Има болници, които практически са пред фалит. Типичен пример е болницата в Стара Загора, за която от миналата година е било ясно, че само просрочените задължения са повече, отколкото е балансовата стойност на лечебното заведение, заяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева пред БНТ. Тя допълни, че това са проблеми, натрупвани с години, но през последните четири здравеопазването се е движело на собствен ход. Когато една система не се управлява, в нея настъпва хаос, подчерта министърът на здравеопазването.
По думите й, дълговете на държавните болници са 320 млн. лв., като само просрочените са близо 90 млн. лв. В това число обаче не влизат ведомствените болници - Военна болница, МВР болница, Транспортна болница. Около половин милиард лева са общите задължения, натрупани от болниците през последните четири години, допълни министър Андреева.
В момента се разработват мерки за укрепване на състоянието на лечебните заведения, като се ползва и помощ от Световната здравна организация. Работи се за стабилизиране на финансовото им състояние, а ролята на държавата ще бъде да се погрижи за тези болници, които са структуроопределящи и през които преминават повече от 80% от пациентите. Това са университетските, областните и общинските болници. Ще се изработят и правила и критерии съвместно с представители на НЗОК за сключване на договори с касата.
По отношение на дебата относно втория стълб в здравното осигуряване д-р Андреева каза, че в момента се обмисля под каква формата да стане това, така че хората да бъдат по-малко натоварени. Според нея, ако през 2007 г. 1,5 млрд. лв. не са били пренасочени към държавния бюджет, системата е нямало да изпитва тежка нужда от финансиране сега.
Държавата ще положи необходимите грижи, от които онкоболните се нуждаят, завърши министър Андреева.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бай Иван
19:11 27.09.2013