Last news in Fakti

8 Април, 2015 14:49, обновена 8 Април, 2015 16:10 3 504 1

Стефан Данаилов с "Аскеер" за цялостен принос в театъра (снимки)

  • награди-
  • "аскеер"-
  • стефан данаилов-
  • цялостен принос-
  • театъра-
  • номинации-
  • категории-
  • теди москов-
  • диана добрева

Спектакъл на Теди Москов с най-много номинации - цели 6

Стефан Данаилов с "Аскеер" за цялостен принос в театъра (снимки) - 1
Милен Миланов обявява номинациите между почетния председател на "Аскеер" Васил Михайлов и директора на ТБА Мирослав Пашов.

Големият актьор и педагог Стефан Данаилов ще бъде удостоен с Голямата награда „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство по време на юбилейната 25-а церемония за връчването на отличията, отразяващи неконвенционалния избор на съсловието. Това обяви на пресконференция днес Милен Миланов, председател на Фондация „Академия Аскеер“.

В двете най-престижни спектаклови категории – за най-добро представление и за режисура, са номинирани три постановки и съответно техните създатели: „Къщата на гнева“ по „Домът на Бернарда Алба“ от Федерико Гарсия Лорка на Диана Добрева в Театър „Възраждане“, „Антигона“ от Жан Ануи на Иван Добчев в Театър „София“ и „Каквато ти ме искаш“ по Луиджи Пирандело на Стефан Москов в Народния театър. Това – логично! - са и спектаклите, инкасирали най-голям брой номинации.

„Къщата на гнева“ е общо с 4 номинации – още за костюмографията на Диана Добрева и за поддържаща женска роля, която символично се умножава по 6, тъй като е колективна за актрисите Жана Рашева, Донка Аврамова-Бочева, Филипа Балдева, Николина Янчева, Лиляна Шомова и Яна Кузова като слугинята Понсия и дъщерите на Бернарда Алба.

„Антигона“ е откроена също с 4 с номинации – освен споменатите 2, още и за изгряваща звезда на Дария Симеонова като Хора, както и за музиката на Христо Намлиев. Спектакълът на Теди Москов е с най-много номинации – цели 6: за главна женска роля на Снежина Петрова, за сценографията на Чавдар Гюзелев и Иван Москов, за костюмографията на Свила Величкова и за музиката на Антони Дончев плюс онези за режисура и най-добър спектакъл на личната сметка на Теди Москов.

С 4 номинации е и драматично-кукленият „Момо“ на Веселка Кунчева и Ина Божидарова в Младежкия театър: за поддържаща мъжка роля на Вежен Велчовски, за сценографията и костюмите на Мариета Голомехова и за музиката на Христо Намлиев.

С 3 номинации остана спектакълът на младия Стайко Мурджев „Разбиване“ по Нийл Лабют, копродукция на Театър 199 и Хасковския театър: за водеща женска и мъжка роли съответно за Анастасия Лютова и Христо Петков, както и за изгряваща звезда за актьора Дамян Тенев.

По две номинации имат спектакълът на Драмата в Пловдив „Чиста къща“ по Сара Рул (реж. Иван Урумов) – за актьорски дебют на Радина Думанян и за сценографията на Петър Начев, както и „Г-жа Клайн“ на Никълъс Райт в Театър 199 (реж. Стилиян Петров) – за главна и поддържаща женска роля на Илка Зафирова и Василена Атанасова.

Любопитно е, че големият актьор Стефан Мавродиев тази година е номиниран с „Аскеер“ и за главна, и за поддържаща мъжка роля – съответно за Анри в „Чинечита“ на Театър 199 и за старата Гърти в Кривите огледала“ в Младежкия. 

Четвърт век е период, предполагащ анализ и оценка на извършеното от нас, на феномена „Аскеер“, на оазиса и стожера на духовността, недопуснал политически, конюнктурни и злободневни съображения да влияят на неговите основоположени принципи в отстояването на авангардната му, предпоставена художествена и естетическа природа, заяви Милен миланов преди обявяването на номинациите.

В България няма друга толкова дълголетна неправителствена организация. При това следваща неотменно, през всичките години ясни правила: несвързаност с държавни институции; финансиране само от частни спомоществователи и никога от бюджетни средства; посветеност единствено на театъра, културата, духовността, изтъкна той.

