"Не съм твоят барабанист - ти си моят певец!" - Чарли Уотс забил юмрук в лицето на пияния Мик Джагър в Амстердам

2 Юни, 2026 11:46 2 916 25

  • чарли уотс-
  • годишнина от рождението-
  • ролинг стоунс-
  • rolling stones

Уотс беше въплъщение на елегантността, джаз суинга и абсолютния стоицизъм

На днешната дата, 2 юни 2026 г., покойният барабанист на The Rolling Stones щеше да навърши 85 години.

За разлика от ексцентричните си колеги Мик Джагър и Кийт Ричардс, напусналият ни през 2021 г. Уотс беше въплъщение на елегантността, джаз суинга и абсолютния стоицизъм. Преди да се присъедини към Stones през 1963 г., Чарли работи като графичен дизайнер в рекламна агенция в Лондон и дори за кратко в Дания. Той никога не изоставя този свой талант. През десетилетията Уотс активно участва в дизайна на обложките на ранните албуми на групата и проектира мащабните и сложни сцени за техните световни турнета.

Истинската страст на Чарли винаги е била джазът, а не рокът. Негови идоли от детството са легенди като Чарли Паркър и Джели Рол Мортън. Когато за първи път го канят да свири ритъм енд блус, той си мисли, че това просто е „бавен джаз“. В почивките между ангажиментите с The Rolling Stones, той редовно записва албуми и свири по клубове със свои собствени джаз формации.

От 1967 г. Чарли развива необичаен навик – скицира всяко едно хотелско легло, в което спи по време на турне. До края на живота си той запълва десетки дневници с подробни рисунки. Вместо да купонясва в баровете след концерти, той се прибирал в стаята си, за да документира временното си убежище.

Една от най-известните истории в историята на рока се разиграва в Амстердам през 80-те години. Пияният Мик Джагър се обажда в хотелската стая на Чарли в 5 сутринта и крещи: „Къде е моят барабанист?“. Чарли става, избръсва се, облича ушит по поръчка официален костюм, слага си парфюм, отива в стаята на Мик и го удря право в лицето. След което хладнокръвно му заявява: „Никога повече не ме наричай твоя барабанист. Ти си моят певец!“.

В свят, преливащ от групита и разводи, Чарли Уотс остава феноменално изключение. Той се жени за съпругата си Шърли Ан Шепърд през 1964 г. – точно когато славата на Stones избухва – и остава с нея до смъртта си. По време на прословутото гостуване на групата в имението на Playboy в началото на 70-те, докато всички се забавляват, Чарли прекарва цялата нощ сам, играейки билярд.

Чарли Уотс притежава впечатляваща колекция от луксозни ретро автомобили. Парадоксът е, че той никога не е имал шофьорска книжка и не може да кара. Той купува автомобилите единствено заради тяхната естетическа красота и дизайн. Понякога просто е сядал в тях в гаража си, облечен в ушит по мярка костюм, за да слуша звука на двигателя.

Докато колегите му носеха кожени панталони, разкопчани ризи и тежък грим, Чарли винаги изглеждаше като истински британски джентълмен. Списание Vanity Fair дори го включва в Международния списък на най-добре облечените хора. Костюмите му се ушиваха по поръчка на прочутата лондонска улица Savile Row.

Чарли Уотс беше сърцебиенето на The Rolling Stones – човекът, който не искаше да бъде суперзвезда, но се превърна в безсмъртна легенда.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 24 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сила

    24 3 Отговор
    Естет ....винаги възпитан , изискан , ненатрапчив и деликатен !!!

    Коментиран от #5

  • 2 Браво

    20 3 Отговор
    на барабаниста Чарли.
  • 3 Хахаха

    2 21 Отговор
    Как може хората да слушат такава сатанинска музика?

    Коментиран от #6

  • 4 Соваж бейби

    5 16 Отговор
    ХМММ 😉Чарли Уотс- човекът, който не искаше да бъде суперзвезда, но се превърна в безсмъртна легенда.Мик Джагър е едно голямо леке но пък много талнтлив , Кийт Ричардс и любимеца ми Ронни Вуд са звездите на The Rolling Stones този с барабаните на какъв се прави ,келеш !
  • 5 Соваж бейби

    5 17 Отговор

    До коментар #1 от "Сила":

    Не е точно така ако не бяха другите този с барабаните може да си свири само в къщи или в гаража и да надува главата на семейството си.Барабанист сам без певец и китаристи е една нула самостоятелно това не е водещ инструмент и не е кой знае каква философия .

    Коментиран от #11, #13

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Брайън Джоунс

    5 5 Отговор
    Без Брайън не са оригинал.

    Коментиран от #8

  • 8 Соваж бейби

    6 13 Отговор

    До коментар #7 от "Брайън Джоунс":

    Барабана е допълнителен елемент като част от мелодията не пее ,най важнато са китариста и вокала най вече в ритъм енд блус.

    Коментиран от #10, #20

  • 9 Гориил

    5 7 Отговор
    Виждам фина приемственост с елегантността и стоицизма на руския президент.
  • 10 Каква е връзката

    7 0 Отговор

    До коментар #8 от "Соваж бейби":

    С Великия Брайън не те разбрах.

    Коментиран от #12

  • 11 Да знаеш

    9 3 Отговор

    До коментар #5 от "Соваж бейби":

    Ти си живото доказателство, че глупците най-много обичат да се изказват по всякакви въпроси. Без значение колко са им не ясни
  • 12 Соваж бейби

    2 8 Отговор

    До коментар #10 от "Каква е връзката":

    Допълвам именно това че никой не пише за барабанисти ,те са винаги в ъгъл не са от значение.Мик е трябвало да го изгони !

