Украински дронове са атакували през нощта руския град Новомосковск в Тулска област, като според руски и украински канали в „Телеграм“ една от основните цели е бил химическият завод „Азот“. Към момента няма официално потвърждение, че предприятието е било директно поразено, съобщава Би Би Си, предава News.bg.
Жители на Новомосковск съобщават за силни експлозии и дим над града. В социалните мрежи бяха публикувани видеозаписи, на които се виждат и чуват безпилотни летателни апарати. Системата FIRMS на НАСА е регистрирала пожар в района на Новомосковск, където се намират заводът „Азот“ и свързаната с него Новомосковска топлоелектрическа централа.
Губернаторът на Тулска област Дмитрий Миляев заяви, че в резултат на атаката са нанесени щети по електропровод и по промишлено предприятие в Новомосковск, без да уточнява кое точно е засегнатото съоръжение.
По първоначални данни руската противовъздушна отбрана е свалила 73 украински дрона над региона. По-късно Миляев съобщи за унищожаването на още 84 безпилотни летателни апарата, с което общият им брой достига 157.
Освен материалните щети губернаторът информира, че в населено място в Шчекинския район е бил повреден частен жилищен дом, а една жена е пострадала.
Химическият завод „Азот“ е сред най-големите руски производители на амоняк и азотни торове. Част от произвежданите там химически вещества намират приложение и при производството на взривни вещества и боеприпаси, което превръща предприятието в обект с потенциално стратегическо значение.
Това е вторият случай за по-малко от две седмици, при който заводът се свързва с украинска атака. След удар на 14 юни украинският президент Володимир Зеленски съобщи за операцията, докато губернаторът Миляев тогава заяви, че отломки от свалени украински дронове са паднали върху територията на промишлено предприятие в Новомосковск.
Към момента няма независимо потвърждение, че именно заводът „Азот“ е бил основната цел на последната атака или че е понесъл преки поражения.
България, като член на Европейския съюз и НАТО, следи развитието на войната в Украйна и последиците от нея за европейската сигурност. Продължаващите удари по стратегическа инфраструктура в Русия и Украйна подчертават риска от по-нататъшна ескалация на конфликта.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пич
Коментиран от #10, #41
08:54 26.06.2026
2 Kaлпазанин
Коментиран от #48
08:55 26.06.2026
3 Това е както дроновете по Москва
За да спечелят поне медийната война
Коментиран от #14, #26
08:56 26.06.2026
4 Завод за компот
08:56 26.06.2026
5 ОНЯ с ДРОНЯ
ПРЕВЪРНАХА
РАЗЗИЯ
ОТ СВРЪХ БЕНЗИНОСТАНЦИЯТА
ВЪВ
СВРЪХ АВТОСТОЯНКА.
хахаха хахаха хахаха
Коментиран от #55
08:57 26.06.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
08:58 26.06.2026
8 Пуслер
08:59 26.06.2026
9 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
У нас те още безчинстват!
ДОКОГА ❓❗
Коментиран от #13
08:59 26.06.2026
10 Гресирана ватенка
До коментар #1 от "Пич":
Наблегни на повече грес 😁😁😁Коментиран от #27
08:59 26.06.2026
11 Папата
09:00 26.06.2026
12 Муньо
09:01 26.06.2026
13 Атина Палада
До коментар #9 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Отсвирила е празната ти тиква.Отк@чалник.09:01 26.06.2026
14 ФАКТ
До коментар #3 от "Това е както дроновете по Москва":
Керосин има в празната ти глава, изсипана копейка.09:01 26.06.2026
15 Няма край руският позор
09:03 26.06.2026
16 оня с коня
Коментиран от #20
09:03 26.06.2026
17 Българин
09:05 26.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 ПАПА ЛЪВ XIV
09:06 26.06.2026
20 Българин
До коментар #16 от "оня с коня":
Ватенките бягат от Крим като палестинци от Газа.09:06 26.06.2026
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 ПАПА ЛЪВ XIV
09:09 26.06.2026
23 Смех с копейки
09:10 26.06.2026
24 Васил
09:10 26.06.2026
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Мусорчик
До коментар #3 от "Това е както дроновете по Москва":
Викаш дроновете нямат нищо общо с кризата за бензин, налЕ?Или викаш по-виновна е руската компетентност, задето стреля с ракети с топлинно насочване срещу горящ резервоар за нефтени продукти... Мм?
