28 Юни, 2017 14:35 5 336 2

Аристократи аплодират големите български гласове в Париж

  • българия-
  • париж-
  • концерт
Аристократи аплодират големите български гласове в Париж - 1
Концерт в музей Etang

Принцеса Клер де Жибон де Боасанже, полските принцеси Соня и Сара Пониятуски, граф Емманюел дьо Мортемар, граф Жил дьо Назил, наследниците на модните гиганти Ален Картие, Андреан де Лакоста, монсеньор Франциско Фоло – представителят на Ватикана в ЮНЕСКО, Катрин Лалюмиере - Генерален секретар на Съвета на Европа (1989-1994), Фабиян Еделстам - художник, известен колекционер на изкуство, много продуценти, кинорежисьори и композитори, са сред дългия списък на именити гости, удостоили с присъствието си голям концерт на хора „Големите български гласове“ в посолство ни в Париж. Значимото събитие е част от турнето на музикалната формация във Франция, състояло се по покана на Парижкия университет 8 (Сорбоната). Това е висшето учебно заведение, където известният психоаналитик, лингвист, семиотик, философ Юлия Кръстева, също гост на концерта в посолството, дели професорския стол по семиология с Умберто Еко и Цветан Тодоров. Поводът са традиционните Хорови срещи, организирани във френската столица.

Аристократи аплодират големите български гласове в Париж
Фабиан Еделстам, принцеса Соня Пониятувски, Венета Гълъбова, Ален Картие

„Каймакът“ на Европа се събира в Париж, за да чуе как звучи българската православна музика и фолклор. Повечето от аристократичните гости не знаят много за България. Отиват на концерта без предразсъдъци, „на чисто“, споделя диригентът Илия Михайлов. Остават изумени от брилянтните певчески изпълнения. 14 женски и 4 мъжки вокала поразяват със силата, чистотата на тоновете и кристалния звук, извиращ от дълбините на българската църковна и фолклорна традиция. Подготовката за грандиозните концерти отнема повече от шест месеца. Около 100 певци от Франция са привлечени в програмата. Съвместно с българите изумяват неподготвената публика.

„Гостите ни бяха хора, видели всичко красиво по света. Успяхме да ги изненадаме приятно. Надхвърлихме високите им критерии за естетика. Турнето беше голям и успешен тест за нас.“, споделя диригентът Илия Михайлов. Думите му се потвърждават от ласкавия материал за нашите музиканти и тяхното изпълнение, публикуван в списание Le Point от Патрик Бесон, един от най-влиятелните френски журналисти.

Организаторът на събитието в нашето посолство Венета Гълъбова внася изключителен стил и превръща концерта в тържество от най-висока класа. „Културата е най-доброто средство да правим политика“, заявява посланикът на България във Франция Ангел Чолаков при откриването на концерта. Дипломатът ни е посланик от нов тип, който прегръща идеята и оказва много топъл прием, споделят с благодарност организаторите.

Аристократи аплодират големите български гласове в Париж
Концерт е църквата Нотр Дам в Монтфермей

Прагматичната част от подготовката на турнето се поема от Българското музикално сдружение (БМС) с председател Стефан Гълъбов. Всъщност, БМС се създава през 2005 г., за да подпомага българската култура. Прави го успешно, безрезервно, със собствени средства и ресурси. По време на срещата ми със Стефан Гълъбов в Абу Даби младият мъж ме впечатли с големия плам и любов, с които разказваше за проектите на хор „Големите български гласове.“ Диригентът заедно с екип специалисти ще разчитат църковната музика от 9 век, а гласовитите певици ще я възпроизвеждат. Така нашите съвременници ще имат възможността да се върнат векове назад във времето и да се потопят в автентичната мелодия на миналото.

БМС е сдружение на българи, които милеят за българската култура не само в сърцата си, а и реално дават своя принос в развитието й. Големи световни имена са привлечени в проектите на хора. Теодосий Спасов създава оригинална композиция, посветена на гласовитата формация. Българският композитор Явор Русинов, който работи с носителите на наградите „Грами“ Хосе Фелициано и Чака Кан, Супермакс, Бони М, Фалко и Виенския хор на момчетата, сътворява за „Големите български гласове“ произведение за троен хор. Специалната творба е премиерно изпълнено от всички над 100 френски певци по време на турнето на „Големите български гласове“. Картината на обложката на компактдиска-антология е дарение от най-големия колекционер на българско изобразително изкуство шведа Фабиян Еделстам. Казват, че колекцията му е по-богата от тази на Националната художествена галерия. Любопитен факт е, че неговата баба е била една от музите и модел на големия художник Амедео Модиляни.

Големите български гласове

Хор „Големите български гласове“ е създаден от диригента Здравко Михайлов, баща на настоящия ръководител Илия Михайлов. Маестрото завършва музикалната академия в Женева. Дълги години дирижира на швейцарските и други европейски сцени. През 1978 - 1983 г. ръководи хора, чийто музикален запис печели „Оскарите“ на музикалните награди – „Грами“ през 1990 г.

От 1999 г. хорът се поема от сина – Илия Михайлов. Младият диригент получава музикалното си образование в Нюйорския университет, завършва консерваториите в Женева и Лозана. Работил е с тенора Хосе Карера, със знакови диригенти като Клаудио Абадо, Бернан Хаитинг, Пиер Булез, Сейжи Озава, Курт Мазур, Жан-Бернан Помие и още много други грандове в класическата музика. До 2015 г. е диригент на хора в Софийската филхармония. Водил е майсторски клас в университета в Харвард.

През 2010 година световният музикален телевизионен канал Mezzo прави документален филм за „Големите български гласове“ и така българският хор се нарежда между десетте музикални формации, привлекли вниманието на международните музикални експерти.

„Големите български гласове“ ще представят поредния си уникален проект - съчетание между фолклор, нямо кино и джаз, през ноември т.г., по време на Киномания и Седмица на френското кино във Варна.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Симона

    6 1 Отговор
    Прекрасно! гордеем се с такива сърцати и талантливи българи!
  • 2 Йорданка Попова

    0 0 Отговор
    Прекрасно! Повод за радост, гордост и вдъхновение за всеки българин! Музиката ще спаси света!