Най-добрият български тенисист Григор Димитров напусна Ролан Гарос заради контузия. Той даде знак, че няма да може да придължи мача си срещу Итън Куин, въпреки че водеше в резултата с 6:2, 6:3, 2:6 в първия кръг от втория за годината турнир от Големия шлем. Във втората част българинът поиска медицински таймаут.
Травмата видимо създаде проблеми на Григор Димитров, който допусна 2:6 в третия сет, а след това напусна надпреварата в Париж след 1.50 часа на корта.
Хасковлията реши, че не бива да усложнява положението си и се оттегли, с което има огромен риск да изпадне от топ 20 в ранглистата при мъжете.
Първи сет
Гришо трябваше да премине през 30-30 в откриващия си сервис-гейм, но с две отлични акции от основната линия зад началния си удар успя да спечели за 1:0. Следващият гейм продължи около 15 минути и българинът имаше три брейк-бола, като при последния от тях можеше и да стигне до пробив, но пресили форхенд в ключов момент. Фантастичен минаващ удар на Григор от бекхенд го изведе до нов шанс за пробив, от който вече се възползва с отлична защита на 2 метра зад основната линия, подплатена с форхенд-уинър с отскок за 2:0.
Димитров затвърди по изключителен начин трудно изграденото си предимство със сервис гейм на нула за 3:0. Куин се отчете в резултата и взе подаването си за 4:1, като това сякаш му вдъхна увереност за следващата част на мача. Американецът дори се "закачи" на следващия начален удар на Григор, стигайки до 40-30, но за щастие нашият топ тенисист поведе с 5:2 и се доближи само на един гейм до успешен завършек на първия сет.
Димитров дори не изчака да дойде неговия ред за сервис и по безапелационен начин със серия от страхотни ретури и удари от основната линия осъществи пробив на нула за 5:2 след 37 минути игра, почти половината от които се случиха във втория гейм.
Втори сет
Вторият сет започна с бърза размяна на спечелени сервис-геймове, след което пък Гришо имаше малко повече трудности със своето подаване и даже трябваше да защитава точка за пробив. Той се справи с изящен бекхенд-уинър по късия диагонал и впоследствие поведе с 2:1, а точно тогава играта беше прекъсната заради лек дъжд над Париж. По-притеснителното беше, че българинът използва паузата за медицински таймаут. Лекарската интервенция (явно върху лявото бедро в частта около слабините) продължи 12 минути, след което мачът беше подновен.
Гришо моментално започна да тормози съперника от ретур и с допълнение от мощни форхенди се добра до двоен брейк-бол. Правеше впечатление обаче, че движението му не беше напълно свободно и той изглеждаше по-статичен от обикновено. Страхотна атака към мрежата завърши със смач и пробив за 3:1, но самият Григор по езика на тялото си излъчваше несигурност и два пъти се консултира с екипа си на трибуните.
Физическите проблеми най-добре се видяха при сервиса на Гришо - той изобщо не можеше да "натисне" левия си крак и това водеше до минимална скорост на началния удар. Българинът не тръгваше и към топките, които не бяха в обсега му, поради което се стигна до дюс. Все пак, дори на куц крак, топ ракетата ни поведе с 4:1 след два форхенд-уинър край мрежата.
Гришо загуби на нула посрещането, без да атакува нито една топка, след което обаче се справи със своето подаване и поведе с 5:2. Последните му два сервиса дори вдъхваха повече увереност по отношение на скорост. С две къси топки Димитров успя да вземе две точки в следващия гейм, но като цяло продължаваше да е далеч от оптимална кондиция. Той обаче явно си беше наумил да опита да спечели мача с контузия, което досега му се получаваше - два форхенд-уинъра и невърнат сервис до изведоха до аванс от 6:2, 6:3 за общо 81 минути.
Трети сет
Нестандартната ситуация продължи - Гришо беше водачът с два сета, но въпреки това изглеждаше по-близо до отпадането. Движението не ставаше по-добро, нито пък скоростта на сервиса. Някак си противно на всякаква логика Димитров отказваше да се предаде и дори стигна от 15-40 до гейм-бол, като завърши с ас по правата за 1:1. Дори от тази незавидна позиция той създаваше проблеми на съперника с ретурите си, като даже се добра до дюс, макар и с цената на болка. Всяко по-леко разтягане на крака очевидно създаваше сериозен дискомфорт на българина, но той продължаваше битката - 1:2.
Точно когато всичко изглеждаше загубено и трябваше да защитава точка за пробив практически без сервис, Димитров не само го отрази, но и затвори подаването си с ас по правата за 2:2. Героичните прояви на българина продължаваха с влизане в дюс на посрещане, благодарение на фамозен ретур-уинър. Мина се през още едно равенство, но Куин все пак си взе подаването за 2:3.
Григор отново просто прехвърляше мрежата с тенис и залиташе при всяко разтягане на дясната ръка, при което вече допусна очаквания от над половин час пробив за 2:4. Българинът продължи тенденцията въпреки тежките си проблеми да тормози съперника с ретурите си, които го изведоха до дюс. В крайна сметка обаче Куин се добра до комфортен аванс от 2:5, предвид обстоятелствата. Димитров реши да прекрати мъките си и да се откаже след загубения сет и за съжаление да отпадне.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
15:20 27.05.2025
2 Факт
Коментиран от #5
15:22 27.05.2025
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Жиголо
15:25 27.05.2025
5 Киркьос
До коментар #2 от "Факт":
Много нагло хасковско ме кере. Сигурно е заложил и прашките на Гонзалес на 2:0 и отказване.Тоя трябва да го еб@т на корта всички от топ 100.15:28 27.05.2025
6 Истината
Все пак си остава най-успешния български тенисист за всичи времена
15:29 27.05.2025
7 Опааа
15:30 27.05.2025
8 гост
15:38 27.05.2025
9 Фикус
15:42 27.05.2025
10 Мисит
15:48 27.05.2025
11 Танев
15:52 27.05.2025
12 Къриър
16:03 27.05.2025
13 Спиди Гонзалес
Коментиран от #15
16:05 27.05.2025
14 Гроздан
16:10 27.05.2025
15 Последния Шоп
До коментар #13 от "Спиди Гонзалес":
Тва гърчавото му стопи лагерите на Гришо !!!Ми стига толкова !!!Трябва да избира между тенис и пенис !!!16:27 27.05.2025
16 Перо
16:42 27.05.2025
17 Да,да
Продължаваме напред, нали!?
16:58 27.05.2025
18 Кънчо
17:05 27.05.2025
19 Ейса Гонзалес
17:15 27.05.2025
20 ООрана държава
17:37 27.05.2025
21 хем го уредиха
18:02 27.05.2025
22 Валентина Хасан - Кен лий
19:56 27.05.2025
23 Кико
Желая на всички хубав ден / и внимавайте да не се задавите, докато осмисляте тия числа/!
А на Григор пожелавам бързо възстановяване!
Коментиран от #24
20:14 27.05.2025
24 Нирвана
До коментар #23 от "Кико":
Кико, тея пари може или да си ги навреш там, където слънце не огрява, или да помолиш да ти ги преведат по сметката, когато тленното ти тяло повехне! Ще си ги "харчиш" там тези пари, като толкова им се кефиш! Де.ба и материалните к.о.п.е.ле.та.....20:47 27.05.2025