Last news in Fakti

27 Юни, 2003 00:00 17 022 0

Комфортът на къщата зависи и от дренажите

  • дренаж-
  • трябва-
  • къщата-
  • подпочвените-
  • сградата-
  • система-
  • дренажи-
  • нивото-
  • сутеренните-
  • случай-
  • дренажа-
  • случаи-
  • дренажната-
  • комбинация-
  • некомпетентност-
  • части-
  • picture-
  • начина-
  • лесно-
  • всички-
  • миризма-
  • изграждане-
  • водата-
  • условия-
  • капилярни-
  • подпочвени-
  • ко
Дренажите са важно съоръжение, което е пряко свързано с комфорта на всяка сграда, построена върху терен с високи подпочвени води. Ако той не е направен професионално, жилищата са пропити с характерната миризма на затворено помещение с висока влажност. Тази миризма не може да се премахне по никакъв начин, с никакво проветряване или ароматизиране - препатилите знаят това., За направата на дренаж е най-добре да се ползват услугите на професионалистиПодобен дискомфорт се усеща в доста от новоизградените къщи. Обединяващото при всички случаи е проблемът с подпочвените води. Друго общо е това, че почти всички потърпевши собственици са категорични, че дренажи са направени, че изолация има, че не могат да си обяснят какво става.
Към проектирането и изпълнението на дренажните системи трябва да се подхожда много внимателно. Какво е дренажна система за един "майстор" по всичко - нищо по-лесно: просто камъни под основите. Голяма част от собствениците на къщи с течове в сутерените, разположени в полите на Витоша, си спомнят, че долу-горе това е нещото, което е минало за дренаж и при техния случай.
За да се избегне влажността и неприятната миризма, трябва да се спазват стриктно
основните принципи при изграждане на дренажна система
на еднофамилна къща. Водата в течно агрегатно състояние се придвижва в почвата по два начина: гравитачно, под въздействие на теглото си отгоре надолу, и капилярно, под въздействието на капилярни сили, движейки се навсякъде, където има празнини с капилярни размери. Добре направените дренажи са съоръжения, които създават условия за гравитачно отвеждане на водата, като по този начин предотвратяват навлизането й в конструкцията по всеки един от гореописаните начини.picture:3,20030627_101.jpg, Всички дренажни тръби трябва да се свържат с канализационната системаДренажните системи са различен тип и изборът на всеки един е взависмост от хидрогеоложките условия на терена, ситуирането на сградата, начина на фундиране и използваните строителни материали. При проектиране и изграждане на дренаж е необходимо е да е осигурено условието той да се дренира в точка, по-ниска от частта му, опасваща или преминаваща под къщата. Дренажът е съоръжение не трябва да събира и задържа подпочвените води, а да ги отвежда встрани от къщата, като препятства контакта им със сутеренните й части. Той се проектира и изгражда така, че да осигури нивото на подпочвените води в дренираната област (под къщата) да не достига фундаментите или плочата на най-ниско разположеното помещение в нея.
При почви с капилярни размери на порите е необходимо освен дренажа под сградата да се изгради и капиляропрекъсващ слой. Този слой предотвратява наличието на тъй наречената пълзяща влага в сутеренните помещения, която може да се появи и при наличието на дренаж. Капиляропрекъсващият слой е винаги над нивото на понижените от дренажа подпочвени води. Той се свързва хидравлично в долната, по отношение на течението, част на дренажната система.
Дренажната система се изгражда заедно с изграждането на фундаментите на сградата. Това води до по-голяма ефективност на дренажа, до по-прецизно изпълнение, удобство, защита на строителните работи и конструкцията още на ниво "нулев" цикъл. Предотвратява корозията на армировката, капилярното водонасищане на конструкцията. Намалява остатъчната влага в новопостроената къща. Дренажната система може да се проектира и изгради така, че успешно да елиминира капилярното покачване по външната страна на стените. Тя се прави със специални материали, а не със строителни отпадъци или каквото попадне. Материалите се подбират взависимост от конкретната ситуация.16. Желателно е дренажната система да бъде проектирана от специалист.
За да бъде по-ефективен контролът при изграждането на системата, трябва да се имат предвид
най-често допусканите грешки при дренажите
Комфортът в къщата трудно ще бъде постигнат, ако няма проект за дренаж или пък той е погрешен. Липсата на условия за отвеждане на дренираната вода пък води до невъзможност за изграждане на дренажа.
picture:1,20030627_102.jpg, Отводнителна канавкаНай-често срещаният и най-опасен случай е когато водата въобще не се отвежда, тъй като в основата на сградата са нахвърляни камъни, нарочени за дренаж. Подобни случаи свидетелстват за тотална некомпетентност. При такова изпълнение, в комбинация с високи подпочвени води, глинеста почва и смесен тип фундиране (стъпки, пояси и бетонна плоча върху грунд тип настилка) каменният слой под къщата се превръща в област с ниско хидравлично съпротивление, започва да се пълни с вода, без да може да се дренира и като резултат, взависимост от нивото на подпочвените води, в сутеренните помещения се образува езеро с дълбочина от няколко сантиметра до един метър.
Друга грешка са плитко заложените дренажи. В този случай нивото на подпочвените води не се понижава достатъчно. Признак за такъв проблем са овлажняване или течове в централната част на сградата, а по-късно, при по-водообилни сезони - и в останалите й части.
При комбинация от плитко заложен дренаж и несвързан с него капиляропрекъсващ слой резултатът е почти същият като гореописания случай, но "ефектът" е по-бърз и по-траен.
При силно наклонени терени изкопът може да пресече два и повече водоносни слоя, които са с различна водообилност през годината. В тези случаи проста формулировка е невъзможна. Тази комбинация трябва да бъде проучена от хидрогеолог и да се вземе най-удачното и икономически изгодно решение.
В преобладаващите случаи причината за течовете в сутеренните части на къщите е некомпетентност, подценяване на ситуацията, неоправдани икономии и за съжаление недобронамереност на строителя.
Познаването на основните принципи за направа на дренажи ще помогнат на инвеститора да се ориентира обективно в познанията на строителя просто като се осведоми за начина на работа и ако има съмнения за некомпетентност, да потърси вярното решение. В крайна сметка комфортът на една сграда, особено когато става въпрос за еднофамилна къща, се определя от три основни неща: да се отоплява лесно с минимум разходи, да се охлажда лесно с минимум разходи и да е сух, независимо от хидрогеоложките и климатичните особености на терена.
picture:03.jpg,
Виолета СТОЕВА
[email protected]


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА