9 Януари, 2024 06:17 4 123 47

Явор Куюмджиев: Дано рафинерията на "Лукойл" не последва съдбата на “Кремиковци" и БГА “Балкан"

  • явор куюмджиев-
  • енергетика-
  • горива-
  • лукойл-
  • рафинерия

Енергийният експерт даде интервю пред Радио "Фокус"

Явор Куюмджиев: Дано рафинерията на "Лукойл" не последва съдбата на “Кремиковци" и БГА “Балкан" - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Г-н Куюмджиев, как казусът “Лукойл" отекна в България, Европа и света?

Според мен се случва нещо, което е от една страна е нормално, с оглед войната на Русия в Украйна, да се притискат руски бизнеси, да се отнемат руски активи. Знаем, че дори активно се говори за усвояване на резервите на Централна банка, така че в този контекст е да кажем, нещо очаквано, нормално. От друга страна, пак в същия контекст, битката с частна собственост, независимо кой е собственикът, може да е патагонска фирма, според мен, няма да доведе до добри последствия. Защото веднъж отваряйки кутията на Пандора, принуждавайки някой да се раздели със собствеността си или отнемайки му я, не се дава добър сигнал. Това означава, че ако днес на някой му се случи, утре може да се случи на всеки друг. Така че това е отзвукът, според мен.

Според вас, ще се стигне ли до някаква фиктивна продажба, защото това са коментарите, които чуваме най-често в последните дни?

Да, мисля, че ние с вас сме си го говорили.

Говорили сме го много пъти, но има ли като цяло интерес руската компания да напусне пазара в България?

Като цяло, да. Защото дейностите ѝ с всички тези мерки, отнемането на концесиите на пристанището, забраната на износ на горива в трети страни, ограничаването на дейностите като цяло, започва да им пречи. Нямам представа до колко ще бъде рентабилно за тях поддържането и въобще експлоатацията на тази рафинерия. Няколко причини, първата причина е, че забраната за износ на всякакви фракции, доколкото разбрах в трети страни, означава, че те ще започнат в някакъв момент да преработват по-малко петрол.

Защото преди 10-ина години имаше силни анализи, които правеха в “Лукойл" в коя от двете си рафинерии в Източна Европа да инвестират - в румънската или българската. Спряха се на българската и за тези години инвестираха над 3,5 млрд. долара в модернизация на съоръженията, преработка на съоръженията, добавяне на нови съоръжения, така че да се постигне дълбоко преработване на петрола, за да се използва максимално суровината.

Под дълбоко преработване означава, че освен високите фракции като бензини, самолетно гориво и т.н., надолу следват дизел, после газьол, после горивна нафта и т.н. Едни много тежки фракции, тези най-ниските, които в Европейския съюз не могат да се употребяват, поради екологичните ограничения. Ако те не могат да ги изнасят, означава, че ще си напълнят складовете с такива тежки фракции и няма как да произвеждат или няма какво да ги правят, това е проблем, според мен. Така че отговорът на въпросът ви е, да тяхната работа така много се усложнява.

Превръща ли се обаче България в един троянски кон за Кремъл, заради петрола?

Не, разбира се, обратното. България стана нормална европейска държава, която ще забрани и вече забрани вноса на руски петрол, износа на продукти преработени от руски петрол, като от 1 март изцяло ще спре. Така че няма такова нещо.

Г-н Куюмджиев, понеже измина една година и сме в началото на настоящата 2024 г., превърна ли се “Лукойл" в залог за управлението през изминалата година?

Не, според мен две са основните причини цялата тази история да бъде толкова на фокус. Едната е неистовите усилия всички връзки на Европа с Русия да бъдат прекъснати и Европа да стане абсолютно енергийно независима от Русия, в смисъл да не се внася петрол, газ, въглища, каквото и да било, независимо от цената, която ще платят европейците.

Общата сума на данъците, платани в хазната на “Лукойл Нефтохим Бургас" АД за 2022 г. възлиза на близо 685 млн. лева, от които 90 млн. лева са корпоративен данък и временна солидарна вноска. Само за 9-те месеца на 2023 г. дружеството е изплатило близо 647 млн. лв. от които 153 млн. лева авансово изплатени корпоративен данък и временна солидарна вноска, обявиха от “Лукойл" в края на миналата година. Г-н Куюмджиев, съществува ли според вас, риск за бюджета на България за тази година, заради връщането на корпоративния данък обратно на “Лукойл"?

Аз не мога да разбера изобщо защо трябва да го връщат?

Други експерти в областта коментират подобни възможни рискове за страната ни, затова ви питам, какво е вашето мнение?

Не, не, връщане на корпоративен данък няма в данъчното законодателство. Има авансово плащане на корпоративен данък, според приходите от предишни години. Да, чисто теоретично, може би, ако те са платили повече отколкото трябва, нещо малко да им върнат. Но не вярвам това да бъдат някакви колосални суми, все пак “Лукойл" и през 2023 г. рафинерията работеше с пълни темпове, преработваше много големи количества петрол, огромна част от който отиваше за износ за Украйна. Така че аз не виждам някакъв риск чак толкова голям, ако има е много малък, в смисъл не знам цифрите, не мога да преценя. Чисто теоретично - да, но с някакви малки суми. Друг е по-голям риска, че ако ограничат дейността на рафинерията по начина по който си говорихме преди малко, може да спадне обема на произведеното и обработено гориво в 2024 г., по този начин да намалят приходите в хазната през 2024 г. Но това е резултат на действията, които се предприемат срещу рафинерията.

Да, горивата сега са много актуална тема, цените им, въобще поскъпването и как ще се развие ситуацията. А кои са според вас пожелателните стъпки, които държавата от тук нататък трябва да извърви, за да не се стига до стрес на пазара? Можем ли да предприемем нещо?

Държавата няма инструменти, с които да повлияе на стресови ситуации на пазара. Чисто по закон и теоретично, държавата трябва да разполага със запаси за три месеца потребление на основните видове горива, които трябва да се управляват от Държавна агенция “Държавен резерв".

Скоро имах интервю с председателя на “Държавния резерв" и той ни каза, че има реално такива запаси за три месеца - 90 дни, които държавата е длъжна да осигури.

В общия случай на хартия, защото държавата няма складове, в които да ги държи тези горива. Обикновено плаща на митнически складове да съхраняват тези горива евентуално. И в България няма достатъчно капацитет складовете, за да се държат тези горива. Така че мисля, че някъде около 40% се съхраняват, пак казвам на хартия, се съхраняват в други държави, най-вече Румъния. Но ако се наложи да бъдат изтеглени тези запаси от “Държавния резерв", предстои да видим дали наистина са там. В миналото имаше случаи, в които при проверки на наличните горива, се оказа, че не е точно такава ситуацията, в смисъл - няма ги. Да се надяваме, че в момента не е така, но не знам, не мога да ви отговоря. Но дори и да са пълни складовете, държавните резерви да са пълни, пак казвам, те не са на държавата складовете, това е за три месеца. Ако стане по-голяма дълга криза, няма решение.

Да, тогава и Асен Асенов, председателят на държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси" уточни, че от тези 90 дни, които трябва да бъдат осигурени по Закон, 30 дни съхранява агенцията, 60 дни са за наречените от България, от държавата задължени лица, както и вие споменахте, и по закон така определени, може би други държави?

Точно така, ако тези хора, така наречените задължени лица нямат какво да правят, как да доставят горива, кризата може.... Аз се надявам, че до такива кризи няма да се стигне...

Да се надяваме.

Да, няма особено голяма логика в днешно време, да се стигне до такива катастрофални сценарии. Единственото, което според мен може да се случи е, ако нещо стане с доставките на нефт, с преработката и пр., просто пазарът на България да бъде задоволен от други рафинерии, разбира се, на по-високи цени. Заговорихме за цени, направих си труда да погледна, цената на дизела и на бензина А 95, който се употребява най-много в България е 2,60 лв. средната цена, която е отново за пореден път втората най-ниска в целия Европейски съюз. Но пак в Европа, единствената по-евтина цена в цяла Европа са в Беларус, и в Русия. Така че всички приказки, които слушаме през цялото време за 1 млрд. 2-3-5 млрд. Откраднати, 20 стотинки, 1 левче, общо взето, аз продължаваме да не им вярвам. Но когато се случат всички тези неща, в смисъл ограничи се преработката на петрол, всички причини, които си казахме, когато се спре вноса на руски петрол през март окончателно. Ще видим какво ще стане, аз мисля, че цената ще се увеличи и ще стигне до средните европейски нива някъде около 1,60 евро - 3-3,20 лв.

Кой ще бъде по-добрия вариант за рафинерията?

Най-добрият вариант е някоя голяма стратегическа компания, която знае какво прави, има подобни инсталации на други места по света и да ги включи и нашата рафинерия в портфолиото си, за да може да управлява по правилния начин. Най-лошото е да даваме приватизация в стил 90-те години. Не приватизация, защото това е частна компания, но придобиване в стил 90 години.

Не изключвате и такъв сценарий?

Знаем какво стана с “Кремиковци", БГА “Балкан" и пр. и пр.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 21 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Поредния

    10 18 Отговор
    Тъ.панар

    Ей умник стига с тов Буламач .

    Лукойл ще има 5-6 кандидата да го купят

    Коя сериозна Компания няма да иска купи бизнес
    Който 20 години не е плащал данъци. ..

    Хахахаха. .

    Сигурно все работеха на загуба Лукойл нали ?

    Хахаха

    Коментиран от #22, #40

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Митю

    7 2 Отговор
    Държи иначе платното човека,сдругата ръка бие самара
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 българина

    21 6 Отговор
    ще сменя собственици докато не я закрият.... вие си ги избрахте
  • 6 Историк

    12 19 Отговор
    Кремиковци е предприятие, което не е имало ЕДНА година на печалба в цялото си съществуване.

    Това означава, че този мастодонт е "произвеждал" само мизерия за държавата.

    Да не говорим за катастрофалното от екологична и здравна решение да се направи такова нещо до милионен град затворен отвсякъде от планини. Такова нещо може да измисли само не грамотен комунистически мозък без грам гънки по него.

    Коментиран от #12, #18

  • 7 Яворе, Рафинерията нее Българска Ването

    19 4 Отговор
    Черното от Драгоманско отдавна е Продадоха с Божков, както БГА Балкан и Кремиковци!! За Лукооил ще"бият през Пръстите"! Чуждото не могат да продават, макар, че прават разни схеми!
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Инж

    6 10 Отговор
    Споко, Яворчо, днес на власт не са нито Жан Виденов, нито БСП.

    Коментиран от #24, #25

  • 11 ФАКТ

    14 2 Отговор
    Фашизма в действие
  • 12 Леле мале

    12 9 Отговор

    До коментар #6 от "Историк":

    Алоу, историка, когато са създали кремиковци, град София не е бил милионен. А това че благодарение на демокрацията, всички дойдоха да живеят в София, е друга тема.

    Коментиран от #16, #17

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Болшевик е моя татко

    8 10 Отговор
    Стига само сте плашили хората и всявали паники и дезинформации по примера на КГБ

    Коментиран от #20

  • 16 Историк

    5 5 Отговор

    До коментар #12 от "Леле мале":

    Бил е най-големия град в България с проекция да стане милионен в близко бъдеще, тъй че всички аргументи за "далновидността" на това решение са си на мястото.
  • 17 ЕВРОНЮЗ

    8 5 Отговор

    До коментар #12 от "Леле мале":

    😂 😂 😂 На времето софийските гъзари се скатаваха в Кремиковци за да не ходят в казарма после станаха жълтопаветници и го разрушиха

    Коментиран от #28, #32

  • 18 УЙКО КАЛЕКО

    10 1 Отговор

    До коментар #6 от "Историк":

    НЕФТОХИМА Е ДОТИРАЛ КРЕМИКОВЦИ МН.ДР ПРЕДПРИЯТИЯ В НРБ.НАРЕД С ВОЕННО ПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС Е БИЛ ЗЛАТНАТА КОКОШКА НА СОЦА.
  • 19 Урюрвкос

    10 5 Отговор
    Лукойл може да работи с определен тип суровина, който и да го купи ще трябва пак от същото изворче да взема същата суровина или да я кара от девет земи в десетата

    Коментиран от #29

  • 20 Антитрол

    13 5 Отговор

    До коментар #15 от "Болшевик е моя татко":

    Е така де те комунистите само "паника и дезинформация" бълват нищо че България намаля с една трета за 30 години и стана по-бедна и от Гана - не трябва да се плашим нищо че според господарите ти ще изчезнем като нация до 2050 година - важното е да сме верни техни подлоги до последния българин.

    Сега ще закриели още едно предприятие нищо че хиляди българи си изкарват хляба там - какво ги интересуват българите че ще станели още по-бедни - важното е на Путин да му е зле. Какво ги интересуват американците че украинците от 43 милиона останаха по-малко от 20 - важното е на Путин да му е зле.

    Всичко построено в България за 45 години социализъм "демократите" разрушиха за 34 години и нищо не са построили. Няма един язовир построен или пък една централа - добре че бяха "лошите" социалисти че да имаш ток да пишеш глупости, да имаш вода да пиеш и да има пътища по които да се движиш.

    Коментиран от #30

  • 21 Уточнение

    9 3 Отговор
    Забравяте за Булгартабак! Също и в кой отиват облагите от това.
  • 22 Не е точно така

    7 2 Отговор

    До коментар #1 от "Поредния":

    По същия начин купиха Булгартабак.
  • 23 ШИШИ И БОКО Я ЛАПАТ УЖ САКСА

    6 1 Отговор
    А двамата са отзад ! Разберете че без тия двамата нито една кражба и схема не става
  • 24 Шиши е партия с Боко ,Доган чака

    3 0 Отговор

    До коментар #10 от "Инж":

    Те се на власт и ще бъдат дълго време

    Коментиран от #26, #41

  • 25 Сглобката

    0 0 Отговор

    До коментар #10 от "Инж":

    Кои са на власт?! Ако, не е тайна!:)
  • 26 Ленчето

    2 2 Отговор

    До коментар #24 от "Шиши е партия с Боко ,Доган чака":

    А , Просто Киро и Опуления не са ли на власт?!:)
  • 27 Софийски

    5 3 Отговор
    Ривът руССките кюмюрджии
  • 28 Металург

    4 0 Отговор

    До коментар #17 от "ЕВРОНЮЗ":

    Що баща ти не е дошъл да се скатава в Кремиковци ,а ?!:) Щеше да издържи най-много седмица!:)
  • 29 Може да работи

    2 2 Отговор

    До коментар #19 от "Урюрвкос":

    Със всичко Рублоидиот .

    Стига с тия червено п.орн.о
  • 30 Пусъо

    3 2 Отговор

    До коментар #20 от "Антитрол":

    Ще е зле.

    Малко му остана на Ботокс 1

    Кобзон на първа линия .
  • 31 Вълканов

    5 1 Отговор
    В България израстна поколение от рушители. Причината е, тъпанарщина, незнание, липса на морал и родолюбие. Пълна незаитирисованост за бъдещето. Тъпия винаги сляпо слуша външните гоподари. Аман от неграмотници и предатели на отечетвото си. си
  • 32 адаша

    1 2 Отговор

    До коментар #17 от "ЕВРОНЮЗ":

    Кремиковци е уникален комбинат в отрицателен смисъл. Мога да ти изброя причините, но няма да схванеш. Нали се сещаш защо?
  • 33 Ххх

    1 3 Отговор
    Кремиковци не е излязло на печалба нито за ден, от създаването, до затварянето си.
  • 34 Абе

    2 3 Отговор
    Цяла България работеше за да издържа предприятия като "Кремиковци". Смятай, щом и златните ни находища добиваха на загуба, за какви некадърници и крадци става въпрос в държавното стопанство.

