Белият дом: Разговорите с Техеран напредват въпреки цялото публично перчене, което чувате от режима и фалшивите репортажи

30 Март, 2026 23:26 1 122 50

  • доналд тръмп-
  • иран-
  • марко рубио-
  • корпус на гвардейците на ислямската революция-
  • ормузки проток-
  • персийски залив-
  • израел-
  • моджтаба хаменей

Левит каза още, че президентът Доналд Тръмп проявява интерес към идеята да призове арабските страни да платят за войната срещу Иран

Белият дом: Разговорите с Техеран напредват въпреки цялото публично перчене, което чувате от режима и фалшивите репортажи - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Белият дом днес заяви, че разговорите с Иран продължават и напредват добре и добави, че това, което Техеран казва публично се различава от това, което казва на американските официални представители в лични разговори, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

„Въпреки цялото публично перчене, което чувате от режима и фалшивите репортажи, разговорите продължават и напредват добре. Това, което се говори публично, разбира се е много по-различно от това, което ни казват в лични разговори“, заяви прессекретарят на Белия Дом Карълайн Левит. Според нея в лични разговори Иран се е съгласил с някои от американските условия.

Междувременно американският държавен секретар Марко Рубио изрази оптимизъм относно възможността за сътрудничество с някои елементи от иранското правителство и заяви, че Вашингтон е получил положителни частни послания.

В иранската йерархия „има пукнатини“ и САЩ смятат, че фигури, които „имат правомощия да действат“, ще излязат на преден план, каза Рубио в интервю за програмата „Добро утро, Америка“ на Ей Би Си.

„Надяваме се това да е така“, заяви държавният секретар. „Очевидно има хора, които говорят с нас по начин, по който онези, които преди това бяха начело в Иран не говореха с нас относно нещата, които са готови да направят“.

В друго интервю за „Ал Джазира“ Рубио каза, че има „послания и някои директни дискусии между определени лица в Иран и САЩ“. Комуникацията се осъществява „основно чрез трети страни, но е имало и контакти“, добави той.

Левит каза още, че президентът Доналд Тръмп проявява интерес към идеята да призове арабските страни да платят за войната срещу Иран. Тя добави, че самият Тръмп ще даде подробности по този въпрос.

По думите ѝ прогнозната рамка за продължителността на война срещу Иран от четири до шест седмици остава в сила. Тя заяви, че Тръмп иска да бъде сключена сделка преди определения от него краен срок на 6 април.

Левит каза още, че САЩ не подкрепят варианта Иран да събира такси от корабите, които преминават през Ормузкия проток и че се очаква 20 танкера да преминат през протока през идните дни.

Белият дом днес заяви, че няма промяна в политиката на САЩ относно Куба, въпреки че позволи на санкциониран руски танкер да достави гориво за острова по хуманитарни причини, предаде Ройтерс.

„Това не представлява промяна в политиката. Няма официална промяна в политиката за санкции“, заяви прессекретарят на Белия Дом Карълайн Левит. „Както каза снощи президентът позволихме този кораб да пристигне в Куба, за да удовлетворим хуманитарните нужди на кубинския народ“, каза още Левит и добави, че подобни решения ще бъдат вземани след индивидуално разглеждане на всеки отделен случай.

Тя заяви, че САЩ си запазват правото да задържат кораби, ако това е предвидено от закона, които са се насочили към Куба и нарушават американските политики за санкции.

САЩ прекратиха износа на петрол от Венецуела за Куба, след като свалиха от власт президента Николас Мадуро на 3 януари и Тръмп заплаши да наложи високи мита на всяка друга страна, която изпрати петрол в Куба.

Американският президент обаче вчера сигнализира за възможна промяна в позицията си, посочва Ройтерс.

Президентът на Куба Мигел Диас-Канел каза, че страната не е получавала доставки на петрол от три месеца, което според него е довело до масови прекъсвания на електрозахранването. Кубинските здравни власти предупредиха, че кризата увеличава риска за пациенти с тежки заболявания, включително за деца с рак.

Русия днес съобщи, че петролен танкер със 100 000 тона суров петрол е пристигнал в Куба.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Браво

    7 30 Отговор
    Това е президент. Не като ония бункерен плъх в Кремъл и китайската фентанилова мишка.

