Въпросът „готова ли е България за Еврозоната“ се задава всеки ден в медиите, а експертите, защитаващи двете противоположни позиции, като че ли винаги отговарят по инерция – със сложни обяснения, притеснени погледи и конфликт помежду си. Но защо изобщо говорим за „готовност“?
Като че ли приемаме процеса като някакъв вид изпит, който трябва да издържим, или като битка с някого.
А всъщност еврозоната не е препятствие, с което България трябва да се справи, а точно обратното – награда, която ни е гарантирана и е крайно време да си я вземем. И то награда на стойност 16 трилиона евро.
С влизането в еврозоната страната ще извлече три основни ползи – стабилност на потребителските цени, финансова устойчивост на бизнеса и обществото и още по-тясно обвързване със стратегическите ни партньори – и нито един нов риск, който и в момента да стои пред нас.
Противно на най-разпространената заблуда за еврото, то, всъщност, ще стабилизира цените у нас, тъй като ще доближи българските потребители и бизнес до институцията, която създава нови пари – Европейската централна банка (ЕЦБ). Това е функция на един принцип в икономиката, забелязан от ирландско-френския икономист Кантийон и носещ неговото име – цените в една икономика нарастват неравномерно. Причината за това е, че новите пари имат една „входна точка“ в икономиката, но не се разпределят равномерно сред всички пазарни субекти. Тази входна точка е именно ЕЦБ и фискалната политика на големите държави в еврозоната – тоест, колкото един потребител, фирма, фонд или банка са по-близо до входната точка, толкова по-рано те ще придобият активи, стоки и услуги на текущите по-ниски цени, преди те да се вдигнат като цунами към периферията.
На практика, ефектът на Кантийон е перфектно видим днес в държавите с инфлационни проблеми в Европейския съюз, като Унгария (4.8% за март) и Румъния (5.1% за март). Те са извън еврозоната, опитват се да провеждат свои нетрадиционни монетарна и фискална политики и периодично биват удряни от ценови вълни, идващи от центъра на Европа.
България донякъде избягва това, но не във всички сектори – телевизиите и социалните мрежи са залети от снимки на хранителни продукти, като шоколад и краве масло, които у нас са с десетки проценти по-скъпи, отколкото в страни от еврозоната, като Франция или Германия. Българският бизнес е изправен пред същия проблем – бидейки далеч от входната точка на парите в икономиката, той купува важни производствени машини и суровини на по-късен етап и, съответно, на по-висока цена.
Влизането на България в еврозоната ще доближи потребителите и бизнеса до входната точка на парите в Европа и това ще успокои и дори ще снижи цените, а няма да ги повиши – потвърдено както от принцип в икономиката на 400 години, така и от реалността днес. Придвижвайки се по-навътре към центъра на създаване на паричната маса, България ще неутрализира веднъж завинаги ефекта на преразпределяне на богатство в полза на центъра и в ущърб на периферията. Акумулираната инфлация в страните с евро от създаването на валутата е близо 75%, докато за същия период инфлацията в България, която е във валутен борд и в периферията на единната валута, е близо 130%.
Второ, еврозоната ще осигури среда на финансова стабилност, прогнозируемост и дълбочина на капитала пред българските предприемачи. Една валута е стабилна, когато зад нея стои като гаранция голяма икономика и многобройни транзакции. Доларът е световната резервна валута не заради тайно споразумение, подписано в някой алпийски хотел, а защото делът на американската икономика дори днес е над 25% от световната; американските публични компании са с капитализация над 50% от тази на всички публични компании в света; и, логично, над 50% от всички банкови транзакции са в долари.
За да може Европа да се конкурира с американската или китайската икономики, тя трябва не просто да има приблизително същия размер, но и да постигне пълен валутен, финансов, банков и капиталов съюз, така че зад единната валута да застане ефективно целият 16-трилионен брутен вътрешен продукт на Европейския съюз. Това ще осигури възможност на българските предприемачи да получават повече и по-лесно инвестиции както от европейски, така и от световни инвеститори; българският бизнес ще се финансира с цялото доверие на втората най-голяма икономика на света зад него и без да се бори с редица пречки и проблеми с обмяна на валута и репутация (например включването ни в сивия списък за пране на пари на FATF).
Друга важна полза и сила на единната валута е, че тя отменя т.н. валутен национализъм. Преди появата на еврото имаше тенденция за конкурентна девалвация в Европа. Иначе казано, централните банки обезценяваха националните си валути, така че да придобият (краткосрочно) конкурентно предимство въз основа на евтин износ. Негативът, обаче, се стоварва както върху покупателната сила на гражданите, така и върху бизнеса, който желае да се развива чрез иновации и наука, тъй като чрез евтината валута не може да привлече висококвалифицирани специалисти, новатори, учени и рискови предприемачи.
Следователно, след влизането ни в еврозоната българският бизнес ще получи гаранция зад себе си на стойност 16 трилиона долара. Това ще привлече инвестиции в стартиращи и развити компании, ще намали разходите за финансиране и ще синхронизира рисковата премия с европейската.
На трето място, еврозоната ще обвърже България с най-важните ѝ стратегически партньори, които не са резултат на политически избор, а на числа – търговският обмен на България със страните от ЕС е над 2.5 пъти по-голям от обмена с трети страни. Това са не просто икономики, чрез чийто търговски и инвестиционен обмен България е утроила дела си от средния доход в Европейския съюз за две десетилетия, но и държави, с които имаме добре хармонизирана нормативна база, капиталови и банкови системи и не на последно място – култура за правене на бизнес. Всяка преориентация на България към друг стратегически партньор ще отнеме десетилетия в изграждане на подобни връзки, преди дори да помислим за някакви конкуриращи се (ако изобщо това е възможно) ползи.
Тоест, влизането в еврозоната ще е финалният етап на обвързване на българския бизнес със своите стратегически и най-големи партньори и инвеститори, с които споделяме култура и общи закони, с перспектива за десетилетия напред. Това ще е и един вид щит над България против зловредни икономически ходове на трети страни, които биха имали политически интерес да дестабилизират нашата икономика като част от европейската.
Но да кажем и няколко думи за най-натрапчивите аргументи против приемането на еврото, които будят само недоумение у бизнеса.
Сближаването на средния БВП на глава от населението между България и другите европейски страни не е изискване за преодоляване на някакво препятствие, за да може да функционира ефективно единната валута. Доларът, например, работи перфектно както в щата Вермонт с БВП на глава от населението от 60 000 долара, така и в Калифорния със 100 000 долара; йената работи перфектно както в префектура Нара с БВП 2 700 000 йени, така и в Токио със 7 700 000 йени; британската лира работи перфектно както в регион Лондон с БВП 180 000 лири, така и в регион Южна Шотландия с БВП 19 000 лири.
Суверенитетът на българския лев не е гаранция за ефективни политики, особено за относително малка икономика като България. За 1300 години съществуване на държавата българският лев е бил независим от световните валути и с активно управление за няколко кратки периода с обща продължителност от под 50 години – и винаги са завършвали с инфлационни, банкови или други финансови кризи. И това не бива да ни засрамва, а е просто доказателство, че валутните съюзи са много изгодни за държавите с относително малки икономики, поради гаранцията която една огромна обща икономика дава на валутата и банковата система.
Сравненията с Швеция, Чехия и особено Дания са особено подвеждащи, тъй като за разлика от нас, тези държави от ден първи са заявили, че вървят по този процес бавно и не предприемат последователни стъпки за влизане в еврозоната. България прави точно обратното – от 10 години заявява готовност, обвързва европейските институции със стъпки, анализи и реформи (ERM-2, Банков съюз и т.н.), които струват не само време, но и пари, и заявява политическо желание да приеме еврото. И да се откажем накрая означава да се отметнем от собствената си дума и да „измамим“ ресурсите, вложени в тези стъпки от европейските партньори – точно противоположното поведение, на гореспоменатите 3 държави.
