• бразилия

Националите ни се справиха с кариоките с 3:1

България смаза Бразилия на волейбол - 1
Снимка: БТА

България победи олимпийския шампион Бразилия с 3:1 (25:22, 25:19, 23:25, 25:19) в сблъсък от Световната лига по волейбол! Българските "лъвове" поставиха на колене Селесао след отлично представяне в зала "Конгресна" във Варна за час и 40 минути. Успехът изкачва България на 6-о място в класирането, само на точка от петия Полша.

Пламен Константинов направи само една промяна в състава от двубоя с Канада, като Розалин Пенчев започна вместо Тодор Скримов. Бразилският треньор Ренан дел Зото реши да остави на пейката титулярния си разпределител Бруно Резенде, давайки му почивка.

Първият гейм го спечелихме след чудесна серия и обрат след първото техническо прекъсване. Националите изоставаха при 6:8, но със силен сервис и стабилна защита, обърнаха до 16:14 при второто техническо прекъсване. Николай Пенчев се прояви отлично и националният ни тим поведе с 20:16 точки. Бразилците опитаха да променят развоя на гейма, намалиха до 21:22, но в крайна сметка ликувахме след 25:22 точки.

Вторият гейм се разви по подобен сценарий. Селесао натрупа преднина в началото, а нашите обърнаха резултата. Поведохме с комфортното 23:18 точки, преди да допуснем точка за съперника. Страхотни две намеси на Виктор Йосифов сложиха точка на втория гейм - 25:19.

Третата част също беше равностойна. Бразилците водеха след първото техническо прекъсване с 8:6, но след феноменална блокада на Соколов нашите изравниха - 17:17. Последва размяна на точки, а бразилците успяха да поведат с 21:19. Отлична намеса на Соколов доведе до намаляване на резултата – 21:20. След две наши грешки Селесао натрупа аванс от 23:20. Соколов намали – 23:21. Йосифов принуди бразилците да сгрешат и изкарат топката в аут – 23:22. Йосифов изпълни сервиса в аут и гостите получиха геймбол – 24:22. Николов върна интригата – 24:23. Бразилците обаче затвориха частта след светкавична атака по диагонала – 25:23.

Отново станахме свидетели на размяна на водачеството в четвъртата час. След първоначално изоставане България успя да обърне до 11:10 в своя полза. Националите ни водеха после с 15:14, за да се стигне и до комфортната преднина от 21:15 след атака по диагонала. Последва 23:16 за България. Оставаше по-лесното – да се затвори гейма. Цялата зала стана на крака в очакване на нашия триумф. При 23:18 Пламен Константинов поиска прекъсване. После стигнахме и до мач бол. При втория българите затвориха гейма с 25:19 и спечелиха срещата.

Цветан Соколов беше най-резултатен от нашите с 19 точки (2 аса, 60% ефективност в атака). Николай Николов добави 12 точки (блока), а Розалин Пенчев се отличи с 9 точки.

Ренато Буяти реализира 13 точки за Бразилия, а Маурисио Боржеш добави 12.

Волейболистите ни победиха световния шампион Полша в първия си мач във Варна с 3:2 гейма (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14), а в събота вечер България отстъпи на Канада с 1:3 гейма (25:27, 28:30, 25:21, 23:25).

Националите ни вече са с три победи и три поражения в шестте си мача от началото на новия сезон в Световната лига.

Следващият турнир от Световната лига е в Кордоба, Аржентина между 16 и 18 юни. Останалите два отбора, които ще участват там, са Бразилия и Сърбия.