Георги Господинов е финалист за наградата „Жан Моне“ за европейска литература

25 Юни, 2026 13:31 685 13

  • георги господинов-
  • писател-
  • номинация-
  • награда-
  • литература

Победителят ще бъде обявен на 21 ноември

Георги Господинов е финалист за наградата „Жан Моне“ за европейска литература - 1
Снимка: БГНЕС

Българският писател Георги Господинов е сред финалистите за европейската награда за литература „Жан Моне" за романа си „Градинарят и смъртта“, съобщава сайтът actu.fr, позовавайки се на организаторите на събитието. Преводът на френски е дело на Мари Врина-Николов, информира БТА.

Сред номинираните са още ирландският автор Джоузеф О’Конър с романа Les Fantômes de Rome („Призраците на Рим") и италианският писател Андреа Баяни с L’Anniversaire („Годишнината").

Наградата „Жан Моне“ се присъжда ежегодно от 1995 г. в рамките на фестивала „Литератури на Европа“ в Коняк и отличава европейски автори за произведения, написани или преведени на френски език през последната година.

Лауреатът на наградата ще бъде обявен на 21 ноември, а победителят ще наследи френския писател Паскал Киняр, отличен през 2025 г. за романа Trésor caché („Скрито съкровище“).

Сред предишните носители на приза са Антонио Табуки (1995 г.), Артуро Перес-Реверте (1997 г.), Клаудио Магрис (2009 г.), Амели Нотомб (2023г.), както и Анжел Вагенщайн през 2004 г. за „Сбогом, Шанхай", отбелязва официалният сайт на наградата „Жан Моне“.

Книгите на Георги Господинов са преведени на множество езици, сред които английски, немски, полски, нидерландски, хърватски, испански, норвежки, шведски, китайски, арабски и бразилски португалски.

На 23 май 2023 г. романът „Времеубежище“ на Георги Господинов, в превод на Анджела Родел, спечели международната награда „Букър“. Това е първият български автор и книга, отличени с тази награда, припомня изданието.


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 16 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Тома

    24 6 Отговор
    Този е под крилото на сорос и лгбт.
  • 2 венсеремос

    23 6 Отговор
    Защо тикате ,престъпник, покровителстван от чифута СОРОС и от групата ЛГБТ???
  • 3 Браво,

    8 19 Отговор
    Дано да спечели, но дори и да не спечели, вече е утвърден писател с разпознаваемо име!
  • 4 Българският

    3 3 Отговор
    Бъл гарският пис ател Георги Господ и нов.......................
  • 5 Както дошло,

    12 1 Отговор
    така и си отишло.
  • 6 ХАХАХА

    12 3 Отговор
    ЧАЛГАРЯ В ЛИТЕРАТУРАТА.КУКЕРСКИ БУЛАМАЧИ.
  • 7 HEBEPOЯTНИ T ПAЦИ

    10 1 Отговор
    След време, когато си върнем държавата и вкараме в затвoра всички пpoдажни политици и пopъчкови журналисти, разните платени тpoлове на ПП-ДБ, сopocоиди и нeoлиберални октaчалки, единствената литература в затвора, която ще им оставим да четат до края на живота си ще бъдат книгите на Георги Господинов, анимационните филми на Ушев и игралните филми на Мария Бакалова.
  • 8 Вътрешен човек

    6 1 Отговор
    Нищо което съм прочел от Георги Господинов, не ме грабна и не ми хареса, дори и физика на тъгата". Четат се тежко, някак си насила и въобще се чудя, как при толкова по-добри майстори на словото, писатели, разказвачи...тоя печели награди, ама награди ? чудо

    Коментиран от #11

  • 9 ГергеебецЪ

    7 0 Отговор
    Гнуууусъ! Това мекотело предизвиква погнуса у всеки,който е изкушен от Словото!В Ада има специален казан за него ,Слави Чалгаря,Тошко и компания.Пълнят го с фек..а..алии гяволетата.Ще има вечна физикикофекалиада на тъгата.Вечна им копрофагия!!!
  • 10 Наблюдателен

    3 0 Отговор
    Он не писател, он състезател.
  • 11 Наблюдател

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Вътрешен човек":

    Ама ти и го четеш... Аз в тоалетната не бих го ползвáл.
  • 12 Анонимен

    1 0 Отговор
    Не знам, но "Време убежище" ми се стори толкова предателска и наплевателска, че чак ми се догади и се погнусих!
  • 13 Анонимен

    1 0 Отговор
    Пак аз 12. Не ме коригирайте неграмотно! Времеубежище е една дума!