И накрая – в еврозоната е възможно да има дългова или финансова криза, която България с или без валутен борд лесно ще избегне. Няма никаква пречка при неразумно управление България да отмени закона за валутния борд и отново да натрупа дългове, да влезе в хиперинфлация, да събори своите банки и да не може да разчита на помощ отникъде. Както и няма никакъв инструмент, който да ни изолира от ефектите на паричната политика на еврозоната, докато сме във валутен борд. Да, в еврозоната може да има кризи, но всяка една от тях е още по-вероятно да се материализира извън еврозоната. А почти всички възможни кризи за нас извън еврозоната са по-малко вероятни или напълно невъзможни, докато сме във валутния съюз.
КРИБ като най-голямата българска работодателска асоциация не разглежда еврозоната като проблем или препятствие, за което ние трябва да се „готвим“. България е отговорила на всички критерии за приемането на единната валута и то е въпрос само на политически, а не на икономически решения. Влизането в еврозоната ще е награда и инструмент, с който ще черпим всички ползи от членството си в Европейския съюз и ще минимизираме всички рискове, пред които сме изправени извън нея.
Да го направим.
Боян Николаев е заместник-изпълнителен директор на КРИБ. Завършва бизнес администрация в City University of Seattle и притежава докторска степен по обществени комуникации от Нов Български Университет. Преподава в катедра Национална и регионална сигурност на УНСС и департамент Медии и комуникации на НБУ. Съветник е на Президента на Ирландско-американския Университет в Дъблин.
Източник: economic.bg
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сатана Z
16:17 14.05.2025
2 провинциалист
16:17 14.05.2025
3 некаф селяк
16:18 14.05.2025
4 Шпек
Те тук спрях да чета.
Коментиран от #45
16:18 14.05.2025
5 Някой
16:18 14.05.2025
6 ЗА ФРАНЦИЯ ИТАЛИЯ И ГЕРМАНИЯ
16:20 14.05.2025
7 истина е
16:20 14.05.2025
8 Пепо
16:23 14.05.2025
9 зевзек
16:25 14.05.2025
10 Сатана Z
Нито един икономист не казва колко ще бъдат парите в обращение?Никой не обелва и дума за договорите между работниците и работодателите,които ще бъдат нищожни поради Форд мажорни обстоятелства като смяна на валутата,което води до предоговаряне на работната заплата.
Въпроси хиляда ,а чуваме само един отговор.
16:26 14.05.2025
11 Смеххх
16:28 14.05.2025
12 Българин!
Коментиран от #16, #28
16:32 14.05.2025
13 кои ще каже?
ние за къде бързаме?
защо ви е страх от референдума?
4 милиарда златен резерв къде ще потъне?
веднъж робство, става завинаги робство , не благодарим ви за еврото
16:33 14.05.2025
14 само питам
Коментиран от #15
16:34 14.05.2025
15 Казах
До коментар #14 от "само питам":
И аз да питам - Холандия, Белгия, Люксембург и тн защо искат еврото? Те по-тъпи ли са от Полша и Румъния?Коментиран от #42
16:36 14.05.2025
16 Българин
До коментар #12 от "Българин!":
Българите сме за еврото, копейките сте срещу него!Коментиран от #25, #27
16:38 14.05.2025
17 Доротея
Коментиран от #29
16:39 14.05.2025
18 Рашко
В крайна сметка, нали от фейса и ютубата му диктуват разни гелосани "експерти", че "пак ще бъде прецакан"..
16:39 14.05.2025
19 Кратко
16:39 14.05.2025
20 гост
16:40 14.05.2025
21 Българин
Ще ограбят всичките 70 млрд евро спестявания на хората, понеже едно яйце пак ще струва 1000 лева, като преди. Техните печалби ще са огромни, но огромната част от обикновените, от малоимотните, от бедните хора и пенсионерите ще бъдат доведени отново до просешка тояга - буквално без пари и с пенсии от по 4-5 евро на месец. При настоящите цени! Бизнесът няма да пострада толкова, а богатите хора, понеже затова са богати, ще се усетят навреме и ще минимизират загубите си, трансферирайки в евро и купувайки реални активи - понеже могат да си го позволят.
Това ще стане ако не приемем еврото. Защото след него ще падне борда.
16:44 14.05.2025
22 😁.........
16:44 14.05.2025
23 Пекан
Историческите комплекси много друго могат да бъдат изкоренени.
16:46 14.05.2025
24 Като гледам
16:48 14.05.2025
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Пет пари
16:57 14.05.2025
27 Българин!
