На днешната дата, 2 юни 2026 г., покойният барабанист на The Rolling Stones щеше да навърши 85 години.
За разлика от ексцентричните си колеги Мик Джагър и Кийт Ричардс, напусналият ни през 2021 г. Уотс беше въплъщение на елегантността, джаз суинга и абсолютния стоицизъм. Преди да се присъедини към Stones през 1963 г., Чарли работи като графичен дизайнер в рекламна агенция в Лондон и дори за кратко в Дания. Той никога не изоставя този свой талант. През десетилетията Уотс активно участва в дизайна на обложките на ранните албуми на групата и проектира мащабните и сложни сцени за техните световни турнета.
Истинската страст на Чарли винаги е била джазът, а не рокът. Негови идоли от детството са легенди като Чарли Паркър и Джели Рол Мортън. Когато за първи път го канят да свири ритъм енд блус, той си мисли, че това просто е „бавен джаз“. В почивките между ангажиментите с The Rolling Stones, той редовно записва албуми и свири по клубове със свои собствени джаз формации.
От 1967 г. Чарли развива необичаен навик – скицира всяко едно хотелско легло, в което спи по време на турне. До края на живота си той запълва десетки дневници с подробни рисунки. Вместо да купонясва в баровете след концерти, той се прибирал в стаята си, за да документира временното си убежище.
Една от най-известните истории в историята на рока се разиграва в Амстердам през 80-те години. Пияният Мик Джагър се обажда в хотелската стая на Чарли в 5 сутринта и крещи: „Къде е моят барабанист?“. Чарли става, избръсва се, облича ушит по поръчка официален костюм, слага си парфюм, отива в стаята на Мик и го удря право в лицето. След което хладнокръвно му заявява: „Никога повече не ме наричай твоя барабанист. Ти си моят певец!“.
В свят, преливащ от групита и разводи, Чарли Уотс остава феноменално изключение. Той се жени за съпругата си Шърли Ан Шепърд през 1964 г. – точно когато славата на Stones избухва – и остава с нея до смъртта си. По време на прословутото гостуване на групата в имението на Playboy в началото на 70-те, докато всички се забавляват, Чарли прекарва цялата нощ сам, играейки билярд.
Чарли Уотс притежава впечатляваща колекция от луксозни ретро автомобили. Парадоксът е, че той никога не е имал шофьорска книжка и не може да кара. Той купува автомобилите единствено заради тяхната естетическа красота и дизайн. Понякога просто е сядал в тях в гаража си, облечен в ушит по мярка костюм, за да слуша звука на двигателя.
Докато колегите му носеха кожени панталони, разкопчани ризи и тежък грим, Чарли винаги изглеждаше като истински британски джентълмен. Списание Vanity Fair дори го включва в Международния списък на най-добре облечените хора. Костюмите му се ушиваха по поръчка на прочутата лондонска улица Savile Row.
Чарли Уотс беше сърцебиенето на The Rolling Stones – човекът, който не искаше да бъде суперзвезда, но се превърна в безсмъртна легенда.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сила
Коментиран от #5
11:54 02.06.2026
2 Браво
11:56 02.06.2026
3 Хахаха
Коментиран от #6
11:56 02.06.2026
4 Соваж бейби
12:27 02.06.2026
5 Соваж бейби
До коментар #1 от "Сила":
Не е точно така ако не бяха другите този с барабаните може да си свири само в къщи или в гаража и да надува главата на семейството си.Барабанист сам без певец и китаристи е една нула самостоятелно това не е водещ инструмент и не е кой знае каква философия .Коментиран от #11, #13
12:33 02.06.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Брайън Джоунс
Коментиран от #8
12:40 02.06.2026
8 Соваж бейби
До коментар #7 от "Брайън Джоунс":
Барабана е допълнителен елемент като част от мелодията не пее ,най важнато са китариста и вокала най вече в ритъм енд блус.Коментиран от #10, #20
12:47 02.06.2026
9 Гориил
12:50 02.06.2026
10 Каква е връзката
До коментар #8 от "Соваж бейби":
С Великия Брайън не те разбрах.Коментиран от #12
12:57 02.06.2026
11 Да знаеш
До коментар #5 от "Соваж бейби":
Ти си живото доказателство, че глупците най-много обичат да се изказват по всякакви въпроси. Без значение колко са им не ясни13:06 02.06.2026
12 Соваж бейби
До коментар #10 от "Каква е връзката":
Допълвам именно това че никой не пише за барабанисти ,те са винаги в ъгъл не са от значение.Мик е трябвало да го изгони !Коментиран от #14, #25
13:09 02.06.2026
13 Идън
До коментар #5 от "Соваж бейби":
Бъркаш тъпанар и барабанист...За мен барабаните са като туптенето на сърцето- независимо дали са бързи или бавни- ударите дават живот- в музиката е същото. Ето как звучи Lords of Black-,, Bound to You,,- на барабаните е Жо Нунез- почти дете... но много талантлив.Коментиран от #16
