• австралия-
  • сащ-
  • бразилия-
  • баскетбол

На полуфинал "плавите" ще се изправят срещу спечелилия мача между Бразилия и САЩ,

Сърбия е на полуфинал след драма срещу Австралия - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Мъжкият национален отбор на Сърбия победи с 95-90 (17:31, 25:23, 25:11, 15:17, 13:8) Австралия след продължение в четвъртфинален сблъсък от баскетболния турнир на Олимпиадата.

На полуфинал "плавите" ще се изправят срещу спечелилия мача между Бразилия и САЩ, който ще се изиграе днес от 22:30 час, пише sportal.bg.

ПЪРВА ЧАСТ

След две минути игра Сърбия поведе с 4-2 точки. Два поредни коша на Джош Гиди дадоха аванс от 2 точки на Австралия (6-4), но тройка на Богданович отново върна предимството на сърбите (7-6). Гиди отново се разписа и гонитбата в резултата продължи. При оставащи по-малко от 5 минути до края на първата част Австралия водеше с 12-8. 3:23 минути преди края Йокич стопи изоставането на "плавите" само на точка (15-16). Джак МакВей бързо след това вкара тройка за аванс от 4 точки на австралийците, но отново Йокич намали на 2 точки (17-19), при оставащи 2:23 минути. В последната минута разликата скочи до 9 точки в полза на Австралия (26-17). Тройка на Пати Милс вдигна до 12 точки аванса на неговия тим, а в крайна сметка след 10 минути игра Австралия водеше с 31-17 на Сърбия.

ВТОРА ЧАСТ

Още с подновяването на играта Австралия поведе с 37-17, като отборът започна да се забавлява на терена с атрактивни изпълнения. Изумителен мач до този момент правеше Патрик Милс, който за 8 минути на паркета реализира 16 точки (4/4 за 2 точки и 2/3 за 3 точки). Отново той направи разликата 22 точки в полза на Австралия (39-17) след 2 минути игра. Василие Мицич отсрами Сърбия с първи две точки след серията от 8 точки на австралийците, но веднага след това Джок Ландейл върна две точки в коша на сърбите за 41-20. Тройка на Дуоп Рийт направи разликата 24 точки, при оставащи 7 минути до паузата. Сърбия опитваше да се върна в играта, но баскетболистите на Австралия отговаряха бързо на всеки техен кош. 5:34 минути преди почивката разликата падна до 20 точки (46-26), а малко след това беше стопена до 16 точки, а 2:23 преди паузата падна до 11 точки. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 54-42 в полза на Австралия.

ТРЕТА ЧАСТ

След паузата нищо на паркета не изглежда по-различно, като сърбите правят опити да настигнат съперника си, но неуспешни на този етап. След 2 минути игра обаче успяха да свалят разликата на 10 точки (46-56), но австралийците бързо я вдигнаха на 12 точки. 6:55 минути преди края Сърбия намали изоставането си на 7 точки (51-58), а след това то падна до 4 точки (56-60). Тройка на Огнен Добрич направи разликата само 1 точка (59-60), при оставащи 5:38 минути до края. Кош на Богданович даде аванс от точка на Сърбия (61-60) по-малко от 4 минути до края на частта. Данте Ексъм беше фаулиран и точен при двата фаула, за да върне предимството на Австралия (62-61), но за кратко, тъй като Йокич пак даде преднина на Сърбия. Двата отбора продължават надлъгването в заключителните минути на третата четвърт, а Сърбия влезе с аванс от 2 точки (67-75) в последната част.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

След 2 минути игра сърбите вече имат аванс от 4 точки (73-69), но австралийците бързо стопиха изоставането си на 1 (72-73). Василие Мицич вдигна на 4 точки преднината на Сърбия с точна стрелба от далечно разстояние (76-72). Австралийците върнаха тройка в коша на съперника, за да намалят пасива си до точка (75-76). 3 минути преди края резултатът отново бе изравнен (78-78) след тройка на Джош Гиди. Мицич бше фаулиран при стрелбата си от далечно разстояние и даде аванс от 3 точки на Сърбия (81-78). Дейсън Даниелс намали на точка. А двата отбора стигнаха до продължение след драма в края.

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Тройка на Добрич даде аванс от 3 точки на Сърбия още в първите секунди. Австралийците веднага върнаха три точки в коша на съперника. Последваха още 2 точки за символичните гости, но Богданович отново изравни резултата. Тройка на Джош Гиди направи резултата 90-87 в полза на Австралия. При по-малко от две минути до края на разликата падна до 1 точка (89-90). Йокич даде аванс от 3 точки на Сърбия. В крайна сметка "плавите" успяха да измъкнат победата.

Никола Йокич беше над всички за Сърбия с дабъл-дабъл - 21 точки и 14 борби, Богдан Богданович вкара 17 точки, а Василие Мицич наниза 14 точки.

За Австралия Пати Милс се разписа с 26 точки, а 25 добави Джош Гиди.

За да стигне до елиминационната фаза на надпреварата във френската столица Сърбия записа два успеха - над Пуерто Рико и Южен Судан и отстъпи на САЩ, а Австралия се наложи над Испания и загуби от Канада и Гърция.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

СЪРБИЯ: Филип Петрушев, Богдан Богданович, Никола Йокич, Алекса Аврамович, Огнен Добрич

АВСТРАЛИЯ: Дайсън Даниелс, Джош Гиди, Патрик Милс, Джок Ландейл, Ник Кай