    Коментиран от #17

  • 3 ПОРЕДЕН ПЪТ

    26 4 Отговор
    ПОРЕДНИЯ БАЛОН НАДУТ ОТ ПОРТОКАЛОВИЯ
  • 4 Трамп

    18 5 Отговор
    Мейк америка фъкт агейн.
  • 5 Да взима нефта на иран

    9 27 Отговор
    Ида тръгва към Куба
    Че народът там гладува
    Чака освободители ( истински)
    Народът на Куба заслужава по достоен Живот

    Слава на САЩ

    Коментиран от #10

  • 6 Отстрани

    21 5 Отговор
    Кръгъл идиот!
    Борисов пасти да яде!
  • 7 Деций

    21 5 Отговор
    Даааа, преговарят?
    И доктора го пита :
    А тези иранци с които преговаряте още в стаята ли са?Предаването на къси съобщения през Пакистан не са преговори!Повече от ясно е ,че водене на преговори със западният свят е чиста загуба на време.Те искат да печелят време през което да се подготвят за истинските си намерения ,а именно война!
  • 8 Путин е следващият

    8 18 Отговор
    Но ВСУ ще го унищожът преди САЩ

    Коментиран от #42

  • 9 китайски балон

    17 4 Отговор
    Лъже БайДончо, както винаги е лъгал, просто си подготвя почвата за позорното отстъпление!

    Коментиран от #18

  • 10 Да народът на Куба заслужава Достоен Жив

    8 18 Отговор

    До коментар #5 от "Да взима нефта на иран":

    Руският режим навсякъде носи Нищета
    Няма смисъл да се възхищаваме на Гладуващи нации
    По добре Путин да умре
    А Куба да бъде поредният Американски Щат
  • 11 Калин

    14 4 Отговор
    Алооо, психиатрията в белия дом, предозирали сте пациента си, сложете му и усмирителната риза!
    Говори сам със себе си и налита на бой!
    Използвайте иранския противошок!
  • 12 Доказаният Педофил Путин

    8 13 Отговор
    Що не помага?

    Коментиран от #24, #32

  • 13 Мани само НъжкоПорно

    8 9 Отговор

    До коментар #1 от "За да сте добре информирани!":

    По тези канали

    Русофилите са Изтрещяли ТоТално
  • 14 Хайо

    14 4 Отговор
    Един сенилен старец заменен с един луд .
  • 15 Лъжлива чалма

    3 5 Отговор
    Ние сме Божии хора, никога не лъжем, отвращаваме се от насилието и потисничеството, доверете ни се със затворени очи.
  • 16 Къв иран Бе ???? Какво ме интересува????

    7 8 Отговор

    До коментар #1 от "За да сте добре информирани!":

    Тя Русия гори
    50000 Руснака са Умрели за 20 дена

    Всички са в Паника

    Пропагандата се задъхва

    Путин проси пари от хората

    ВСУ напредва по всички фронтове

    Коментиран от #20, #26

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 От БайДън. та на ...

    10 3 Отговор

    До коментар #9 от "китайски балон":

    та на БайДони!!!

    Коментиран от #37

  • 19 Ами

    9 4 Отговор
    Иран го уволни ... Той пък преговарял :)

    Коментиран от #27

  • 20 Така Така

    5 11 Отговор

    До коментар #16 от "Къв иран Бе ???? Какво ме интересува????":

    Русия утече у кАНАЛА

    Една сама Украйна я Попиля

    Ужас купей реве денонощно
  • 21 мдаааа

    12 5 Отговор
    Като знаем , на дончо плямпанията. ,кой му верва ...
  • 22 ВВП

    2 3 Отговор
    Голям боклук.Ахаха..
  • 23 Факти кажете нещо по въпроса

    15 2 Отговор
    Тоя лудия сега артесор ли е, диктатор, ли е, или това е демокрация, най великата на земята...? Сега американския език ще го забраняваме ли, ще им събаряме ли памерниците на американските агресори и поробители, и ще им налагаме ли 20 пакета санкции, ще им захващане ли танкерите, и ще пращаме ли военна помощи на Иран и ще пратим ли ирански бежанци на курорт на слънчев бряг без пари за 3 години. Ще сложим ли иранското знаме на балкончето на столична община. Убиеца на деца ще му пратят ли заповед за арест от Хага? Ще им за мразим ли парите и златото в банките, ще изгоним ли базите им от наша територия. Ще забраним ли на американци да пътуват в Европа и света и ще въведем ли занкции на трети страни ако искат да търгуват с убийците и агресорите...?

    Коментиран от #30

  • 24 лама Кифла

    8 2 Отговор

    До коментар #12 от "Доказаният Педофил Путин":

    чети хубаво бре, руския танкер с нефт е пристигнал в Куба, .....педил е баща ти и ти

    Коментиран от #28, #31

  • 25 За да сте добре информирАни ,

    4 8 Отговор

    До коментар #1 от "За да сте добре информирани!":

    Недейте да четете руzки , ирански и севернокорейски "новини " ...
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Наблюдател

    8 3 Отговор

    До коментар #19 от "Ами":

    Уволниха го и американците.
    Вчера 10 милиона американци бяха по улиците на големите градове в щатите и скандираха - Тръмп, изчезвай!
    Днес нападнаха белия дом, имаше и стрелба и рижият клоун прекъсна пресконференцията , избяга и се скри позорно.
    Вчера един дрон нападна хеликоптера му.
    Скоро някой ще си свърши по-добре работата и ще ни отърве, но ще дойде следващия психопат.
    Няма спасение от ционизма.
    Само Русия, Китай и Иран може да ни спасят от световното зло и съм сигурен, че ще го направят.