До коментар #16 от "Българин":
Какви копейки те гонят тебе бе, неграм0тник?! На колко си 12? Къде Видя да говоря за копейки? Като толкова ти харесва "Еврото" отивай в държавите с евро има толкова много и живей в тъй наречените "Развити държави" Австрал0питек!16:57 14.05.2025
28 Миа Халифа
До коментар #12 от "Българин!":
" няма как да убедите българите в това да си затрият НАЦИОНАЛНАТА ВАЛУТА"Виж сега. Това, че левът умря много отдавна сигурно го знаеш, но от Кремъл са ти подали някакви опорки. Предполагам знаеш, че по закон левът е "вързан" за марката, съответно еврото. Първо това го прави (левът) НЕ НЕЗАВИСИМ. И второ - само си представи как НАТО се разпада, ЕС се разпада (за твое голямо удоволствие), та помисли какво става с твоя любим лев. Но мисленето е трудно, нали? Ще ти го смелям за по-лесно - левът вече е ЕВРО. Отдавна.
Коментиран от #32
16:59 14.05.2025
29 Макак
До коментар #17 от "Доротея":
Пълната интеграция как я разбираш: като нахлузен от джендърята или като беден като църковна мишка? Понеже за това евро не ти трябва.17:01 14.05.2025
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 ЗНАЧИ КАЗВАШ 16 ТРИЛИОНА
ПЪРВО КАКВО АКТИВИ ИЛИ БНП
ШРЕДПОЛАГАМ БНП ЩОТО АКО СА АКТИВИ И СА САМО 16 ТРИЛИОНА СМЕ ФАЛИРАЛИ
ТАКА И КОЛКО СА ОБЩИТЕ БОРЧОВЕ
АМЕРИКАНСКИТЕ СА КЪМ 40 ТРИЛИОНА
А ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ДА НЕ СА 14 ТРИЛИОНА
ЕЙ ШУШЛЕЦИ ЩО СИ МИСЛИТЕ ЧЕ НАРОДА Е ТЪ....П
НЕ МУЦКА ВИЕ СТЕ ТЪ....ПИ АМА КРАДЛИВИ АЙДЕ У КИРЕЧА
А И ОЩЕ КОЛКО СА 800 МИЛИАРДА ОТ 16 ТРИЛИОНА
5% ЗА НИЩО ХВЪРЛЕНИ НА ВЯТЪРА И ОЩЕ 3% ОТДЕЛЯНИ В МОМЕНТ
8% ЗА ТОЯ ДЕТО ДУХА
АМИ ЧЕСТИТА ЕВРОЗОНА
ЗОНАТА НА ЗОМБИРАНИТЕ ЕДЕОТИ
17:12 14.05.2025
32 Българин!
До коментар #28 от "Миа Халифа":
Да ти го обясня още по - накратко. Липсва ти един основен орган, който при теб е навътре.17:12 14.05.2025
33 да ама не
17:18 14.05.2025
34 Инженер
Всички видяхме при проблеми какъв зор видяха гърците и колко обедняха докато излезат от кризата.
17:18 14.05.2025
35 ДългоИме
17:27 14.05.2025
36 Жител на Евротериторията “България”
17:27 14.05.2025
37 Пак не разбрах !
Разбирате ли?
Всичко е прекрасно и е за нас, но изведнъж праааз през ръцете- нямате думата.., ще влизате с диктатура в "рая".
Е, кажете, ние хората да не сме малоумни?
17:32 14.05.2025
38 Европейски Райх
"Гражданите на всички останали държави са имали демократичната възможност да изразят волята си по темата за еврото.
Анализът, изготвен по поръчка на Европейския парламент, документира общо 58 референдума между 1972 г. и 2016 г. по теми, свързана с европейската интеграция/ЕС. Тук влизат референдуми, проведени в Норвегия и Швейцария.
Таблицата по-долу дава пълен списък от подписаването на Договора от Маастрихт през 1992 г. до днес. В нея имаме директно питане за еврото (Дания и Швеция) или питане за членство в ЕС, което върви (рано или късно) с членство в еврозоната.
Никъде другаде няма такава грозна репресия като в България."