„Аскеер“ извади от забравата и поругаването и постави в блясъка на прожекторите в „нетворчески“, „недуховни“ години велики творци, като Славка Славова, Валери Петров, Йордан Радичков, Леон Даниел, Димитър Гочев, Станислав Стратиев… Откри и поощри още в ранните им прояви имена като Александър Морфов, Явор Гърдев, Стефан Москов, Иван Добчев и Маргарита Младенова, срещайки нерядко порицания. Днес те са най-утвърдените водещи – включително в чужбина – български режисьори.

Обект на внимание от страна на журито този път са били 105 представления. 69 от тях са реализираните премиери в София, 36 спектакъла са представени от извънстолични театри и 29 са независимите проекти. Селектираната продукция принадлежи на 9 столични  и 18 извънстолични театъра. Освен на официалните сцени част от нея е представена на повече от 11 алтернативни сценични пространства. В отделните категории на наградата „Аскеер” предложенията достигнаха до 10. За оспорваността на тазгодишните номинации красноречиво говори фактът, че в 4 от 10-те категории се е наложил балотаж.

Мrлен Миланов издаде, че на косъм от номинантите в тройките са останали актьори като Владо Пенев, Ириней Константинов, Ани Вълчанова, режисьорът Марий Росен, композиторът Петя Диманова и др.
 

А ето и всички влезли в номинациите:

Изгряваща звезда

Дамян Тенев за ролята на Джон в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково

Дария Симеонова за ролята на Хор в „Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София”

Радина Думанян за ролята на Матилда в „Чиста къща” от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив
 
Поддържаща мъжка роля

Вежен Велчовски за ролята на Гиги в „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Стефан Мавродиев за ролята на Гърти в „Кривите огледала” от Дейвид Линдзи-Абер, постановка Ивайло Христов, Младежки театър „Николай Бинев“

Стоян Младенов за ролята на Малволио, домоуправител на Оливия в „Дванайсета нощ” от Уилям Шекспир, постановка Тея Сугарева, Малък градски театър „Зад канала”
 
Поддържаща женска роля

Василена Атанасова за ролята на Паула в „Госпожа Клайн” от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев”

Донка Аврамова-Бочева за ролята на Мартирио, Николина Янчева за ролята на Адела, Филипа Балдева за ролята на Ангустиас, Лиляна Шомова за ролята на Магдалена, Яна Кузова за ролята на Амелиа и Жана Рашева за ролята на Понсия в „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Мария Каварджикова за ролята на Лелята в „Солунските съзаклятници” от Георги Данаилов, постановка Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов”
 
Сценография

Мариета Голомехова за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Петър Начев за „Чиста къща” от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Чавдар Гюзелев - художник и Иван Москов - видеозаснемане и монтаж за сценографската среда на „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”
 
Костюмография

Диана Добрева за „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Мариета Голомехова за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Свила Величкова за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”
 
Театрална музика

Антони Дончев за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

Петър Дундаков за „Евридика в подземния свят” от Сара Рул, постановка Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Христо Намлиев за „Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София” и за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“
 
Водеща мъжка роля

Герасим Георгиев - Геро за ролята на Пони в „Семеен албум” от Малин Кръстев, постановка Малин Кръстев, Младежки театър „Николай Бинев“

Стефан Мавродиев за ролята на Анри в „Чинечита” от Тиери Дебру, постановка Емил Бонев, Театър 199 „Валентин Стойчев”

Христо Петков за ролята на Мъж в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково
 
Водеща женска роля

Анастасия Лютова за ролята на Жената в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково

Илка Зафирова за ролята на Госпожа Клайн в „Госпожа Клайн” от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев”

Снежина Петрова за ролята на Непознатата в „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”
 
Режисура

Диана Добрева за „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Иван Добчев за „Антигона” от Жан Ануи, Театър „София”

Стефан Москов за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, Народен театър „Иван Вазов”
 
Най-добро представление

„Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София”

„Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

„Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

По традиция празничната церемония за връчване на наградите "Аскеер" ще се състои на 23 май - в навечерието на Деня на славянската писменост и култура, в Театър "Българска армия" и ще се излъчва директно по БНТ, която също получава почетен "Аскеер" за дългогодишното партньорство. Гала-вечерта ще е по сценарий на Ангел Еленков и под режисурата на Диана Добрева.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Попи

    0 0 Отговор
    Нормално е, човек като остарее му правят бенефис и го награждават за цялостно творчество.