27 Февруари, 2020 06:21 2 469 7

Работи се върху по-лесна комуникация между съседите

  • саниране-
  • съседи-
  • закон
Работи се върху по-лесна комуникация между съседите - 1
Снимка: М. Богданова ©

Санирането на сградите е само част от въпросите, които трябва да намерят своето решение с промените в Закона за управление на етажната собственост. Целта на измененията е да се създаде режим, който да предполага по-лесна комуникация в сградите в режим на етажна собственост и много по-лесно управление на общите части, които са важни за всеки един от нас.

В предстоящите промени на закона ще се разпише и много подробно професионалното управление на сградите от частни фирми, дружества или юридически лица. Те ще бъдат включени в специален регистър в МРРБ. Преди да бъдат вписани в регистъра, те ще преминат квалификационно обучение, което е продължително и доста сериозно. „Вписването в регистъра по някакъв начин ще гарантира, че когато хората си изберат определена фирма от него, домоуправителят ще предложи качествена услуга“, каза Гергана Благиева – директор на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ. По думите ѝ е важно хората да разберат необходимостта от внедряване на мерки за енергийна ефективност, защото общите части са част от нашата собственост. „Процентът идеални части в нотариалния акт са наша отговорност, трябва да се погрижим за него. Затова с промените в ЗУЕС първо ще създадем умения и механизми хората да погасяват редовно вноските, които се събират в етажната собственост за управление и поддържане. Трябва регулярно да постъпват и вноските за ремонт и обновяване на сградата. Трябва да създадем умения общите събрания да се провеждат по-безпроблемно, защото всеки знае че, когато се сложи обява за общо събрание, в деня на събранието отиват много малка част от хората, няма кворум, т.е. то се проваля, обясни още Благиева.

Промените в закона трябва да доведат до по-добро управление, до повече ангажимент на собствениците. Целта, която си поставя този закон, и стратегията, която се разработва в момента, е един обновен и добре поддържан сграден фонд.

Гергана Благиева коментира и доклада за състоянието на сградите у нас. Тя почерта, че с него не е правена детайлна оценка за техническото състояние на всички сгради, защото всяка има своите особености. Такава оценка ще има в техническите паспорти. "Ние направихме подробен анализ за състоянието на жилищния сграден фонд. На него ще стъпи дългосрочната стратегия за саниране в страната с хоризонт 2050 г., която ще представим в ЕК. От анализа стана ясно, че 7 процента от сградите отговарят на изискванията, което означава, че имаме тежката задача останалите 93 процента да ги обновим“, каза Благиева.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Данъкоплатец

    18 0 Отговор
    Най-големия проблем е че институциите които по закон имат права и задължения към Ет.Собсвеност не ги прилагат и прехвърлят проблемите към домоуправата. Прочетете добре съществуващете наредби и закони.

    Коментиран от #3

  • 2 Алфа Вълкът

    8 1 Отговор
    Вместо да ги събарят, продължават да ги санират?
    Да не ревем като албанците и турците накрая?
  • 3 Някой

    14 1 Отговор

    До коментар #1 от "Данъкоплатец":

    Естествено, държавен служител да си размърда задника...чудо невиждано.Ако имаш теч от съсед над теб се спасяваш както можеш.Същевременно в закона е записано че общината е органа който констатира и задължава виновния да си отстрани проблема и да го санкционира.Да,ама не. Щото оня си е направил калпав ремонт на банята,от калпави пишман майстори ,работещи в сивия сектор .Така е в цялата държава.Пробвай да правиш такива ремонти без знанието и разрешението на общината с някой майстор самодеец в Германия,примерно, да видиш какво те чака.Пак мислят законова простотия да ке оправят домоуправителските фирми и живущите. Естествено нищо няма да се подобри,ами пак е работата за едни пари да се вземат от хората, за обследвания,паспорти и пр.дивотии.Тия неща са важни ,но са кледствие от други предходни действия за въвеждане на ред в тая анархия с Ет.Собственост.Щото не ми е много ясно с тия готвени,,улеснения,, за комуникация м/у съседите как ще се състоят в блок със 144 апартамента,или с 288 ....да има такива ,повечето панелки са със минимум 6 входа с по 24 ап.,има и много с по 10 и 12 входа.....
  • 4 Пако

    14 0 Отговор
    Наистина,няма такава държава като нашата.
    Говори се за технически паспорт някакъв,или
    да се инкасират още някакви пари в хазната.
    А в същото време новото “строителство”е във
    средата на 20и век.Построиха ни кооперация
    2010 год. и асансьора спира в междуетажието.
    Кой е бил този архитект,който е измислил
    тази дивотия,и кой е този идиот който е
    одобрил строителния план,и дали на някой
    му е хрумнал въпроса—А един инвалид с количка
    как ще ползва асансьора.И сега,едни други
    безсрамни Идиоти,ми говорят за технически
    паспорт..
  • 5 Koko

    10 4 Отговор
    В моя стаж като домоуправиител се сблъсках с цялото нежелание на собственици и държавната администрация( последните те прехвърлят като топка-уникално мързеливи и некомпетентни същества) да се занимават с каквото и да е.
    Наложи се да взимам решения, които не се харесваха на апартаменти от 1 ви и 2-ри етаж.
    Няма сила която да ги накара да платят за ремонт които им се вижда безмислен. Като цяло те винаги са били в опозиция, каквито и решения да бъдат предложени по необясними техни лични мотиви.
    Това е причината събранията да протичат с викове и крясъци, без взети градивни решения. След няколко такива, входа е без касиер, управител и чистач. Всичко се плаща на парче и няма ясна стратегия за бъдещи разходи. Жалко но факт, в тази ситуация не могат да са фактор 2 или 4 семейства но безразличието на останалите(абе, някой там да се занимава) е демотивиращо за каквато и да е бъдеща инициатива. Резултата е пагубен но логичен. Такъв е мат’риала, с биричка и чипс пред TV -то.
  • 6 То е ясно

    2 2 Отговор
    Трябва да спрат да ''санирват'' панелките и незабавно да ги срутят - опасни са и скоро ще започнат да падат
  • 7 az ti sera u vhoda

    0 0 Отговор
    мразим съседи