Археолозите-подводничари са приключили работата си на нос Акра, съобщи за gramofona.com ръководителят на експедицията д-р Иван Христов, който разделя вниманието си между няколко обекта за разкопки по Южното Черноморие и в момента е в Резово. Той обаче се позова на секретност и отказа да разкаже какво точно се прави там.
Припомняме, че екип от водолази започна проучванията си в акваторията на нос Акра край Черноморец в началото на септември. В откритото под водата древно търговско селище бяха открити множество експонати строителна и битова керамика, като с най-ранна датировка са гръцки амфори от V в. пр. Хр. Екипът на д-р Христов се е натъкнал и на непокътнати съдове, животински кости и каменни блокове от зидове, а на малка дълбочина и на цели средновековни тухли.
Първоначалното предположение на археолозите е, че се разкрива древно тържище, разположено до непресъхващ извор, където са разтоварвани малки кораби с товари за селищата на полуостров Свети Никола.
На дълбочина три метра на запад от приводнената част на крепостната стена е открит древен кей. От кога датира съоръжението ще стане ясно след специален анализ в Германия.
Сред вече установените находки са оловен щик VI-II в. пр. Хр. и цяла средновековна амфора от ХI век
Според д-р Христов, теренът е благодатен за проучване поради това, че наличието на доскоро недостъпни военни обекти в района е отблъсвало иманярски набези.
В този смисъл крепостта Акра се оказва златна мина за археолозите, а за жителите на Черноморец – поощряване на амбицията да привличат повече туристи и като център с интересна история, споделят местните. Още повече, че за да продължат разкопките на т.н. „Български Помпей” правителството неотдавна задели сума от 90 000 лева.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА