Най-малко десет войници са загинали при последните сблъсъци между хутите и правителствените сили в йеменската провинция Мариб. До новите сражения се стигна въпреки излъчените напоследък сигнали за сбижаване от двете страни в този конфликт.
На 20 март хутите обявиха, че е постигнато споразумение за размяна на общо около 900 затворници. Бунтовниците контролират големи части от северозападен Йемен, включително столицата Сана. Споразумението беше постигнато след преговори в Женева, които се проведоха под егидата на ООН.
Споразумението между Рияд и Техеран проправя път към мира?
Размяната на пленници трябва да се осъществи след три седмици и да бъде последвана от нов кръг преговори. Според преговарящия от страна на правителството - Маджид Фадаил - сред освободените трябва да са и четирима журналисти, които са осъдени на смърт от хутите, както и висши военни, включително един бивш министър на отбраната. Успехът на преговорите се дължи и на неотдавнашното дипломатическо сближаване между Саудитска Арабия и Иран, посочва Ханс Грундберг, специален пратеник на ООН в Йемен. "Сега Йемен разполага с рамка, в която са възможни сериозни стъпки напред", обяви дипломатът в Женева. Иран и Саудитска Арабия са обвинявани, че водят битка за надмощие на територията на Йемен. Докато Рияд подкрепя правителството в избухналата през 2014 година гражданска война, Техеран е на страната на хутите.
С посредничеството на Китай Иран и Саудитска Арабия се споразумяха да нормализират отношенията помежду си. Външните министри на двете държави планират да се срещнат и да отворят посолствата си в рамките на следващите два месеца. Според много наблюдатели това развитие е потенциален шанс и за край на конфликта в Йемен.
Според Зимон Енгелкес, експерт по Близкия изток във фондация "Конрад Аденауер", и Саудистка Арабия, и Техеран имат интерес от прекратяване на войната. Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман иска да поведе страната по нов курс на икономическа и обществена модернизация. А скъпата и непопулярна война в Йемен създава пречки пред визията му за развитието на кралството.
Крехки шансове за мир
В рамките на сделката, постигната с помощта на Китай, Иран се съгласи да преустанови тайната доставка на оръжия за хутите. "Това не слага край на конфликта отведнъж, но възобновяването на дипломатическите отношения и преките канали за разговори на най-високо равнище откриват перспективата за мир - за първи път от началото на конфликта", казва Енгелкес.
Чинциа Бианко от Европейския съвет за външна политика също смята, че войната може да сложи край на саудитските бомбардировки над Йемен и на атаките на хутите срещу Саудитска Арабия. Възможно е Рияд да признае хутите като политически играч в Йемен, казва тя. "Но всички тези възможни развития нямат нищо общо с динамиката в самия Йемен. Не може да се изключват нови боеве между местните групировки дори след подписването на споразумението между саудитци и хути", казва Бианко. Както се и случи.
Хутите, както и правителствените сили в Йемен, имат интерес от приключване на конфликта, обяснява Бианко. Но въпросът в момента е дали бунтовниците са доволни от постигнатото дотук. Те може да се опитат да наложат контрол над още територии - като например областите Мариб и Шабуа, които са богати на нефт. Тези, както и други местни играчи, може също да продължат битката за влияние, казва Чинциа Бианко.
Хората в Йемен се надяват на мир
Въпреки това много хора в Йемен възлагат надежди на споразумението, постигнато между Саудитска Арабия и Иран - като Наджат Мухамад. От четири години тя събира празни бутилки от вода, които продава, за да изхранва четирите си деца. Съпругът ѝ се е присъединил към правителствените сили в началото на 2015 г., но през 2018 г. е бил пленен от хутите. "Всеки път, когато разменят затворници, се надявам той да се върне при мен и децата. Когато замина, бях бременна с най-малката ми дъщеря. Той дори не знае как изглежда тя", казва Наджат пред ДВ. И се надява, че той ще бъде освободен при размяната на затворници, договорена в Женева.
Семейството на Мутахар също се надява синът им да се върне. От три години те нямат никаква информация за местонахождението на 28-годишния мъж, който се е присъединил към хутите, но е бил пленен. Сега семейството се надява, че скоро той ще се върне, казва сестра му за ДВ.
11 милиона деца в Йемен бедстват
Бушуващата вече 8 години гражданска война в Йемен е пагубна за милиони деца в Йемен, предупреждават за пореден път от УНИЦЕФ. По данни на организацията 11 милиона деца в тази страна са зависими от хуманитарна помощ, а 2,2 милиона от тях страдат от недохранване. Животът на 540 000 тежко недохранвани деца дори е в непосредствена опасност, ако те не получат адекватна помощ и лечение. Над 2,3 милиона деца живеят в лагери за разселени лица, където за тях не се полагат адекватни грижи, липсват лекарства и санитарни съоръжения, добавят от УНИЦЕФ.
И още: между март 2015 г. и ноември 2022 г. над 11 000 деца в Йемен са били убити или тежко ранени. Заради бедственото положение, в което са намират, много семейства карат децата си да сключват бракове, да работят или дори да воюват. УНИЦЕФ има данни за повече от 4000 деца-войници в Йемен.
Автор: Керстен Книп
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ДПС„ГЕРБ„ БСП- крадци
10:07 27.03.2023
2 Антонио Бандера
11:00 27.03.2023
3 Възраждане
11:55 27.03.2023