    Коментиран от #34

  • 28 Анонимен

    3 7 Отговор

    До коментар #24 от "лама Кифла":

    болИ ме дядовият за Куба.
  • 29 Пула Меа

    7 1 Отговор
    Оранжевият Перукан,вятър го вее на бял кон и няма да се усети как ще се строполи от седлото .
  • 30 Така де

    4 0 Отговор

    До коментар #23 от "Факти кажете нещо по въпроса":

    Браво!
    Всички очакваме отговорите на тези въпроси .
    Факти какво мислят по въпроситру или не им изнася!?
  • 31 Епа кубинците няма кво да ядат

    1 3 Отговор

    До коментар #24 от "лама Кифла":

    За чий им путиновата нафта.
  • 32 пиночет

    2 1 Отговор

    До коментар #12 от "Доказаният Педофил Путин":

    Дон Корлеоне с л...айй..нааа оца панн за 2.50 € ще го лапуркаш ли ?
  • 33 Смешник

    3 1 Отговор
    Тръмп напълно е изплискал легена
  • 34 10 милиона американци на улицата

    1 2 Отговор

    До коментар #27 от "Наблюдател":

    Е все едно 10 хиляди българи на улицата..И бяха от родът на тези дето ги събира Максудският циганин.Когато има сандвичи.

    Коментиран от #38

  • 35 За да сте добре информирани!

    2 0 Отговор
    Телеграм канали с реална информация за войната срещу Иран и Ливан.
    Много информация, анализи и видео материали от ударите, които нанасят Иран, Хизбула, иракското съпротивление и хутите на бандата на Епстийн:

    Сильний Иран ;
    Свет Ал-Аксы ;
    Stay free ;
    Intel Slava ;
    UKZ VIEW ;
    Al Mayadeen ;
    Pars Today Russian ;
    Geopolitcs Prime ;
    Щебет ;
    Alsaa Plus EN ;
    Alsa"a Plus ;
    Пульс Йемена (хуситов) ;
    Islamic World News ;
    Kaybar News Network ;
  • 36 Атина Палада

    0 0 Отговор
    Кажете ми как да си извадя епруветката

    Коментиран от #44

  • 37 Бай Дони добри неща направи

    2 0 Отговор

    До коментар #18 от "От БайДън. та на ...":

    но с израелската издънка, стана както с "лъжица катран в кацата мед"!
    Високото му самочувствие, нарцицизма, слабостта му към ласкатели и гледането на теливизия, му изиграха лош номер!
    Жалко! Май пак ще се върнем към "новите ценности" и "ред основан на правила"

    Коментиран от #39

  • 38 Наблюдател

    2 1 Отговор

    До коментар #34 от "10 милиона американци на улицата":

    Да бе, в краварника 30 милиона си живеят на улицата, а 90 милиона са на купони, 3 милиона са по затворите.
    Прекрасна страна.
    50 пъти се опитаха да си убият президентите и за съжаление само 4 пъти успяха!
  • 39 китайски балон

    2 1 Отговор

    До коментар #37 от "Бай Дони добри неща направи":

    Добър кравар, няма!
  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Ами да

    0 0 Отговор
    Май най-голямия разпространител на фалшиви новини е ...., неговото име е.... Белия дом!!!

    Не е ли жалко когато този Бял дом обявява 90% от медийте в собствената си страна ... за фалшиви....
  • 44 Мазню

    1 0 Отговор

    До коментар #36 от "Атина Палада":

    По обратния начин както си я вкарала
  • 45 Този коментар съдържа снимка/видео и ще бъде публично достъпен след одобрение от модератор.

  • 46 Сатана Z

    1 0 Отговор
    Бай Дончо не е мъж за да заплашва.Ако беше такъв нямаше да се скатае от военна служба във Виетнам.Да плаши на баджанака си Епстийн жертвите и свидетелите срещу него самия.

    Коментиран от #47, #50

  • 47 Пумияр гладен

    0 0 Отговор

    До коментар #46 от "Сатана Z":

    Лъжеш
  • 48 604

    1 0 Отговор
    тоъ се усвидетелства сам...пред целия свят. и бидона беше зле, ама при него си личеше...от 100км, а тоя е бил прикрита лимонка. тия са най опасни, че направи световна война тоя шизОу...олелейййй
  • 49 Ицо

    0 0 Отговор
    Има ли недоръъгани копейки?
  • 50 Шнорхел,

    0 0 Отговор

    До коментар #46 от "Сатана Z":

    Президентът на коя държава живее четири години в луксозна маза?