглища, отново без да плащат! Сега с цялата си наглост същите говеда ще обясняват какво щели да погват. Накрая ще получат руски ядрени ракети и ще кротнат, ама не от смирение а по принуда! В най-добрият случай с продадените си души на дявола ще поживеят още малко, а после топките лои които имат вместо души отиват на 1000 градуса по целзий! Изпросиха си го!
  • 29 И този,

    18 0 Отговор
    този път,нацепиха мотиката.Е,
    а те не крадат ли?Музиката на
    Сайръс- "Флауръс,"откъде ни я
    взеха.Щом не искат да сме пирати,
    да се махнат от интернет.
  • 30 Махмуд

    19 0 Отговор
    Няма по - нагли и цинични от американците.
  • 31 Махмуд

    16 0 Отговор
    Няма по - нагли и цинични от американците.
  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Ганьо

    5 2 Отговор
    стар пират ! От пиратските дискове до ден днешен !
  • 34 Сандо

    11 0 Отговор
    Приятели,приятели,ама сиренето е с пари.Тяхното сирене,де!
  • 35 велик кретено-зидар

    8 0 Отговор
    тия мисля да ги пиратствам докато избухне йелоустоун.
  • 36 до янките

    5 1 Отговор
    Питайте Гешев протежето Ви или Боко тиквата лицемери отвратителни,че няма да Ви издуха някаква буря от лицето на земята уроди долни.
  • 37 Мъжки Д. Луффи

    18 1 Отговор
    По-големи пирати от ФАЩ и Малобритания няма.
  • 38 Петър

    16 1 Отговор
    Няма ли да фалират тия гнусни кравари най накрая че да си починеш светът от тях ??
  • 39 чудят после се защо ги мразят

    9 0 Отговор
    И като какви се явяват краварите че да ни правят проверки ? Какво ще направят на Беларус със списъка си ?
  • 40 Реалиста

    7 0 Отговор
    При тая цензура на пазара освен американски лишени от съдържание филми единствено в пиратски сайтове можеше да се гледат азиатско,европейско кино.
  • 41 Ъхъ

    5 0 Отговор

    До коментар #6 от "Интереснооо":

    Медведев призова руснаците да гледат филми от торент-сайтове и да не спазват никакви авторски права! Жалко, че Холивуд престана да прави кино!
  • 42 Джак Спароу

    9 0 Отговор
    Събирането и злоупотребата с лични данни на потребители от платени и безплатни приложения със сървъри базирани в САЩ, също е престъпление.
  • 43 Бачо Киро

    6 0 Отговор
    Въобще не е вярно, България няма никви онлайн кораби, че да пиратства онлайн.
  • 44 интелектуалната собственост......

    12 0 Отговор
    и онлайн пиратство..... Ако не сме в един черен списък ще сме в друг. България, "съюзничка на САЩ в НАТО"...... САЩ не са ни приятели и партньори и ясно трябва да стане на всички . САЩ са ни враг и се държат като такъв.
  • 45 Няма нито един конкретен пример

    5 0 Отговор
    За онлайн пиратството ! Нито един.
  • 46 България "онлайн пиратството" бля-бля

    7 0 Отговор
    А САЩ го практикува като реално пиратство от десетилетие поне. И не само спрямо руски и китайски активи, а и спрямо активи и на съюзнически страни. Това е отдавна американска официална политика и за последно се сещам за 3 китайски кораба с алуминий..... Районен с детски труд и бля-бля пръдни
  • 47 Българин

    12 0 Отговор
    Ние пък ги включваме в списъка на световните жандарми и колонизатори и ги поставяма на първо място. Да им е честит призът.Нагли и брутални янки -колонизатори.
  • 48 Трябва да им се каже "баста кравари" !

    11 0 Отговор
    Нагли другари ! ..... Не ви признаваме нито списъците черни, нито санкциите ....
  • 49 Много си прав

    7 0 Отговор

    До коментар #22 от "Големи интелектуалци":

    Уиндоус 8 беше преведен на български от холандци използвайки гугъл транслейт. Пълен фарс. Даже не са намерили 3-ма българи да им преведат читаво менютата. А колко са "холандци" холандците, май се сещаш.
  • 50 Бъдеще

    2 0 Отговор
    Р2Р никога няма да умре!
  • 51 Иво

    3 0 Отговор

    До коментар #2 от "Абе":

    Ще има да чакаш от умрял писмо. Е, с chatGPT може и да стане
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове