Илон Мъск: Екипът на Байдън не ми разреши да спася блокираните астронавти на МКС преди изборите

1 Ноември, 2025 06:37, обновена 1 Ноември, 2025 06:46 2 488 7

  • илон мъск-
  • байдън-
  • астронавти-
  • мкс

Преддприемачът разказа за случая в подкаста на американския комик и телевизионен водещ Джо Роган

Администрацията на бившия президент на САЩ Джо Байдън стопирала намеренията на Илон Мъск да проведе спасителна мисия за спасяването на астронавтите, блокирани на Международната космическа станция (МКС) преди президентските избори през 2024 г.

Мъск заяви това в подкаста на американския комик и телевизионен водещ Джо Роган.

„Казаха ми, че Белият дом е издал инструкции, че не трябва да има никакви опити за спасяване преди изборите“, каза Мъск.

Водещият предположи, че администрацията на Байдън може да е забранила на Мъск да се опита да извърши спасителна мисия, защото това би се считало за лошо политическо поведение. Главният изпълнителен директор на SpaceX обясни: „Те не казаха директно, че това би било лошо политическо поведение, просто ясно заявиха, че не се интересуват от никакви спасителни операции преди изборите.“

Мъск отбеляза, че не е изненадан от решението, тъй като е бил в лоши отношения с администрацията на Байдън поради помощта си в предизборната кампания на президента на САЩ Доналд Тръмп.

На 19 март космическият кораб Crew Dragon на SpaceX се завърна на Земята, заедно с екипажа на мисията Crew-9. Той включваше космонавта на Роскосмос Александър Горбунов и астронавтите на НАСА Бари Уилмор, Сунита Уилямс и Ник Хейг. Уилмор и Уилямс пристигнаха на МКС като част от първата пилотирана мисия на космическия кораб Boeing Starliner, който беше изстрелян от Boeing на 5 юни 2024 г.

Планирано бе те да останат в орбита до 14 юни. По-късно, поради неизправност на космическия кораб, включваща повреда на няколко маневрени двигатели по време на скачване, датата на връщане беше отложена първо на 18 юни, след това на 26 юни, а след това за неопределено време. В крайна сметка НАСА реши, че астронавтите ще се върнат на Земята като част от мисията Crew-9 през пролетта на 2025 г.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 27 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 чичково червенотиквенече

    21 5 Отговор
    И у нас е по-зле.
    Ако не си на снимка до Него и не му целуваш ръка (или друга част) не само няма да бъдеш спасяван ами ще бъдеш активно унищожаван.
  • 2 Браво на Илон Мъск

    9 4 Отговор
    Всеки президент би искал да има такъв човек до себе си. Само Байдън не е искал за да не изпусне властта и парите си. Но той не си беше на ред, защото такава спасителна операция би вдигнала реийтинга му до небето.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Факт

    11 2 Отговор
    Властта развращава!
  • 6 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    7 3 Отговор
    САЩ 2025=СССР 1989.
    Само така, напред урааа ааа!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.