• лондон 2012-
  • матей казийски
Волейболистите с първа стъпка към Лондон - 1
Снимка: CEV

Волейболните национали направиха първа крачка към визата за Олимпиадата в Лондон. „Лъвовете” започнаха с чиста победа над Словения квалификационния турнир за олимпийска квота в София. Пред около 8000 зрители в зала „Арена Армеец” нашите надвиха опонентите си с 3:0 (25:23, 25:18, 25:22), но имаха проблеми със състава.

По срещата на мача централният блокировач Николай Николов стъпи накриво и бе заменен принудително от Теодор Тодоров. Капитанът Владо Николов пък е ударен в окото и преди това отстъпи място на Цветан Соколов.

Титулярният разпределител Андрей Жеков е контузен и бе успешно заменен от играещия в „Левски” Георги Братоев, който започна като титуляр. В стартовия състав попадна и доскоро контузеният център Виктор Йосифов.

Срещата започна равностойно, а нашите успяха да се отърсят от първоначалното напрежение към средата на гейма. Спокойствие в играта на тима на Радостин Стойчев внесоха звездата Матей Казийски, либерото Теди Салпаров и Тодор Алексиев.  Словенците пазиха крехка преднина от две точки, която в края бе ликвидирана с атаки на Казийски, блок аут на Владо Николов и светкавична атака през центъра на Ники Николов.

Във втория гейм нашите успяха да изнервят словенците, които направиха множество грешни отигравания, а силната атака на Цветан Соколов и добрата защита направиха разликата 3 точки. Преднината на българите се увеличи на 5 точки и те спокойно затвориха гейма.

Третата част отново почна равностойно, а словенците започнаха да усилват началния удар и да атакуват по-технично. Това им донесе преднина от 5 точки (5:10), които бяха стопени до второто техническо прекъсване. Братоев направи два аса и даде аванс на тима ни. Това накара словенците да отиграят няколко пъти в аут, а Цветан Соколов да забие неспасяем диагонал за 23:19. Атака на Алексиел и аут в нападение за Словения сложиха край на мача.

Утре България излиза срещу европейския първенец Сърбия от 19:30 часа. По-рано днес Германия удари Слования с 3:0, а Италия победи трудно Финландия с 3:2.