    Коментиран от #36

  • 35 А дано

    0 0 Отговор
    ама надали.
  • 36 Коментар

    2 1 Отговор

    До коментар #34 от "Абе":

    Това където сте дали на чужда държава да ни изнася златото е некадърно решение!Залежите не са безкрайни и се изчерпват.Вие сте обрекли на бедност България за вечни времена.Едно време сме били богата държава точно заради залежите от злато.

    Коментиран от #44, #46

  • 37 Олга

    3 0 Отговор
    Навремето Лукашенко изръсил пророческо изречение все едно,че : гледал ситуация с “Лукойл”: “ Никогда не жили хорошо и нечего привыкать”.
    Само “Лукойл” може да позволи да продава гориво на население относително евтино. А “нечего было привыкать” - сега ще плащаме скъпо.
    От гр.Новоросийск до България (натам-насам и обратно ходи колкото си щеш) има късо транспортно “рамо” като бонус за бизнеса и населението. А сега ще търсете под вола теле! Мазохисти

    Коментиран от #45

  • 38 Летописец

    0 1 Отговор
    В момента Лукойл плаща 60% данък печалба ! Новите собственици , които щатско-турската сган гласи щели да плащат 15% . И защо се прави тази смяна - чисто предателство срещу България ?
  • 39 Пешо от панелката

    2 1 Отговор
    Не знам какъв експерт е този. Анализът на бай Данчо от трети вход е по-прецизен и задълбочен от бъртвежите на този неофит.
  • 40 Оракула от Делфи

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Поредния":

    Тук по скоро е въпроса, през кой олигарх ,да мине сделката ,
    за да може Путин да прибере, комисионите от това , което е "неговото"!
    Иначе кандидати колкото искаш, един "билюк" народ!
  • 41 Иван4о

    1 0 Отговор

    До коментар #24 от "Шиши е партия с Боко ,Доган чака":

    Няма да е дълго, само 45 год. Дано да отане нещо от Б-я.

    Коментиран от #42

  • 42 Мичмана

    2 0 Отговор

    До коментар #41 от "Иван4о":

    Бяхме ЦБ, станахме НРБ, махнахме Н-то и сега сме само РБ и се движим към ФРБ.
  • 43 ваксинирания

    1 0 Отговор
    свободния пазар бил свободен само за някои, при байТошо имаше и банани и кока кола, при байДанчо ше наливаме кокаколата в резервоарите на колите. при байТошо имаше диктатура на пролетарита , мъ тия сега надминаха пролетариата по диктатура.
  • 44 а урана а паладия

    1 0 Отговор

    До коментар #36 от "Коментар":

    дето е около златото АЕЦ ше бачка 100 години
    един катализатор стана 500лв
    а работници не вземат от 3 години кандидатствам
  • 45 Захарно петле

    1 0 Отговор

    До коментар #37 от "Олга":

    Духай ай ай ай
  • 46 Казуар

    0 0 Отговор

    До коментар #36 от "Коментар":

    Другарю, един тон руда трябва да се прерабати за около два грама злато. Получава се концентрат и хиляди тона трябва да се транспортират до района на Южна Африка за да се извлече златото. И как така държавата може да забогатее от него, целият добив е няколкостотин милиона долара. Или пишеш без да имаш хал хабер от нещата.
  • 47 насам

    1 1 Отговор
    Г-н Коюмджиев не се бойте,скоро патриотите от туморната злобка,хунта ще последват съдбата на Чеушеско.