Червен код, температурни рекорди, ограничения на публичния живот и дори смъртни случаи - Европа продължава да е в плен на жегата. Франция и Великобритания регистрираха най-горещите дни, откакто водят статистика. Испания пък измери най-високата средна температура през юни от 1950-те години насам.
До 38 градуса в България другата седмица
Червени кодове са обявени за редица туристически дестинации в Испания, Италия и Португалия, а в други държави, вкючително Германия, Нидерландия и Белгия, се очаква рекордните температури да бъдат достигнати през уикенда.
Горещата вълна се насочва и към Източна Европа, като в България температурите могат да достигнат 38 градуса в началото на следващата седмица.
"Ясен признак за климатичните промени"
Учените казват, че дори и климатичните промени да не допринасяха за температурите, топла вълна пак би застигнала в Европа. В резултат от изгарянето на изкопаеми горива обаче температурите са с 2-3 градуса по-високи, което прави ситуацията безпрецендента. "Това е ясен признак за климатичните промени, предизвикани от човека", коментира пред ДВ Марко Черикони от Евро-средиземноморския център по изменение на климата в Италия. "Това прави европейските горещи вълни по-интензивни и по-опасни."
Проучване от 2025 г., публикувано в научното списание "Нейчър", установи, че емисиите от 180 големи производители на въглерод, включително на изкопаеми горива и цимент, са "допринесли съществено" за 213 исторически горещи вълни, регистрирани между 2000 и 2023 г.
Според проучване от 2023 г. около 41 региона по света, обхващащи почти една трета от сушата на Земята, са преживели горещи вълни от 1959 г. насам, които преди това са се считали за "статистически невъзможни". Такива горещи вълни се определят като явления, които се случват по-рядко от веднъж на 10 000 години.
Стотици хиляди губят живота си заради жегите
Горещините са най-животозастрашаващите метеорологични аномалии. Те убиват около половин милион души годишно, а реалният брой на жертвите вероятно е по-голям, защото катализират проявленията на сърдечносъдови и белодробни заболявания.
Европа е най-бързо затоплящият се континент на света, категорични са учените, но инвестиции в соларна енергия, по-ефективни батерии и възстановяване и съхраняване на екосистемите могат да противодействат. Сред най-застрашените са възрастните, децата, бременните жени и хората с хронични заболявания.
Климатиците не са трайно решение
Редица европейци, особено тези в по-северните страни, се опитват да се адаптират към нетипичната за тях жега. Много домакинства не притежават климатици, чиито продажби в момента растат. В същото време обаче те водят до по-голяма консумация на електричество и отделят топлина навън, което допълнително повишава температурите в градовете.
"По тези причини климатиците се възприемат като временно решение във Франция", разказва кореспондентът на ДВ Михаил Иванов. "Вентилаторът, това изобретение от 19 век, продължава да е най-популярен."
Столицата на Германия залага на възможностите за охлаждане - басейни, чешми, фонтани, зелени площади. "Берлин има над 200 фонтана за безплатна питейна вода", разказва кореспондентната на ДВ Деница Тоширова. "В града правят и безплатен отворен басейн."
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Гост
08:41 26.06.2026
3 оня с коня
аз тука ям банани на плажа и пия узо
Коментиран от #6, #8, #21
08:44 26.06.2026
4 Наблюдател
Дори и истината понякога(?) да каже е като лъжливото овчарче.
Коментиран от #7
08:47 26.06.2026
5 Дзак
08:47 26.06.2026
6 Cepсем
До коментар #3 от "оня с коня":
като тебе, даже и на географската карта, не я е виждал Гърция, къде е.Коментиран от #9
08:49 26.06.2026
7 голям смях
До коментар #4 от "Наблюдател":
спокойно тук нормален човек,не чете статийте, само заглавията и коментаритетака че все тая какво пишат от дойчето никой не го интерсува
08:49 26.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Закинтос
До коментар #9 от "оня с коня":
Скоро и в Гърция може да има.Коментиран от #18
08:53 26.06.2026
12 1488
08:56 26.06.2026
13 Разбирач
До коментар #1 от "оня с коня":
Абсолютно, ни Радев, ни Путин ще ни оправят. Решението е само в мирния атом08:56 26.06.2026
14 Боримечката
До коментар #1 от "оня с коня":
Е, това се казва приказка, а автора интересно къде ще препуска с последователите си в това време?Коментиран от #16
09:02 26.06.2026
15 Точно на вас ще повярвам!😂😂😂
09:04 26.06.2026
16 оня с коня
До коментар #14 от "Боримечката":
отивам да живея в колумбия, вас ви оставям на вълците тук09:05 26.06.2026
17 име
И парното повишава температурата в градовете. Значи и то спомага за глобалнотж затопляне. Да забраним и порното?!
Коментиран от #31
09:06 26.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Пешо от панелката
До коментар #9 от "оня с коня":
Гръцките плажове не са като нашите, там не може по голи цици.Коментиран от #20
09:07 26.06.2026
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Сталин
До коментар #3 от "оня с коня":
А лютеница и кренвирши Леки взема ли си09:14 26.06.2026
22 Зеля Бандерката
09:18 26.06.2026
23 един
09:44 26.06.2026
24 Оооо
09:53 26.06.2026
25 кръговрат
Коментиран от #26, #33
09:54 26.06.2026
26 Жожи
До коментар #25 от "кръговрат":
А, имаше, но хората бяха по тренирани и издържливи на трудности. Сега свикнаха на идеални условия и да вдигат врява за щяло и нещяло. След време като ни чипират, при температура над 29 градуса електрониката в чипа отказва и си мортус.Коментиран от #28
10:00 26.06.2026
27 ИВАН
10:01 26.06.2026
28 жоржи
До коментар #26 от "Жожи":
моржи ти и сега може да си мортус10:06 26.06.2026
29 Някой си
Толкова беше вчера в Германия, и днес ще е толкова...
ШООООК!!!!!!!!
УУУЖЖЖЖАААССССТТТ!!!!!!!!!!
33° през лятото!!!!!!
10:11 26.06.2026
30 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣
Коментиран от #32
10:18 26.06.2026
31 Джон Холмс
До коментар #17 от "име":
Сакън!!! Не барайте пОрното!!!10:30 26.06.2026
32 България в Пламъци!
До коментар #30 от "4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣":
В края на Юли са Юлските Горещници. България пак ще пламне в пожари. Не няма да ви подмине, независимо колко грачите че нямало затопляне.10:41 26.06.2026
33 Ад под небето
До коментар #25 от "кръговрат":
А преди 40 години България и Гърция горяха ли в пламъци всяка година? Щото предните години горяха и тази е гарантирана.10:44 26.06.2026
34 нЕма
10:45 26.06.2026