Инфлацията в еврозоната е нараснала през май, подкрепена основно от поскъпването на енергията и услугите, показват данни на Евростат, цитирани от Ройтерс, предава News.bg.
Новите показатели засилват очакванията, че Европейската централна банка ще продължи курса си към затягане на паричната политика.
Годишната инфлация в страните от еврозоната е достигнала 3,2% през май при 3% месец по-рано. Стойността остава значително над целевото ниво от 2%, заложено от ЕЦБ. Основен принос за ръста имат енергийните разходи, които са се увеличили с 10,9%, както и услугите, чиито цени са нараснали с 3,5%.
Допълнителен сигнал за натиск върху цените идва от базисната инфлация, която изключва енергията и храните. Тя се е ускорила до 2,5% спрямо 2,2% през април, подкрепена от поскъпването на услугите и умерения ръст при индустриалните стоки.
Въпреки това анализаторите не очакват изненади в краткосрочната политика на ЕЦБ. Представителите на институцията вече дадоха ясни сигнали, че сегашната инфлационна среда оправдава по-високи разходи по заемите.
Финансовите пазари почти изцяло са заложили на увеличение на основните лихви с 25 базисни пункта на заседанието на 11 юни. Освен това инвеститорите предвиждат още едно или две повишения през есента. Според експерти продължителното поскъпване на енергията носи риск от разпространяване на инфлационния натиск към по-широки сектори на икономиката.
Дори при скорошно приключване на конфликта в Близкия изток, възстановяването на енергийната инфраструктура и веригите за доставки вероятно ще отнеме време. Това може да задържи цените на по-високи нива през по-голямата част от втората половина на годината.
В същото време икономистите смятат, че бъдещото затягане на паричната политика ще бъде далеч по-умерено от агресивната серия лихвени увеличения през 2022 г. Причината е по-слабият икономически растеж, който ограничава възможността компаниите да прехвърлят по-високите си разходи върху крайните потребители.
Наличните икономически индикатори показват нарастващ натиск върху реалната икономика, а перспективите за растеж остават под риск заради продължаващия конфликт с Иран и високите енергийни цени.
Европейската икономика продължава да изпитва затруднения като нетен вносител на енергия. Индустриалният сектор остава под натиск след загубата на евтините доставки на руски природен газ след войната в Украйна, както и заради по-високите американски мита.
На финансовите пазари индексът S&P 500 е нараснал с около 0,25%, докато Nasdaq е отчел ръст от малко над 0,4%.
Макар домакинствата все още да разполагат със значителни спестявания, икономистите предупреждават, че потребителското доверие може бързо да отслабне при влошаване на икономическите перспективи. За разлика от 2022 г., пазарът на труда вече показва признаци на охлаждане, което допълнително насърчава по-предпазливо потребителско поведение.
Според анализаторите именно тази комбинация от по-слаб трудов пазар и по-умерено потребление може да ограничи вторичните инфлационни ефекти от високите цени на енергията и да намали необходимостта ЕЦБ да предприема по-агресивни мерки в следващите месеци.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Възпалено шекелджийче на посолствата
13:01 02.06.2026
2 Високи лихви
13:01 02.06.2026
3 Саш и европа са в мега фалит
13:01 02.06.2026
4 ДрайвингПлежър
13:07 02.06.2026
5 демек
13:07 02.06.2026
6 Така де
13:14 02.06.2026
7 Тошо
Радвате ли им се ? Честото евро и как беше 1 вафла-1евро. Спомнете си 1997г. и честито членство
в " Клуба на богатите"
13:20 02.06.2026
8 Бай Иван
Коментиран от #17, #18
13:53 02.06.2026
9 УдоМача
14:08 02.06.2026
10 Лост
14:28 02.06.2026
11 Зеления хайвер над всичко
Как го постигнахме? Повярвахме на зелените идеи и разрушихме идустриализацията постигната с толкова жертви и труд от предците ни, за цял един континент. Новите предизвикателства, като например надпреварата в AI, Внезапно се оказаха недостъпни за електроснабдяване с преобладаващи зелени ВЕИ, които дават скъп, но при това непостоенен ток, само денем или само при вятър.... От технологичен и енергиен лидер имал възможността дори да експлатира колониално целия свят, се сринахме до пародия на развитието...
Смъртните случаи от студ през зимата са стотици, но политкоректните истерични медии, оплакват само тези от прегряване. Брюкселския фюрер казва, треперете от топлина мишки. Въглеродната следа и нет зеро убиват не само хора, но и икономическото развитие, и вече нашите деца ще живеят по-лошо и по-бедно, но зелената сделка (хайвер) над всичко.
14:44 02.06.2026
12 Жан Бойко
14:51 02.06.2026
13 Всичко едва започва
Коментиран от #21
15:00 02.06.2026
14 Град Козлодуй
15:44 02.06.2026
15 Либераст
15:48 02.06.2026
16 давай !
Бангаранга ! а а а а а ----
16:25 02.06.2026
17 За Сега !
До коментар #8 от "Бай Иван":
Май се Добрахме !Само !
До !
Ке
--
Не !
--
Фа !
16:28 02.06.2026
18 Ний влзохме, ама те си тръгнали
До коментар #8 от "Бай Иван":
Отишли да правят други "богати"17:19 02.06.2026
19 ами
21:29 02.06.2026
20 Помислете за децата си докато не е късно
.
00:26 03.06.2026
21 Содом и Гомор вече се казват бангаранга
До коментар #13 от "Всичко едва започва":
В ЕвроРобството е така. Както и благозвучно да го наречете. Ще Духате супата и внуците ви също, ако не се освестите овреме.. Спасение не дебне от никъде. Финалът е предизвестен, но още ги е срам да го оповестят публично на матряла защото ще се случи невиждан хаос с ужасяващи последици... Нещо като светло бъдеще с отрицателен знак00:37 03.06.2026
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Ко стана
11:51 03.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.