23 Януари, 2012 14:49 1 673 2

Linux набира скорост заради кризата

  • linux-
  • безплатен софтуер

 

Предприятия и фирми от различни отрасли по цял свят все повече обръщат внимание на операционната система Linux. Известно е, че Linux е един от най-известните представители на така наречения свободен софтуер.
 
Тай като е безплатен все повече ръководства на компании, в стремежа си за съкращаване на разходи, прибягват до услугите на Linux. Според статистиката на Linux Foundation, 80% от анкетираните собственици на предприятия са се ориентирали към системата Linux.
 
Естествено, броят на тези, които напълно са преминали на безплатния софтуер е доста по-малък, но от Linux Foundation са на мнение, че след приблизително пет години тази цифра ще е доста по-голяма. В момента само 22% от анкетираните са се обявили твърдо против ОС Linux.
 
Други 25% казват, че още известно време ще продължат да работят с Windows, но постепенно ще започнат да се ориентират към безплатния софтуер. Доста голяма част от предприятията пък смятат да заменят само част от Windows базираните си компютри.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 DerFicker

    0 1 Отговор
    Линукса не е панацея. Вярно, някои от дистрибуциите са безплатни, но далеч не всички! Освен това, вирусите за Линукс са малко, защото и разпространението му е сравнително малко! Ако добавим времето за обучение на персонала, разходите за въвеждане и т.н., съществено спестяване от "безплатния" софтуер няма да има. Би следвало да се има предвид, че той е безплатен, за да получи повече крайни ползватели, тъй като иначе не би бил реална алтернатива. А безплатен обяд няма!
  • 2 Иван Радев

    1 0 Отговор
    @DerFicker: аре пак се започна... разбира се, че не е панацея, но и това за вирусите е тълна тъпня – не е само по-малкото разпространение - стъпките за да заразиш една такава система са доста, т.е. не става само с цъкането на мишката.
    Колкото до обучаването на персонала: може би шокът от смяната на ХР към глиста/7 и от m$ Office 2003 към 2007/2010 е по-малък? Тук мога само да се смея с пълно гърло.
    И безплатен обяд има понякога! Говоря това от личен многогодишен опит, продобит в „битката“ с офис потребителите/вредители. А за сървъри дори няма да говоря - там m$ са с толкова ниско КПД.