13:26 02.06.2026
14 да уточним
До коментар #12 от "Соваж бейби":
Има зали на славата на барабанистите. Рори Блекуел е в книгата на Гинес-62 удара за секунда. Майк Манджини има 1203 за 60 секунди. Комплектът барабани е най сложният инструмент в музиката и всеки отделен барабан или чинелите имат своята роля в дадено изпълнение. Барабаните са най- древните инструменти- не само в музиката. Те са били и са средство за комуникация- когато не е имало телефони и интернет- излезе полякът/служител към кметството/насред площада или с барабана обикаля улиците и съобщава на хората каквото трябва-при бедствия и др. събития.Коментиран от #15
13:45 02.06.2026
15 Соваж бейби
До коментар #14 от "да уточним":
Това го знам и ти и Идън сте прави , не ми разбрахте моята логика няма смисъл да потретвам .Ударните инструменти са като задължителна част от мелодията като кафе с мляко но може и чисто черно кафе без мляко .Често се среща певец с китара без барабан или други инструменти ,дори когато пешеш мелодия и текст за песен повечето артисти го правят с китара после се добавя барабани..др.инструменти .14:05 02.06.2026
16 Соваж бейби
До коментар #13 от "Идън":
Аз например обичам много бас Идън и барабан но повече ми кефи дърбука,джемби имат разлика .Мога цял ден да го слушам без да ми писва самба ритъм например тук вече може да ме дразни вокал да се пее но не са така обичани от голямата публика ,хората искат мелодия и глас -текст .Обаче в друг стил най вече блус ,ритъмен блус китарата е водеща звездата на първа линия и вокала.Коментиран от #17
14:15 02.06.2026
17 Идън
До коментар #16 от "Соваж бейби":
Всичко е важно-не само мелодия и глас.Това е важен принцип във всичко- дори и в човешкото тяло- отделните елементи изграждат цялото. Има песни и без барабани- нежни или приспивни- за любимата или бебето... Напр.,,Rainbow eyes,,-Дио написва за Уенди- но Ричи не може да намери барабанист подходящ за такава песен и така се е получил шедьовър без барабани- т. е имаме синхрон между чувства и музика. Имам моменти и за такава музика- но предпочитанията ми като цяло са да има ясно изразени ударни- но точно тези, които обожавам- на Кози- на Боби Рондинели- наВини Апис- Иън Пейс-Жо...15:58 02.06.2026
18 Дзак
Коментиран от #19
19:04 02.06.2026
19 Име
До коментар #18 от "Дзак":
Най-добрият ритъм. Достатъчно да се чуе албума Емоушънъл Рескю.19:06 02.06.2026
20 Гост
До коментар #8 от "Соваж бейби":
Моля те, престани! Личи ти тоталното непознаване на ударните инструменти и тяхното значение в групата.Коментиран от #21
19:19 02.06.2026
21 Не се излагай
До коментар #20 от "Гост":
Когато те чете теб специално някой изобщо не блестиш с знания .Звукът на барабан в някои видеоклипове,плочи ,касети ,аудио запис се добавя по-късно, не е задължително оригиналния звук, изигран от барабаниста.Записа в студиото е важен с ефектите ,в днешно време с напредването на технологии можеш да включиш ритъм без барабанист .Коментиран от #22
20:11 02.06.2026
22 Идън
До коментар #21 от "Не се излагай":
В днешно време и технологиите и роботи могат да са музиканти- Compressor head-,, Ace Of Spades,,-но не е същото- пишем за истинска музика от душата и за душата.1976год- точно половин век - Rainbow-,, A Light In The Black,,- Кози- Дио и Ричи...да се почувстваш жив и щастлив- Класиката е вечна!ИИ е тъпанар в сферата на изкуството- прави нещо си взето от тук там- но това нещо нЕма душа и не я докосва.Коментиран от #23
20:54 02.06.2026
23 Аудио инжинер
До коментар #22 от "Идън":
Ти в къщи не слушаш ли музика бе как се е записала дори слушана по радио ,или само по концерти ходиш на живо ?И там има намеса на технология ,микрофон никой не пише за ИИ .Коментиран от #24
21:40 02.06.2026
24 Идън
До коментар #23 от "Аудио инжинер":
Зависи от тонинжЕнЕра- както при студийните записи- така и на живо.Не всеки такъв го може- затова има стари записи,които звучат перфектно въпреки липсата на съвременните технологии и обратното- съвременните технологи чрез мастерирането са премахнали автентичното звучене и не ми харесва новото.На едни концерти звукът е перфектен- на други е отврат- въпрос на усет - умение - знание и желание...23:10 02.06.2026
25 Знаеш ли защо се разпадат Цепелин
До коментар #12 от "Соваж бейби":
Провери и после ми разправяй колко не са важни барабанистите и как никой не пишел за тях ..Всички са важни , групата е симбиоза от музикантите в нея .12:01 20.06.2026