27 Август, 2007 00:00 702 0

При земетресение най-уязвим е партерът

  • земетресение
Просторните магазини, кафенета и ресторанти в партерните етажи на жилищните кооперации са заплаха за тяхната устойчивост и носят големи рискове за оцеляването на сградата по време на земетресение. Причината са премахнатите носещи стени от конструкцията. Типичен пример в това отношение са магазините на много други места в централните части на големите градове.

В съседна Турция също е имало подобно увлечение - под жилищата да има дюкяни и кръчми. След опустошителното земетресение в Измит преди 8 години турците преминаха в другата крайност - партерните етажи се бетонират като бункери. Започнаха дори да премахват по 1-2 етажа, за да намалят тежестта на сградите.

Кресненската земетръсна зона е най-активната в България. Сеизмолози припомнят, че там е бил епицентърът на най-силното земетресение, ставало на територията на Европа. Трусът е бил регистриран през 1904 г. и интензитетът му е бил 8 по скалата на Рихтер. Останалите рискови райони са в района Пловдив-Чирпан, около София и Стражица, както и зоните с активни свлачища.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА