Last news in Fakti

25 Ноември, 2022 11:31 1 187 4

Растенията учат потомството си да се адаптира към климатичните промени

  • растения-
  • адаптира-
  • сезон-
  • климатични промени-
  • климат-
  • памет

Растенията помнят климата от изминал сезон и знаят как да се адаптират, когато например отново настъпи зима

Растенията учат потомството си да се адаптира към климатичните промени - 1
Снимка: Shutterstock

Имат ли растенията способността да помнят? Нов анализ показва, че растенията могат да предават съвети за адаптиране към климата на своето потомство.

Климатичната криза променя природните местообитания по целия свят - от опустошителни наводнения до повишаване на температурите. За да оцелеят, много растения са принудени бързо да се адаптират, сочи ново изследване, публикувано в списание "Trends in Plant Science", предава БГНЕС.

"Един ден се замислих за това как начинът на живот и опитът на човек могат да повлияят на неговите репродуктивни клетки, които предават молекулярните белези на живота му на неговите деца", обяснява Федерико Мартинели, генетик по растенията от Университета във Флоренция "Веднага си помислих, че при растенията трябва да се предават още повече генетични белези, тъй като растенията са неподвижни на едно място организми, които са подложени на много повече стрес от околната среда, отколкото животните през живота си."

Как растенията се адаптират към изменението на климата и как запомнят тези адаптации?

Промените в околната среда принуждават животните да се променят, като променят начина си на ловуване и зимен сън и преместват местообитанията си. Растенията са вкоренени на място - но и те се променят. Например зимите - по които растенията се ориентират за времето на цъфтежа си - са станали по-топли и по-кратки в много региони.

"Много растения се нуждаят от минимален период на студ, за да настроят своя екологичен часовник, който да определи времето им на цъфтеж", казва Мартинели. "Студените сезони се скъсяват, растенията са се адаптирали да изискват по-малък период на студ, за да забавят цъфтежа. Тези механизми позволяват на растенията да избягват цъфтежа в периоди, в които имат по-малко шансове да се размножават."

Растенията не създават спомени по същия начин, както хората, но въпреки това те помнят. Вместо да съхраняват спомени в мозъка (невронни мрежи), те ги съхраняват в сложни клетъчни и молекулярни сигнални мрежи. Изследователите наричат това "соматична памет", която се съхранява в тялото на растението.

"Тези механизми позволяват на растенията да разпознават появата на предишно състояние на околната среда и да реагират по-бързо при наличието на същото условие", казва Мартинели. Например растението може да си спомни да отложи цъфтежа, когато е по-топло.

То ще предаде тази черта на потомството си чрез нещо, което изследователите наричат "епигенетика". За разлика от генетичните промени, епигенетичните промени не променят последователността на ДНК. Вместо това те могат да променят начина, по който организмът разчита ДНК последователността.

"Епигенетичните модификации се предават по наследство... като по този начин допринасят за дългосрочната адаптация на растителните видове към климатичните промени", пишат авторите на статията.

Изследването ще помогне на учените да разберат как интелигентността на растенията се бори с изменението на климата.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Соваж бейби

    7 0 Отговор
    Вярно е ,растенията са умни и имат душа,само че хората са заети да измислят бомби и оръжия няма време за тази наука.С правилен подход може да адаптираш и растение от джунглата на друга географска ширина с 5/6 ° до 9°променлива температури .

    Коментиран от #2

  • 2 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "Соваж бейби":

    ВЯРНО е
  • 3 Бягай е

    1 0 Отговор
    Смятай, какви глупости се ръсят, само и само (КликБайта) да работи.
    В училище преподават за ЕСТЕСТВЕН(самоизградил се поради природните особености) и ИЗКУСТВЕН(умишлено създаден от човека) ПОДБОР.
    Още, Дарвин ги бе описал в една читанка.
    Тая статия е все едно да напишеш, статия със заглавие:
    Кашкавала и сиренето съдържат, една и съща бактерия. Но понеже тя е Умна и знае, кога да създаде кашкавал и кога да направи сирене.

    Коментиран от #4

  • 4 Соваж бейби

    1 1 Отговор

    До коментар #3 от "Бягай е":

    Не е само Дарвин ,иска се и любов към природата и много четене и опити.Малко хора знаят че червите ,мравките и всички останали гадинки са нужни ,например да вкопчиш папрат,орхидея или бромелия в дърво и др., цвете в домашни условия си жив тормоз ,изражда се и страда ,моето заключение ,имам само треви за готвене магданоз ,базилик...всичко друго в градината ,или по няколко месеца ги прибирам на терасата в саксия и после на пролет ги връщам обратно на вън.А най много ме яд когато магазините хвърлят и убиват цветя ,почти изгнили ,ги слагат до касата 3 броя за 1 евро или взимаш безплатно,някой заради саксията ,аз им връщам живота ,даже в двора на свекървата започнах да засявам такива изхвърлени цветя които се връщат,в моята градина имам специална селекция.