Коментиран от #31
09:13 26.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 ПАПА ЛЪВ XIV
09:18 26.06.2026
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Тероризма в Украйна
Коментиран от #36
09:20 26.06.2026
31 Ехо муции
До коментар #26 от "Мусорчик":
Англосасите са в основата на всичко но скоро педофилите ще го отнесат09:22 26.06.2026
32 стоян
09:25 26.06.2026
33 Жалка жълтопаветна измет
09:25 26.06.2026
34 2030г
09:28 26.06.2026
35 стоян георгиев
09:37 26.06.2026
36 Антирашист 763
До коментар #30 от "Тероризма в Украйна":
Тероризма е от просия ! Украинците защитават родината си .Коментиран от #46
09:40 26.06.2026
37 Към премиера
Коментиран от #38, #50
09:45 26.06.2026
38 стоян георгиев
До коментар #37 от "Към премиера":
Не сме изхарчили нищо.получихме около 10 милиарда евро под различни форми.заморъжие за горива за електрически ток и не на последно място от живеещите у нас украинци.именно заради това се подобри доста икономическата ситуация у нас.Коментиран от #42, #56
09:48 26.06.2026
39 Украинските скакалци
09:51 26.06.2026
40 Не е предполагаема цел
09:51 26.06.2026
41 Не е Азов
До коментар #1 от "Пич":
А баш си е Азот09:52 26.06.2026
42 Ааааа ясно!
До коментар #38 от "стоян георгиев":
Затуй поскъпна тока и горивата. Даряваме ги на УкрайнаКоментиран от #49, #51, #52
09:53 26.06.2026
43 Предишните правителства
Коментиран от #54
09:58 26.06.2026
44 Мишел
10:00 26.06.2026
45 Съд и конфискация
10:03 26.06.2026
46 Тероризма в Украйна
До коментар #36 от "Антирашист 763":
ще доведе да обгазят и хората! Европа е на дъното на света. Спонсор на терористи!10:03 26.06.2026
47 Мишел
10:09 26.06.2026
48 Хахахаха
До коментар #2 от "Kaлпазанин":
Добре, че някой се сети за убиване на жени и деца, след 5 години бомбардиране от рашите по украинска територия.10:09 26.06.2026
49 Хахахаха
До коментар #42 от "Ааааа ясно!":
Еееее айде. Сега ще сте богати, радев спря помощта, сега ще имате пари да си плащате поскъпването на винетките с 30 процента. Сега ще се чудите какво да си правите парите.10:19 26.06.2026
50 Хахахаха
До коментар #37 от "Към премиера":
България не е изхарчила нищо. ЕС издържа хотелиерите за осигурените нощувки.10:21 26.06.2026
51 Абсолютно вярно
До коментар #42 от "Ааааа ясно!":
колега. Гладомора ще дойде първо тук.10:21 26.06.2026
52 стоян георгиев
До коментар #42 от "Ааааа ясно!":
Кое е поскъпнало?с парите дето вземаш днес може да си купиш много повече ток и горива от преди пет години.ти лично няма как и да дариш защото си на помощи.10:36 26.06.2026
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Антирашист 771
До коментар #43 от "Предишните правителства":
Това е то грубата манипулация !11:44 26.06.2026
55 Българин
До коментар #5 от "ОНЯ с ДРОНЯ":
Суми си отива братя!/За оня с коня и магарето отзад!/12:35 26.06.2026
56 бокоБРАВО КИРОАЛОООХЕРКОВ Е СВОБОДЕН КОЛ
До коментар #38 от "стоян георгиев":
МОЖЕ ЛИ ДА СИ ТОЛКОВА ПР00СТ БЕ ....ПЕЧАТНИЦАТА НА ЕВРО ФАЛИРА ЕВРОПА...ВСИЧКО СЕ ПОДОБРИ В БЪЛГАРИЯ ..ЦЕНИТЕ СТАНАХА ДВОЙНИ ..ЕВРОПА ДАВАЛА ???ДАВА КАТО ГО ВЗЕМА ОТ ТЕБ БЕ НЕ6ТАСТНИК12:36 26.06.2026