Европейският съюз навлиза в седмица на интензивна дипломатическа и реформаторска дейност.
Днес вниманието на Брюксел и Люксембург е насочено към две паралелни събития с огромно геополитическо и стратегическо значение: официалната среща на върха ЕС – Молдова и решителните дебати за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 година.
Кишинев под лупа: ЕС оценява правосъдната реформа на Молдова
В Брюксел днес се провежда официалната среща на върха ЕС – Молдова. Форумът е първата голяма политическа равносметка, след като страната официално отвори първия преговорен клъстер за членство в блока.
Основният фокус на европейските лидери е поставен върху напредъка на Кишинев в две критични области:
- Реформата в правосъдната система
- Укрепването на правовата държава
Европейските представители ще направят детайлен преглед на изпълнението на критериите от Копенхаген. Днешните разговори се разглеждат като лакмус за готовността на Молдова да ускори интеграцията си на фона на засиления геополитически натиск в Източна Европа. Очаква се лидерите да потвърдят пълната си подкрепа за европейския път на Кишинев, но и да изискат конкретни резултати в борбата с корупцията.
Битката за субсидиите: Министрите чертаят новата ОСП след 2027 г.
В същото време в Люксембург започва двудневното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. Провеждането му съвпада с критичен момент за европейския аграрен сектор, който е изправен пред климатични предизвикателства и икономическа несигурност.
Министрите на земеделието стартират официалните преговори по рамката на Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода след 2027 година. Основните сблъсъци се очаква да бъдат по следните оси:
- Бюджетно разпределение: Справедливо разпределение на директните плащания между държавите членки.
- Зелени изисквания: Намиране на баланс между екологичните амбиции на Брюксел и реалната конкурентоспособност на фермерите.
- Кризисен мениджмънт: Създаване на по-гъвкави механизми за подпомагане при пазарни аномалии.
Решенията от Люксембург ще определят как ще се финансира производството на храна в Европа през следващото десетилетие.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Факти
07:10 22.06.2026
2 Хайо
07:12 22.06.2026
3 Фон дер Миндер
07:13 22.06.2026
4 АЙДЕ СЕГА УРСУЛА ПРИ СТАРМЪР
07:13 22.06.2026
5 стоян георгиев
Коментиран от #29
07:14 22.06.2026
6 Фон дер Миндер
Актуално" Ето това решават !!!
07:15 22.06.2026
7 Софиянец
07:16 22.06.2026
8 ЗАДАЧА ПО МАТЕМАТИКА
Коментиран от #15
07:22 22.06.2026
9 Ний ша Ва упрайм
07:22 22.06.2026
10 Виждащ
07:23 22.06.2026
11 Абе
07:28 22.06.2026
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 ха ха
07:31 22.06.2026
14 ДОБРО НАЧАЛО
07:33 22.06.2026
15 Задачата е много хубава
До коментар #8 от "ЗАДАЧА ПО МАТЕМАТИКА":
но, европейските овчи глави и роби не я разбират. Иначе отговора е Европейско 🚾 със запушени обратни води.07:33 22.06.2026
16 ЕСССР
07:38 22.06.2026
17 Призовавам
07:39 22.06.2026
18 ООрана държава
07:49 22.06.2026
19 Нещастници
08:04 22.06.2026
20 123
Коментиран от #23
08:19 22.06.2026
21 Брей
08:24 22.06.2026
22 Свидетели сме
08:26 22.06.2026
23 Проблемът е, че никой не пита народа
До коментар #20 от "123":
Както не ни питат и нас за нещата, от които зависи целия ни начин на живот. ЕСССРто е ционситка диктатура, по-страшна и от оная в СССРто!08:28 22.06.2026
24 Точно тези двете
Тава стана една диктатура на неизбирани върху доброволно съгласили се членове в съюза. Леко полека тези започнаха да определят всичко. Вече и войни от наше име обявяват. Стягат цяла Европа за световна война! А някой да ги е избирал изобщо? Излиза че, появява се някакъв чужденец и нарежда на твоите президент, премиер и правителство да участваш в някаква война. И всичките тези си жертват народа, ей-така! И къде е логиката? Защо да ги слушаме и им се подчиним за много важни неща? Тука става въпрос за живот и смърт не само на нашите хора, ами и за съществуването на страната изобщо!!! Не може ли да си направим пас? Не може некакви си чужденци да определят да умрат ли децата ни в детската градина и не само в една а ние да гледаме и си мълчим?
08:36 22.06.2026
25 ДА СИ ЗНАЯТ.........
08:40 22.06.2026
26 Простакеси
08:58 22.06.2026
27 ВИК
09:14 22.06.2026
28 Нострадамус
С две думи ще ги Унищожат до 2027г.
09:15 22.06.2026
29 @@@
До коментар #5 от "стоян георгиев":
Тия две истерясали лейки са изчядия от "Третия Райх"Нацисти до мозъка на костите си!
09:18 22.06.2026