11 Септември, 2024 07:37, обновена 18 Септември, 2024 08:27 1 880 3

• победители-
  • резултати

Казахстан спечели 21 златни медала за 3 дни

Оспорвана борба между Киргизстан и Узбекистан на Световните игри на номадите - 1

Третият ден от V-тите Световни игри на номадите, които се провежда в Казахстан, донесе на страната домакин досега общо 48 медала. Второто място е доста оспорвано. Киргизстан и Узбекистан с по 7 златни медала, а общият им брой е съответно 23 и 24 медала.

По време на третият ден спортистите се състезаваха в спортове като кокпар, кокбору, борба с коне, стрелба с лък на кон, кураш, традиционна стрелба с лък, казахски куреси, масова борба и тогизкумалак.

Бяха определени победителите в състезанията по конна борба в три теглови категории. Състезанията се проведоха на територията на Етноселището, където състезателите се бориха за наградите в тегловите категории 90, 100 и +100 кг. Златни медали в съответните категории спечелиха: Ислам Бердибек уулу (Киргизстан), Салим Исбасаром (Казахстан) и Биржан Косалиев (Казахстан)

78 състезатели от 27 държави взеха участие в състезанието по стрелба с конен лък по турски. Победител е Яраклахан Айкоз (Казахстан).

В традиционното състезание по стрелба с лък в стил калкан победител сред мъжете е Коска Лазло (Унгария), а при жените - Рено Сури (Индонезия).

Завършиха състезанията по казахстанска борба Kures на 5-ите Световни игри на номадите. В продължение на два дни, на 9-10 септември, мъже и жени мериха сили в 16 тегловни категории, за да определят най-силните състезатели. Участваха общо 274 състезатели от 41 държави, борещи се за победа в своите категории.

Ето и резултатите от състезанията по казахски Кураш (вид борба). Носителят на златен медал при мъжете в категория до 55 кг. е Бекжан Толепов (Казахстан), до 60 кг. - Меиржан Берекетов (Казахстан), до 64 кг. - Дидар Тукушев (Казахстан), до - 74 кг. - Жумажан Кожамбеков (Казахстан), до 82 кг. - Умид Есонов (Узбекистан), до 90 кг. - Умар Бозоров (Узбекистан), до 100 кг. - Есрултан Музапаров (Казахстан), + 100 кг. - Нурдаулет Жарилкапов (Казахстан)

При жените златен медал в най-леката категория – до 48 кг. победител е Айжан Жылкибаева (Казахстан), до 52 кг. - Назерке Азаматова (Казахстан), до 58 кг. - Рауза Нурмахаметова (Казахстан), до 60 кг. - Бакыт Кусакбаева (Казахстан), до 70 кг. - Роза Нисантайкизи (Казахстан), до 65 кг. - Зарина Сарипова (Казахстан), 77 кг. - Бети Вук (Италия), +77 кг. - Урсула Хофман (Полша)

Приключи състезанието по масова борба - национален спорт на народа Саха. Златните медали бяха разпределени при мъжете в две теглови категории, при жените – също в две, както следва: мъже до 90 кг. - Пиконин Евгений (Русия), до 105 кг. - Атайбекулу Келдибек (Киргизстан). При жените до 65 кг. златото отнесе Маданбаева Адел (Киргизстан), а до 75 кг. - Майлибашева Назия (Киргизстан)

Продължи състезанието по Кокпар – един от най-зрелищните спортове на Игрите. Отборът на Казахстан победи каубоите на САЩ с резултат 12:4, а Киргизстан спечели срещу турските спортисти - 15:1.

Що се отнася до резултатите от Кокбору, Турция спечели срещу отбора на САЩ с резултат 2:1, а руските ездачи победиха Узбекистан с резултат 3:2.