В армейската база „Црифин“ в Израел беше изложено оръжие, конфискувано от „Хизбула“, предаде израелската новинарска агенция ТПС. Част от въоръжението е немско, произведено по времето на Третия райх, а друга част - произведена в Иран, предава БТА.
„Тези оръжия са произведени във фабрики на германската военна промишленост. Те са открити в складове в Ливан и вероятно са били използвани с психологически ефект“, каза подполковник Идан Шарон-Котлер, командир на израелско подразделение за събиране на вражеско оборудване.
По думите му оръжията не са били в активна употреба. „Никой вече не произвежда боеприпаси за тези оръжия“, добави той.
Сред изложените оръжия са картечница MG34, произведена през 1939 г., и две картечници MP40 от периода 1934–1935 г., всяка с видими нацистки символи.
На част от оръжията е гравиран и знак „Х“, за който Шарон-Котлер предполага, че е поставен от съветски войници, вероятно като обозначение за военна плячка.
Експозицията включва още ракетни установки, иранска ракета „Бадр“, огнестрелни оръжия, произведени в Иран, и камуфлажни униформи.
„Това показва широката гама от оръжия на „Хизбула“ и процеса на тяхното снабдяване“, посочи Шарон-Котлер, като добави, че конфискуваните количества са значителни.
„Това са само мостри“, каза той пред ТПС, без да дава допълнителни подробности за общия обем на иззетото въоръжение.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пич
Коментиран от #12
20:47 03.06.2026
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Последния Софиянец
20:47 03.06.2026
4 Пенчо
Коментиран от #8
20:48 03.06.2026
5 Сталин
20:55 03.06.2026
6 Смърфиета
20:57 03.06.2026
7 Kaлпазанин
20:57 03.06.2026
8 Адолф Айхман
До коментар #4 от "Пенчо":
Той е полски еврейн, който не сме успяли да обработиме. Язък за оръжието.Коментиран от #16, #17
20:58 03.06.2026
9 Сатана Z
Коментиран от #10
21:00 03.06.2026
10 Смърфиета
До коментар #9 от "Сатана Z":
Еми, колекционери......21:07 03.06.2026
11 Дзак
21:33 03.06.2026
12 През 1947-1948 г.
До коментар #1 от "Пич":
огромни количества трофейно германско оръжие от времето на Нацистка Германия е предадено на израелските бойни отряди от Чехословакия, с благословията на СССР, за създаване на държавата Израел в британския протекторат Палестина.По онова време евреите в Палестина са воювали с англичаните, с трофейното нацистко оръжие.
Ето откъде са германските картечници с пречупен кръст.
23:18 03.06.2026
13 Бай Араб
23:23 03.06.2026
14 Голяма излагация
01:51 04.06.2026
15 Анонимен
09:13 04.06.2026
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Ционист
До коментар #8 от "Адолф Айхман":
Нищо, за сметка на това, ние успяхме да обработим Адолф Айхман. Язък за въжето и другите материали, можехме по-икономично да процедираме.Коментиран от #18
02:21 05.06.2026
18 Вас
До коментар #17 от "Ционист":
Вашата мам ционска мръснаКоментиран от #19
11:56 05.06.2026
19 Ционист
До коментар #18 от "Вас":
Нашата мам е добре. Как е вашата мам, жива ли е още ? Добър сервиз предлагаше, нашите момчета са доволни, казват че винаги ги е обслужвала много професионално.19:29 05.06.2026