17:40 14.05.2025
39 Тити
17:41 14.05.2025
40 Тодор от Правец
17:42 14.05.2025
41 факуса
17:49 14.05.2025
42 факуса
До коментар #15 от "Казах":
а що си не плащат дълговете кат са богати,великия брюксел само има 16 милиарда дълг,кво чака17:55 14.05.2025
43 Напомнящ
18:01 14.05.2025
44 А12
18:01 14.05.2025
45 А12
До коментар #4 от "Шпек":
Правилно! От университета на Сорос излизат еднакви бройлери …18:04 14.05.2025
46 Родина
18:07 14.05.2025
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 Реинвеститор
И сега не им пука много за чужди"инвеститори".
Пък ние сме най-големите гольовци, ама умираме сами да си отваряме бузките!
18:25 14.05.2025
49 Този който е написал
18:29 14.05.2025
50 АМИ ПРЕДЛАГАМ
АКО ДО ДЯЕ ГОДИНИ НЯМА ГРИЖИ ИМ ВРЪЩАТ ПАРИТЕ С ТРОЙНА ЛИХВА
АКО СЕ СЪБЕРАТ ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН МИЛИОН ЩЕ СЕ ПРЕКРЪСТЯ НА ЛЪЖЛИВОТО ОВЧАРЧЕ
18:38 14.05.2025
51 Диамантената ръка
18:40 14.05.2025
52 Ком
18:42 14.05.2025
53 ЦИРК
Боян Николаев: "..Завършва бизнес администрация в City University of Seattle и притежава докторска степен по обществени комуникации от Нов Български Университет. Преподава в катедра Национална и регионална сигурност на УНСС и департамент Медии и комуникации на НБУ..". Човека просто си е от прес центъра. И ако това е негово лично мнение няма лошо приемам го и го уважавам. Но ако трябва да се приеме като някакъв реален доклад и/или анализ и/или нещо с което да ме убеди в ползите НЕ , за мен лично е просто една от гледните точки и ще си поясня доводите...
Сръвнение с Унгария и Румъния е абсурдно, ние сме в борд. Колкото инфлация има в Евро тя се прехвърля в лева (спекулата я оставям на страна). Рисковете някой да отмени борда с неразумно управление - Защо просто не се гласува закон задължаващ страната да остане в Борд докато не се приеме Еврото, вместо директно да се набутваме НЕ подготвени в Еврозоната ?
Не еврозоната не е нито изпит нито награда, а част от интегрирационните процеси в ЕС. Замисълът на Еврото е удобство за хората свободно и безпроблемно да пътуват и пребивават в различни ЕС страни, които са на ЕДНО И СЪЩО ИКОНОМИЧЕСКО НИВО. Но се изроди след Лисабон с разни политически цели.
На този етап нови чужди инвестиции няма, как да дойдат в България, без значение Евро или Лев ще ползваме ние. Мощните западни икономики са в рецес
19:36 14.05.2025
54 ЦИРК
Понякога се оказва че си изгубил много време и усилия да вървиш в грешна посока, преследвайки химера или самозаблуждавайки се че си прав. Продължавайки по същия път най-вероятно няма да те изкара случайно на правилния, но е почти гарантирано че ще се набуташ в още по-трудни ситуации. За това спри огледай се ориентирай се анализирай, помисли, и вземи правилно решение. Човек не трябва да бъди тъпо и инатливо магаре ходещо само напред даже като се е изгубил, и не смяна на посоката към по-добро няма да наруши принципите ти, а ще те направи по-силен защото ще си осъзнал грешката си.
19:36 14.05.2025
55 ГОСПОДИН ТРЪМП
20:44 14.05.2025
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 Германски експерт
Просто да се обяви за мегафон на Сорос и няма да излъже никого!
А пиша "афтурът", щото ако не му е написано предварително, гаранция ще му е такъв и правописа...
08:37 15.05.2025
58 Ша ви замоля - Нов бългатски у-тет
21:54 15.05.2025
59 ЗАЩО ТОГАВА
14:39 19.05.2025
60 Според ефекта на
12:47 29.05.2025
61 Боян Николаев!! Поредния платен Идиот
15:57 29.05.2025