28 Юли, 2016 05:45 1 868 0

Край Баните е имало тракийски храм на слънцето

  • баните-
  • тракийски-
  • храм-
  • слънцето-
  • николай овчаров
Край Баните е имало тракийски храм на слънцето - 1
Снимки: БТА

“Категоричен съм, че това е скален тракийски храм на слънцето”. Това заяви за haskovo.net известният археолог проф. Николай Овчаров на хълма в местността “Хасара” над минералбанското село Ангел войвода.

Там повече от месец се извършват разкопки под ръководството на неговия колега доц. Здравко Димитров, археолога, участвал и в разкопките на Татул.

В най-високата част на скалата има изсечени стъпала, а най-горе има каменно ложе. “Там символично са погребвали своите първенци – вождове и жреци. Идеята е, че така те се намират между небето и хората. Говорим не за тленнно, а за символично погребение”, уточни проф. Овчаров.

Днес той дойде да види резултатите от разкопките край Ангел войвода на своя колега доц. Здравко Димитров. В местността “Хасара” освен тракийски, има и раннохристиянски находки – разкрити са основите на църква, датирана в края на IV – началото на V в. Личат и останки от крепостни стени. Следващите археологически проучвания на терена могат да донесат още много находки, надяват се учените.

“Това светилище е част от тракийската култура в Източните Родопи, наред с Перперикон, а между двата комплекса има и пряка видимост при хубаво време. Много учени са на мнение, че става дума за култ към слънцето. Само в “Хасара” са открити над 50 скални ниши, общо в Източните Родопи са над 1500. Всички те са ориентирани на изток. Освен това да не забравяме, че в този район е открит и най-големият античен рудник за добив на злато. Жълтият метал още от древността е асоцииран със слънцето и е част от култа”, каза още проф. Овчаров.

Малко под останките от каменните стени археолозите открили и издялан в скала олтар. Той очевидно преди векове се намирал горе в култовия комплекс, а по-късно се е свлякъл по склона. “Това е един от най-големите каменни олтари, които сме намирали”, уточни проф. Овчаров.

На мястото на разкопките днес бе и кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер. Той съобщи, че две фирми извършват проучвания за добив на злато на територията на общината и резултатите са много обнадеждаващи. Едната е “Горубсо”, другата – канадско дружество.

Мюмюн Искендер бе категоричен, че общината ще продължи да подкрепя и финансира археологическите проучвания. “Освен на минерална вода, нашата общиа е богата и с история. Ще търсим финансиране и от министерството на културата, както и по различни проекти”, допълни Искендер.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА