Политическото плиткоумие на новите управляващи е впечатляващо. Идеята да вдигате заплатите на учителите на база резултатите на учениците е нелепа. Ако това стане факт, в България ще се възцари едно масово писане на шестици за щяло и нещяло, а квесторите ще подсказват на зрелостниците по време на матурите.
За това предупреди във "Фейсбук" историкът Александър Стоянов.
Ефектът от тази изкуствена среда на отличие ще се усети чак в университетите, където посредствени ученици ще са влезли с пълни шестици за ужас на преподавателите. Същата изненада ще сполети и работодателите, наели на работа “гимназисти-отличници” с идеални дипломи.
Повишаването на резултатите е свързано с две неща:
1) задаване на адекватни критерии в една адекватна учебна програма;
2) наемане на адекватни, мотивирани кадри, които да преподават на нужното ниво.
Точка две върви с атрактивни заплати и условия, които да накарат млад специалист да предпочете тази работа пред нещо в корпоративния сектор.
Нужно е и съответните училища и университети да започнат търсене на таланти, в които да се инвестира под формата на стипендии, обучение и стажове.
Обученията за учителите следва да имат реално съдържание, а не, както е сега, да са про-форма изцъкване на сертификати.
Но не, нека изберем най-глупавия и безполезен критерий за мерене на ефективност. От тази партия - толкова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
Коментиран от #6, #14, #53
10:02 04.06.2026
2 идеята е добра
Да, най-добре е да се гледа успеха на учениците, но това се прави с държавен изпит в края на учебната година, а не се взема успеха писан от учителите през годината.
Коментиран от #12, #18, #74
10:04 04.06.2026
3 Трол
Коментиран от #17
10:05 04.06.2026
4 Кой е този
10:06 04.06.2026
5 Анонимен
Коментиран от #34
10:07 04.06.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Предпоследният Софиянец
Предишните правителства "не нарушаваха конституцията", защото я направиха такава, каквато си искаха
10:09 04.06.2026
8 Мъдреца
10:09 04.06.2026
9 така е
Коментиран от #11
10:10 04.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Хи хи
До коментар #9 от "така е":
Щом ппдебейците реват, значи Радев изпълнява обещанията си !!Коментиран от #16
10:12 04.06.2026
12 Именно!
До коментар #2 от "идеята е добра":
Заплата според успеха на ученика, но ако го изпитва комисия, в която няма роднини или пък да правят тест, чието съдържание никой не е успял да продаде предварително иначе държавата ще се напълни с неграмотни отличници. Всичко може да се организира и да се направи читаво стига да не струва прекалено скъпо защото това пък би означавало ,че някой краде.Коментиран от #65
10:14 04.06.2026
13 Я кажи ми облаче бяло
До коментар #6 от "Веднага!":
И кой да дойде - този при който си краднал най-много?А какво ще кажете за ЛЕКАРИТЕ, които ни крадат ДОРИ и през НЗОК? И за тях ли е виновно новото правителство?, или полицаите криещи прокурорския син, Семерджиев,гонките по улиците и т.н.,или Петрохан, или тайния град до Варна...
Коментиран от #80
10:16 04.06.2026
14 Кой е този умник?
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Как да измерим резултатите на ученик, щом оценките не са важни? Да вземат тогава да изпитыат учителите, пък учениците сами да си пишат оценки.Коментиран от #77
10:16 04.06.2026
15 Важно е Пара Да Пада !
10:17 04.06.2026
16 ППДБейците
До коментар #11 от "Хи хи":
Кои точно обещания изпълни Румен Радев?10:17 04.06.2026
17 Заплатите на депутатите
До коментар #3 от "Трол":
трябва да бъдат обвързани със заплатите на самите депутати.Както и с цената на кИфтетата в стола.
10:18 04.06.2026
18 и като допълнение
До коментар #2 от "идеята е добра":
От изпита на децата трябва да зависи изобщо бъдещия годишен бюджет на училището, а не само заплатата на учителите. Така добрите училища ще имат достатъчно пари и за извънкласни дейности и подобрения в училището.10:19 04.06.2026
19 Иван Грозни
Коментиран от #81
10:25 04.06.2026
20 Чорапите са
10:29 04.06.2026
21 Лопата Орешник
10:30 04.06.2026
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 А дано
До коментар #22 от "Калмука":
И вечерен час ще въведе!10:31 04.06.2026
24 гост
10:33 04.06.2026
25 665
10:38 04.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Защо
работодателите, наели на работа “гимназисти-отличници” с идеални дипломи.
10:42 04.06.2026
28 Тунтун
10:43 04.06.2026
29 Така де
Коментиран от #35
10:45 04.06.2026
30 Петко Георгиев
Според него имат основание опасенията, че "моделът "Борисов-Пеевски" ще бъде сменен от модела "Радев", който няма да е кой знае колко по-различен – модел на еднолична власт, без съобразяване с други гледни точки, без отвореност към обществото, без видимост какви решения се взимат".
Новото мнозинство не знае каква политика ще води по ключови области, посочи журналистът. Той даде като пример това, че премиерът Радев отрече заявките на своите депутати, че ще се режат парите за култура, пенсии и майчинство.
10:46 04.06.2026
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Ученик
2) наемане на адекватни, мотивирани кадри, които да преподават на нужното ниво." ?
Лангъркане на празни приказки, скрито зад претенциозни глупости, това си изсипал във Фейсбук. А "Факти" ще се претрепят да те публикуват. Щото им е заръчано.
10:49 04.06.2026
33 Така Така
10:51 04.06.2026
34 По точно
До коментар #5 от "Анонимен":
Но най ми харесва, че Р. Радев ще продължи да подпомага Украйна с пари и оръжие в борбата й срещу терористична Русия. Щото се канеше да прави точно обратното.10:51 04.06.2026
35 Чухте ли оня бе волейболиста Владо
До коментар #29 от "Така де":
Абе тия са жив кашмер😂🤣.10:52 04.06.2026
36 Архимандрисандрит Бибиян
10:53 04.06.2026
37 Ганьо
10:53 04.06.2026
38 история
Децата излизат неграмотни,но на даскалите не им пука.
Учителите са константа,няма от къде да внесем.
Щом заплатата в другите професии зависи от качеството на труда,защо даскалите да са изключение.
10:55 04.06.2026
39 блажени са верующите
До коментар #31 от "По точно":
Радев няма да си тръгне с протести. Страхлив е и няма да си тръгне сам.Коментиран от #57
11:02 04.06.2026
40 Анонимен
11:02 04.06.2026
41 ООрана държава
11:05 04.06.2026
42 Герп боклуци
11:06 04.06.2026
43 Михал Стоянов
11:07 04.06.2026
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 8247
Коментиран от #63
11:08 04.06.2026
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 знаещ
11:18 04.06.2026
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Дориана
11:29 04.06.2026
52 не може да бъде
11:30 04.06.2026
53 Дориана
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Това не е вярно изобщо не са нарушили Конституцията , а действат правилно с твърд подход. На който не му харесва да си стои в къщи..11:30 04.06.2026
54 Жорж
11:33 04.06.2026
55 Отличник
11:37 04.06.2026
56 1001
11:38 04.06.2026
57 Гого
До коментар #39 от "блажени са верующите":
Ти си много смел зад компа. Хвала на такива!11:41 04.06.2026
58 Ддд
11:41 04.06.2026
59 Да, плиткоумие е
По-добре е да няма увеличение, отколкото да се дава само на някои.
11:42 04.06.2026
60 извод
11:43 04.06.2026
61 защо
1. Университета, че трябва да обучава
а) посредствени ученици влезли с пълни шестици
б) посредствени ученици влезли с тройки
2. Работодателя
а) наел на работа посредствени работници, завършили с шестици
б) наел работа посредствени работници завършили с тройка или въобще незавършили
Иначе, от Александър Стоянов - толкова.
Коментиран от #62
11:45 04.06.2026
62 А ти кажи
До коментар #61 от "защо":
Какво те грее да те лекува посредствен лекар, завършил с шестица?И какво те грее да живееш в сграда, построена от посредствен инженер, завършил с шестица?
11:50 04.06.2026
63 Ддд
До коментар #45 от "8247":
Добре че семействата и децата са виновни. Учителите,никога. Авторитетът, драги ми колега не е даденост. В последните 30 години останаха малко учители и все повече едни хора, които отиват да регистрират присъствие,за да си получат заплатата в края на месеца. Стига с тази мантра за семейството и децата, погледнете се и вие в какво сте се превърнали.....обикновени чиновници11:51 04.06.2026
64 🦁ЩЩД🦁
Коментиран от #66
11:53 04.06.2026
65 хаха
До коментар #12 от "Именно!":
Ама тя сега държавата е пълна с неграмотни отличници, че и заради бакиите с ВУЗ и финансирането на бройка и магистри и доктори на науките. Трябва не заплатите на учителите, а финансирането на училищата и от там заплатите да са вързани с успеха. И има много лесно решение още от 1980те предложено от Тачър(и отхвърлено като прекалено дясна политика).Държавата, вместо да превежда пари на училищата директно, дава ВАУЧЕРИ. Те са същата сума на ученик като държавното финансиране в бюджета. Родителите отиват в училищата и записват детето с ваучера. Ако са недоволни и сменят училище, парите отиват в другото. И от там вече читаво оценяване по търсените резултати от образованието, а не нагласено да няма по 100000 двойки на матурата и лесни въпроси да минат 99%, колкото и да са под стандарта знанията им. Така родителите ще имат информация навреме за нивото на децата и ще решават дали учителите струват или не. И в цялото врътката е психологическа- ако извадиш сума от джоба си и я видиш ясно, почваш да се питаш дали я даваш за нещо хубаво или не, ако плаща държавата, не ти пука, защото не я и виждаш. И за картите е доказано- заради това, че не броиш парите и не ги виждаш, си готов да купиш поне 20% повече и по-рядко гледаш дали цената е висока или не.
12:01 04.06.2026
66 Измислени професори!
До коментар #64 от "🦁ЩЩД🦁":
А вие, заради прекалената си "експертност", вече я карате само на проба-грешка.12:09 04.06.2026
67 За да имат бюджет университетите
Огромна администрация!
Коментиран от #69
12:15 04.06.2026
68 Хмм
12:19 04.06.2026
69 хаха
До коментар #67 от "За да имат бюджет университетите":
Не е до администрация, а яко правене на пари. В момента сме стигнали до лудостта свободните места във ВУЗ да са повече от абитуриентите за годината. Всеки влиза, всеки се пуска на изпити, за да не се загубят парите за него, и от там всяка втора сервитьорка е с две висши и магиструтура или докторантура, ама някак си при такива дипломи не са я взели и за секретарка. И лошото е, че лобитата и политиците го искат- с години крият статистика за безработицата, като пишат младите студенти, и правят яки пачки от субсидии за образование. Накрая 100 от 100 индианци в племето искат да са вождове, щото са с виШУ. Чудят се защо не им дават заплати спрямо образованието. А преди, когато висшист е получавал повече и е бил шеф, е било 3-5% от населението да са с висше, а не 70-80% като сега, че и с цел да стане 100%, ако гледаме директивите и програмите на ЕС. Че то висшето става като основно- всеки го има с или без знания.12:21 04.06.2026
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 ЗКПЧ
12:25 04.06.2026
72 Винкело
12:26 04.06.2026
73 ЧОВЕК
В ЦЯЛ СВЯТ ПО ОЦЕНКИТЕ НА ДЕЦАТА, КОЕТО АТЕСТАЦИЯ ЗА УЧИТЕЛИТЕ СЕ ОПРЕДЕЛЯ ЗАПЛАТАТА ИМ! У НАС ЗАЩО ДА НЕ МОЖЕ? И ПРЕДИ 1989 ГОД.ИМАШЕ РЕЦИДИВИ ПО УЧИЛИЩАТА ЗА ПО-ВИСОКИ ОЦЕНКИ, НО ТЕ БЯХА ТОЛКОВА МАЛКО, ЧЕ В СРАВНЕНИЕ СЪС СЕГА, ИЗОБЩО НЯМА БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ, ЗАЩОТО РОДИТЕЛИТЕ ВСЕКИ ДЕН ХОДЯТ В УЧИЛИЩАТА С ПЪЛНИ ТОРБИ ПОДАРЪЦИ ЗА УЧИТЕЛИТЕ - КОЗМЕТИКА, АЛКОХОЛ,КАРТИНИ, БИЖУТА, С ПЪЛНЕНЕ НА ГИФ КАРТИ С ПАРИ,И Т.Н., ОСОБЕНО ЗА КОЛЕДА, ЗА НАЧАЛОТО НА УЧ. ГОДИНА, ЗА ИМЕН ДЕН, ЗА РОЖДЕН ДЕН, ЗА КРАЯ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА. БАБА СЪМ И ХОДЯ ПРЕД УЧИЛИЩЕТО НА ВНУЦИТЕ СИ ДА ГИ ЧАКАМ, ХОДЯ В НАЧАЛОТО НА УЧ. ГОДИНА И В КРАЯ СЪЩО, ЗАЩОТО СЕ ГОРДЕЯ С ТЯХ И СЕ ГНУСЯ ОТ РОДИТЕЛИ, КОИТО С ОЧИТЕ СИ СЪМ ВИЖДАЛА, ЧЕ ПРАВЯТ ТОВА!
