Българското посолство в Мадрид е в постоянен контакт с испанските власти във връзка с арестуваните на 13 август край бреговете на Испания български моряци, които бяха на кораба "Св. Николай" с три тона кокаин. Задържаните 21 български граждани са преминали задължителни медицински прегледи при преместването им от следствения арест в затвора и се намират в добро здравословно състояние, по данни от управата на затвора в Кадис, съобщиха от Министерство на външните работи.
Назначени са им трима служебни адвокати – по един на всеки 7 души, осигурен е и превод. Затворническата управа предоставя възможност на тези, които желаят, да се обадят по телефона на своите близки в България. Българските дипломати направиха постъпки пред испанските съдебни власти да разрешат и посещение в затвора на българския консул и на близки на задържаните при тяхно желание. Посолството в Мадрид и МВнР са в постоянен контакт с близките, оказва им се необходимото съдействие и ги информират незабавно при постъпване на нова информация.
Факти.бг припомня, че вчера роднини на задържаните се охлакаха, че нямат никаква информация за близките си и поискаха среща с премиера Бойко Борисов.
Пак вчера Специализираният наказателен съд пусна от ареста без мярка за неотклонение собственикът на кораба Дойчин Дойчев и Руслан Колев.
Според Дарик радио ден след като близките поискаха лична среща с премиера, близките на арестуваните моряци от кораба „Св. Николай“ бяха поканени да разговарят с Бойко Борисов. Министър-председателят ще ги приеме на „Дондуков 1“ след правителственото заседание в сряда.
Роднините на моряците, повечето от които са от Варна, ще пътуват утре за София. Пътуването им се организира от областния управител Данчо Симеонов, с когото те се срещнаха днес, но журналисти на срещата не бяха допуснати.
В ГДБОП са постъпвали годишно два-три сигнала за български кораби, превозващи големи количества наркотици, заяви пред БНР бившият началник на сектора за борба с наркотрафика в службата Калин Михов.
След потъването на кораба "Ванеса" през 2008 година, антимафиотите не са успели да установят какво точно е имало на борда. Този кораб, както и арестуваният преди седмица в Испания плавателен съд "Свети Николай", са собственост на Дойчин Дойчев.
През годините в ГДБОП са постъпвали сигнали затова, че българи пренасят кокаин, основно от Колумбия, Боливия и Бразилия, обясни Михов. По думите му преди време основният начин за трафик на тази дрога е бил в яхти или в контейнери. Често българите, които организират трафика, се срещат лично с представителите на картелите зад океана:
За този транспорт трябва някакви гаранции да се поемат, нали разбирате. А хората, които защитават такова голямо количество на някой да им го прекарва, те би трябвало поне да искат да го видят, нали, да се запознаят с него и да си доверят това количество на него.
След провала на подобна пратка с кокаин, със сигурност ще има последствия за някои от организаторите, смята Калин Михов. Според него обаче вероятно моряците на кораба "Свети Николай" не са знаели какво превозват:
Напълно е възможно, защото това е голямо количество. От моряците се иска кранът да им подаде товара и те да го нагласят. Другите, които се занимават с навигацията, действително може да не знаят.
Испания и Германия са основно държавите, в които живеят сънародниците ни, които се занимават с трафик на кокаин. Това обаче са хора, непознати у нас, различни от популярните имена и прякори, които се тиражират.
Припомняме, че трите тона кокаин бяха транспортирани от търговския кораб "Св. Николай" към автономната област Галисия в Северозападна Испания и от там дрогата е трябвало да бъдат разпределени за пласиране в цялата страна и в други европейски държави.
Операцията под кодово название "Еспартана" е била осъществена от Отдела за борба с организираната престъпност на испанската полиция и в сътрудничество с чуждестранни полицейски структури. Арестувани са 31 души, в това число 22 български граждани без криминално минало, които охранявали наркотика по пътя му от Южна Америка към Галисия.
В събота спецпрокуратурата повдигна обвинение на Дойчин Дойчев, собственикът на кораба "Свети Николай", и на Руслан Колев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА