Китай тества ултрасигурен канал за уникална квантова комуникация с излитаща ракета

9 Юни, 2025 10:58 6 026 10

  • данни-
  • космос-
  • предаване-
  • технология-
  • китай-
  • qsdc

Технологията QSDC е представена за първи път преди около четвърт век

Китай тества ултрасигурен канал за уникална квантова комуникация с излитаща ракета - 1

Както стана известно, тестовете на прототипа на ракетата за многократна употреба на китайската компания Space Epoch бяха съпроводени и с летателни изпитания на модули за уникална квантова комуникация без използване на ключове за криптиране. Това е технологията QSDC (Quantum Secure Direct Communication), пионери в чието разработване се считат китайски учени. Ракетата издигна модулите на височина 2.5 км, по време на което за първи път беше установен квантов комуникационен канал със Земята.

Технологията QSDC е представена за първи път преди около четвърт век. Най-активно се развива в Китай. Тя не предвижда квантово разпределение на ключове за криптиране, което се използваше досега. Предаването на ключове за криптиране, кодирани в квантовите състояния на фотоните, изисква няколко комуникационни сесии.

Ако ключовете се предават без признаци на прихващане, едва тогава се предава криптираната информация, след което тя се декриптира. Директната сигурна квантова комуникация елиминира етапа на предаване на ключове и първоначално формира сигурен квантов канал за предаване. Очевидно е, че в този случай сигурната квантова комуникация може да стане повсеместна.

Тестове на QSDC модули по време на изстрелването на ракетата Yuanxingzhe-1 бяха проведени, за да се оцени въздействието на външни фактори под формата на спектър от радиация и вибрации върху модулите и комуникационния канал. Според учените, комуникационният канал земя-въздух-ракета (космос) е създаден успешно и е доказал работоспособността на концепцията.

„Изстрелването тества основно устойчивостта на модулите на различни въздействия от околната среда, възникващи по време на издигането на ракетата, като вибрации и радиация“, се казва в изявление на Пекинската академия за квантови информационни науки (BAQIS). „Този ​​тест беше ключова стъпка в прехода на Китай от експериментална проверка към изграждането на напълно интегрирана квантова мрежа за защитена директна комуникация (QSDC) космос-въздух-земя.“

За сигурно предаване на информация по QSDC канал се използват квантови ефекти (предаване на заплетени двойки фотони) с добавяне на шум за маскиране на полезния сигнал. Технологията все още се развива. Най-добрият резултат е предаването на QSDC данни по конвенционална оптика на разстояние от 300 км между абонати, въпреки че скоростта на предаване беше само 104 бита/час с надеждност от 85%.

С развитието на QSDC технологията, тя може да замени вече използваната технология за криптиране, базирана на квантово разпределение на ключове, и да стане доминираща в комуникациите не само в Китай.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    8 4 Отговор
    За дронове става ли тази комуникация?
  • 2 Госあ

    6 12 Отговор
    За дронове имат друга, но руснаците трябва да си платят 😂

    Коментиран от #6, #8

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Хохо Бохо

    14 2 Отговор
    Аматьори. Ние от години ползваме пластмасови бутилки, на които капачката остава закачена за гърлото на бутилката
  • 5 Някой си

    9 2 Отговор
    Какво значи "квантов"? Тук малко като в Марвел филм, на всяко нещо слагаме "quantum", че да звучи ултрамодерно...
  • 6 Факти

    5 11 Отговор

    До коментар #2 от "Госあ":

    Китай никога няма да даде на Русия подобна технология. Русия технологично е навряна в ъгъла. Ако сега е изостнала само гледай какво ще е след 20 години.
  • 7 може

    1 3 Отговор
    ще. будет!
  • 8 НАФАРФОРИЙ

    1 4 Отговор

    До коментар #2 от "Госあ":

    Щом Тротинеткин така е заповядал, Русия кво да прави.. 😆
  • 9 Ха-ха

    4 1 Отговор
    Бг тротинетката е най сведущ по китайско руските отношеноя🤣
  • 10 Рамбо

    1 1 Отговор
    Щом е от китайци боклук е.