    Коментиран от #14, #25

  • 13 Идън

    8 2 Отговор

    До коментар #5 от "Соваж бейби":

    Бъркаш тъпанар и барабанист...За мен барабаните са като туптенето на сърцето- независимо дали са бързи или бавни- ударите дават живот- в музиката е същото. Ето как звучи Lords of Black-,, Bound to You,,- на барабаните е Жо Нунез- почти дете... но много талантлив.

    Коментиран от #16

  • 14 да уточним

    7 0 Отговор

    До коментар #12 от "Соваж бейби":

    Има зали на славата на барабанистите. Рори Блекуел е в книгата на Гинес-62 удара за секунда. Майк Манджини има 1203 за 60 секунди. Комплектът барабани е най сложният инструмент в музиката и всеки отделен барабан или чинелите имат своята роля в дадено изпълнение. Барабаните са най- древните инструменти- не само в музиката. Те са били и са средство за комуникация- когато не е имало телефони и интернет- излезе полякът/служител към кметството/насред площада или с барабана обикаля улиците и съобщава на хората каквото трябва-при бедствия и др. събития.

    Коментиран от #15

  • 15 Соваж бейби

    2 4 Отговор

    До коментар #14 от "да уточним":

    Това го знам и ти и Идън сте прави , не ми разбрахте моята логика няма смисъл да потретвам .Ударните инструменти са като задължителна част от мелодията като кафе с мляко но може и чисто черно кафе без мляко .Често се среща певец с китара без барабан или други инструменти ,дори когато пешеш мелодия и текст за песен повечето артисти го правят с китара после се добавя барабани..др.инструменти .
  • 16 Соваж бейби

    1 1 Отговор

    До коментар #13 от "Идън":

    Аз например обичам много бас Идън и барабан но повече ми кефи дърбука,джемби имат разлика .Мога цял ден да го слушам без да ми писва самба ритъм например тук вече може да ме дразни вокал да се пее но не са така обичани от голямата публика ,хората искат мелодия и глас -текст .Обаче в друг стил най вече блус ,ритъмен блус китарата е водеща звездата на първа линия и вокала.

    Коментиран от #17

  • 17 Идън

    5 2 Отговор

    До коментар #16 от "Соваж бейби":

    Всичко е важно-не само мелодия и глас.Това е важен принцип във всичко- дори и в човешкото тяло- отделните елементи изграждат цялото. Има песни и без барабани- нежни или приспивни- за любимата или бебето... Напр.,,Rainbow eyes,,-Дио написва за Уенди- но Ричи не може да намери барабанист подходящ за такава песен и така се е получил шедьовър без барабани- т. е имаме синхрон между чувства и музика. Имам моменти и за такава музика- но предпочитанията ми като цяло са да има ясно изразени ударни- но точно тези, които обожавам- на Кози- на Боби Рондинели- наВини Апис- Иън Пейс-Жо...
  • 18 Дзак

    4 2 Отговор
    Има огромно влияние върху стила на групата. Блуз, реге, рокендрол. Винаги ще познаеш прецизния отсечен ритъм на барабаните.

    Коментиран от #19

  • 19 Име

    0 2 Отговор

    До коментар #18 от "Дзак":

    Най-добрият ритъм. Достатъчно да се чуе албума Емоушънъл Рескю.
  • 20 Гост

    2 2 Отговор

    До коментар #8 от "Соваж бейби":

    Моля те, престани! Личи ти тоталното непознаване на ударните инструменти и тяхното значение в групата.

    Коментиран от #21

  • 21 Не се излагай

    0 1 Отговор

    До коментар #20 от "Гост":

    Когато те чете теб специално някой изобщо не блестиш с знания .Звукът на барабан в някои видеоклипове,плочи ,касети ,аудио запис се добавя по-късно, не е задължително оригиналния звук, изигран от барабаниста.Записа в студиото е важен с ефектите ,в днешно време с напредването на технологии можеш да включиш ритъм без барабанист .

    Коментиран от #22

  • 22 Идън

    4 1 Отговор

    До коментар #21 от "Не се излагай":

    В днешно време и технологиите и роботи могат да са музиканти- Compressor head-,, Ace Of Spades,,-но не е същото- пишем за истинска музика от душата и за душата.1976год- точно половин век - Rainbow-,, A Light In The Black,,- Кози- Дио и Ричи...да се почувстваш жив и щастлив- Класиката е вечна!ИИ е тъпанар в сферата на изкуството- прави нещо си взето от тук там- но това нещо нЕма душа и не я докосва.

    Коментиран от #23

  • 23 Аудио инжинер

    0 1 Отговор

    До коментар #22 от "Идън":

    Ти в къщи не слушаш ли музика бе как се е записала дори слушана по радио ,или само по концерти ходиш на живо ?И там има намеса на технология ,микрофон никой не пише за ИИ .

    Коментиран от #24

  • 24 Идън

    3 1 Отговор

    До коментар #23 от "Аудио инжинер":

    Зависи от тонинжЕнЕра- както при студийните записи- така и на живо.Не всеки такъв го може- затова има стари записи,които звучат перфектно въпреки липсата на съвременните технологии и обратното- съвременните технологи чрез мастерирането са премахнали автентичното звучене и не ми харесва новото.На едни концерти звукът е перфектен- на други е отврат- въпрос на усет - умение - знание и желание...
  • 25 Знаеш ли защо се разпадат Цепелин

    0 0 Отговор

    До коментар #12 от "Соваж бейби":

    Провери и после ми разправяй колко не са важни барабанистите и как никой не пишел за тях ..Всички са важни , групата е симбиоза от музикантите в нея .