Чешкият пазар на недвижими имоти очаква нов бум на пазара на недвижими имоти, като цените ще се покачват с 9% годишно през следващите 10 години, сочи проучване на германския икономически институт Ifo и швейцарския Институт за икономическа политика. „Ръстът на цените на жилищата се движи по-скоро от търсенето, отколкото от предлагането“, каза анализаторът на Ifo Тимо Вохнер.
Според 1405 експерти от 133 държави повишаването на жизнения стандарт и доходите ще доведе до повишено търсене в много региони на света, както и до увеличаване на жизненото пространство и растеж на населението. Тенденцията към увеличаване на броя на домашните офиси също ще играе роля.
„Според 27% от експертите фактори като ограничен производствен капацитет, растящи цени на строителните материали и недостиг на земя за застрояване стоят зад покачването на цените на недвижимите имоти“, каза Вохнер.
Паричната политика на централната банка, инфлацията и правителствената политика се посочват от 12% от анкетираните като фактори за очакваното увеличение на цените.
Според икономисти темпът на растеж на цените на жилищата в Западна Европа (+6,4%) и Северна Америка (+7,7%) вероятно ще остане под средния за света. Значително по-високи темпове на растеж се очакват в Южна и Източна Европа (+18,4 и +14,9%). Според икономисти цените на жилищата може да се покачат още повече, особено в Южна и Западна Азия (+25,1 и +22,4%) и Централна Америка (+24,4%).
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Аз Кочо
Ако може той да каже печелившите числа от тотото за тази седмица ще му кажа евала!
Коментиран от #2
12:25 19.10.2023
2 Славчо Севрюков
До коментар #1 от "Аз Кочо":
Само вместо "бум" да няма "пук".Коментиран от #5
12:52 19.10.2023
3 Аз Кочо
Първата от дългосрочните доходности, която скочи през линията от 5%, беше нелюбимата доходност на 20-годишните държавни облигации на 3 октомври; в момента се търгува на 5,25%.
Тези дългосрочни доходности над 5% са индикация, че някаква форма на нормалност постепенно се налага на пазара на облигации от възраждането на инфлацията и от закъснялото осъзнаване, че тази инфлация не изчезва сама по някакъв начин. Това е огромна промяна на режима, след години на QE от Фед и репресия на лихвените проценти, и всички предишни предположения са извън прозореца.
12:55 19.10.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 ххммм
16:33 19.10.2023
7 Този коментар е премахнат от модератор.