Проиранската организация „Хизбула“ категорично отхвърли новото рамково споразумение за сигурност, сключено във Вашингтон между суверенното правителство на Ливан и Израел с посредничеството на САЩ, съобщи БТА.
В официално изявление шиитското движение определи документа като „капитулация“ и заяви, че той нарушава суверенитета на страната.
Основна точка на напрежение е обвързването на изтеглянето на израелските войски от Южен Ливан с пълното и проверимо разоръжаване на недържавните въоръжени групи. Според лидера на „Хизбула“, Наим Касем, това искане представлява директна намеса във вътрешните работи на Ливан, поради което организацията ще продължи своята въоръжена съпротива.
В същото време израелският премиер Бенямин Нетаняху подчерта, че Израел няма териториални претенции, но ще запази военното си присъствие в пограничните буферни зони, докато заплахата от групировката не бъде напълно елиминирана.
Политическите анализатори в региона изразяват скептицизъм относно капацитета на официалната ливанска армия да поеме контрола над Южен Ливан и да разоръжи бойците на „Хизбула“. Представители на ливанския парламент вече предупредиха, че евентуален опит за насилствено прилагане на тези клаузи крие сериозен риск от подпалване на нова гражданска война в страната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 мдааааа
18:29 27.06.2026
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Безспорен факт
18:35 27.06.2026
4 Ку-ку
18:35 27.06.2026
5 Васил
18:38 27.06.2026
6 не може да бъде
18:45 27.06.2026
7 Хамас
Коментиран от #10, #12
18:48 27.06.2026
8 Гост
18:55 27.06.2026
9 Сатанас Единотнас
19:19 27.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Въртопов
До коментар #7 от "Хамас":
Ще коленичиш в израелски изпра.жнения, мюсли.мска сви,ньо. Заличаване на палестина,хамас,хизбула и иран. До крак. Това са животни а не хора.19:23 27.06.2026
13 Вова Инхибитор
19:24 27.06.2026