СЕГАШНИТЕ ЛИ УПРАВЛЯВАЩИ СА ВИНОВНИ, ЧЕ НИЕ СМЕ КА..ЛП.АВ НАРОД, ДА КА..ЛП.АВ И ДО ТАКАВА СТЕПЕН СМЕ КА..ЛП..АВИ, ЧЕ НЕ МОЖЕМ ДА ВИДИМ КОЛКО СМЕ КА..ЛП..АВИ, КАТО ТОЗИ, КОЙТО Е НАПИСАЛ ТАЗИ СТАТИЯ- БОК..ЛУК, СЕГА!
ПЛИ..ТКОУ..МЕН СИ ТИ ЛЬ..ОЛ..ЬО, ЗАЩОТО СТАТИЯТА ТИ Е ПОРЪЧКОВА, НАХРАНЕН СИ!
12:27 04.06.2026
74 Някой
До коментар #2 от "идеята е добра":
Няма нужда от държавен изпит. Видяхме резултатите от случайната анкета с отговор на въпроса: "Какво се е случило на 2 юни?"12:28 04.06.2026
75 Даскалица
Коментиран от #78
12:36 04.06.2026
76 дядо Петър
Я сега кажи, ама честно. Ти от кои си? От ГЕРБ, Промяната или от Демократичната България. Много ли ти е криво от резултатите на изборите? Питам,защото гледам,че преливаш от злоба. Свиквай, дедовото! Щом са те размазали на изборите, сега ще търпиш. Такива са правилата на играта.
12:43 04.06.2026
77 точка
До коментар #14 от "Кой е този умник?":
То си е така, учениците са господари. Законът за образованието е типичен пример за антизакон Той има 13000 страници и е пълен с взаимноизключващи се параграфи. Но в него е прокарана основна неолиберална идея /// Да се унищожи иерархията///. Тоест ученикът ВИНАГИ е прав а учителят ВИНОВЕН. Резултатите са налице защото училището произвежда функционално НЕГРАМОТНИ при всички проучвания досега. А образованието е въпрос на национална сигурност !!!!12:43 04.06.2026
78 дядо Петър
До коментар #75 от "Даскалица":
Поздравления, моето момиче! Изстрел право в десетката!12:47 04.06.2026
79 Факт
12:58 04.06.2026
80 Облака казва
До коментар #13 от "Я кажи ми облаче бяло":
Изреди все древних неща ами БОТАШ Виж за 12 год колко ще платим Виновен пак Борисов и какво суете след като УЖ КРАЖБИТЕ СПРЯХА ПИЦАТА Е ОЩЕ ПО ПОСНА15:16 04.06.2026
81 Селянин
До коментар #19 от "Иван Грозни":
Ако има по умно нещо нека го кажат Явно не могат да измислят това им е капацитета / възможностите Ако са учили в един свястен унивеситет ще го измислят или училище15:25 04.06.2026
82 Сашко,
16:19 04.06.2026
83 ААААА
22:10 04.06.2026