Атака и ГЕРБ напуснаха пленарна зала. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров поиска заседанието на Народното събрание да започне с декларация, в която парламент осъди изказване на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов. В първите минути от четенето на текстовете от новия изборен кодекс и ГЕРБ напуснаха залата.
В петък при дискусиите трябва ли да се разреши агитация на майчин език, Хафъзов заяви, че ще върви "по пътя на Осман Калъч, Ахмед Давутоглу от село Искра, по пътя на Нури Адалъ и на Ахмед Доган". От "Атака" обявиха, че Калъч е бил осъден за шпионаж полза на Турция, а Ахмед Давутоглу не е бил репресиран.
Заместник-председателят на парламента Мая Манолова отказа да промени дневния ред, като посочи, че това не е възможно по правилник, групата на "Атака" демонстративно напусна пленарната зала.
Аз не мога да се примиря с арогантността, с която ДПС се заявява за ментор на българския парламент. Не беше такава идеята за кабинета на Орешарски, заяви пред журналисти на излизане от пленарна зала Волен Сидеров.
Относно агитацията на майчин език, Сидеров подчерта: „Ясно изказахме нашата позиция, че сме против тази агитация. Ако се опитат по някакъв начин да върнат този въпрос, това ще бъде супер скандално, и не знам дали изобщо тогава трябва да съществува този парламент”.
Няма как да приемам нещо, което не сме видели, коментира пред журналисти по-късно Мая Манолова. На въпрос, дали има право да се приеме извънредна точка, Манолова посочи: Много е спорно, дали има право извънредна точка да бъде гласувана. Няма драма – „Атака” е тук, ГЕРБ е тук”.
Парламентът излезе в кратка почивка заради липса на кворум, малко преди 11 ч. Заместник-председателят на парламента Алиосман Имамов обяви 30-минутна почивка. Георги Андонов от партията на Бойко Борисов поиска поименна проверка, след която стана ясно, че в залата няма необходимия кворум.
Към 11:30 ч. стана ясно, че заседание няма да има.
По-късно от „Атака“ внесоха проект за декларация за остро осъждане на изказванията на Хюсеин Хафъзов, подписан от депутатите Волен Сидеров, Десислав Чуколов, Деница Гаджева, Павел Шопов и Миглена Александрова. В нея се казва, че подобни изказвания като на депутата от ДПС са недопустими за българския парламент.
Сред мотивите за внасянето са това, че изявленията на Хафъзов са пример за говорене с езика на омразата, екстремизъм и антибългарска позиция. „Изказванията му взривиха българската общественост и доведоха до нарушаване на гражданския и етнически мир, до протести, вълнения и нагласи, които застрашават устоите на демократичното общество и държава“, казва се в проектодокумента.
В същото време, през изминалите дни нито ръководството на ДПС, нито самият Хафъзов не изразиха каквото и да е разкаяние и осъждане във връзка с направеното изявление. Напротив, изразиха желание за преразглеждане и прегласуване на чл. 181 от проекта на нов Изборен кодекс във връзка с който текст бяха направени изявленията, пишат още от „Атака“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 пламен петров
Какво мислиш - тях не ги вълнува.
Златният пръст крепи този парламент и правителство и моля да не се прави на патриот.
Ако му стиска на Волен просто бламира парламента.
Успех Волене, за последно ще е
16:44 17.02.2014