Макар зимният студ традиционно да се смята за най-големия враг на електромобилите, екстремните горещини над 30–40 градуса по Целзий нанасят не по-малко коварен удар. Вместо да отдава цялата си енергия за задвижване, превозното средство е принудено да хаби огромни ресурси за терморегулация – едновременно за спасяването на батерията от прегряване и за осигуряването на комфорт в купето. Резултатът? Пробегът се топи пред очите ни, а на бързата зарядна станция ни чака неприятна изненада под формата на силно занижена мощност.
Литиево-йонните клетки се чувстват в свои води в тесния температурен диапазон между 15 и 25 градуса по Целзий. Когато термометърът навън полудее, умната електроника пренасочва сериозен процент от капацитета за охлаждане на самия пакет. Когато към това добавим климатика, работещ на пълни обороти, и високата скорост по магистралата, ситуацията става критична. Реални тестове показват, че при температури около 38 градуса обсегът на действие може да се свие с шокиращите 31%.
За щастие, има как да надхитрим жегата. Златната тайна на опитните шофьори е предварителното охлаждане на интериора, докато автомобилът все още е включен в електрическата мрежа. По този начин климатизацията черпи безплатна енергия от инфраструктурата, а не от ценния резервоар на колела. Търсенето на дебела сянка, поставянето на светлоотразителни сенници и по-кроткият стил на шофиране също вършат чудеса. Всяко брутално ускорение нагрява допълнително вътрешната архитектура на клетките, което принуждава охладителната помпа да работи на пределни обороти.
Процесът по презареждане в разгара на лятото изисква стратегическо планиране. Ако батерията вече е нажежена от дългия път, защитните системи автоматично ще „задушат“ скоростта на зареждане, за да предпазят компонентите от термичен шок. Ето защо е жизненоважно да се използва вградената навигация на самия електромобил – тя умее да подготви и кондиционира батерията преди пристигането на станцията. Това може да коства минимално количество енергия по време на път, но спестява ценни часове в чакане пред зарядната колона.
Технологичната бездна между различните модели лъсва именно в най-горещите дни. Модерните машини, оборудвани със сложни системи за активно течно охлаждане, понасят жегата стоически. Истинските мъченици на лятото са по-старите поколения и бюджетните градски коли, които разчитат на пасивно или въздушно охлаждане. Екземпляри като Nissan Leaf, Dacia Spring, Renault Zoe, Volkswagen e-Up! и e-Golf губят своята ефективност драматично бързо под палещото слънце, особено ако се опитате да ги заредите на бърза станция няколко пъти последователно.
Този нюанс се превръща в ключов критерий на пазара на употребявани автомобили. Един и същ фабрично заявен капацитет ще осигури коренно различно преживяване през юли в Tesla Model 3 или Hyundai Ioniq 5 в сравнение с по-ранен Nissan Leaf. Купувачите на старо трябва да изследват не просто цялостното здраве на батерията (SOH), но и начина, по който моделът управлява топлината, историята на бързите зареждания и географския регион, от който идва колата. Жегата няма да направи електромобила неизползваем, но безмилостно ще покаже къде инженерите са си свършили работата и къде технологията работи на ръба на силите си.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Летните жеги крият
разгонени котета
от мераклии да се отъркат в тях
11:40 25.06.2026
2 Е-колите
В интерес на истианта - и при ДВГ не е по различно, при голям студ - разхода се вдига, при много жега - пак, но по-малко (най-вече заради климатика). Но при много жега, на дизелите им е по-трудно и човек може да има усещането че нямат мощност.
Коментиран от #9
11:40 25.06.2026
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 идиоти вън
11:58 25.06.2026
6 Електроген
12:04 25.06.2026
7 123
12:08 25.06.2026
8 Безплатната енергия
"По този начин климатизацията черпи безплатна енергия от инфраструктурата, а не от ценния резервоар на колела."
Къде е това място с безплатната енергия?
Каъв е този ценен резервоар?
12:11 25.06.2026
9 Антиелектрика
До коментар #2 от "Е-колите":
При ДВГ в жегите или големия студ разхода се вдига в рамките на 10-15%. При електричките разликата е 50%. Даже като не се карат има автоматична система за охлаждане на батерията против възпламеняване. Ако не си карал е-колата няколко дена през лятото батерията от 100% пада на 60-70% заради това охлаждане.12:39 25.06.2026