Силите на Централното командване на САЩ (CENTCOM) нанесоха серия от мощни въздушни удари по военни цели на територията на Иран.
Операцията е в пряк отговор на продължаващата агресия срещу търговското корабоплаване в стратегическия Ормузки проток. Ситуацията в региона остава критична, а постигнатото на 17 юни крехко споразумение за спиране на огъня е пред пълно разпадане.
Хронология на ескалацията
- 25 юни: Ирански дрон атакува сингапурския товарен кораб M/V Ever Lovely.
- 26 юни: Американската авиация отвръща с първа вълна от удари по иранското крайбрежие.
- 27 юни (4:30 ч. местно време): Ирански дрон камикадзе удря танкера M/T Kiku, превозващ 2 милиона барела суров петрол.
- Нощта срещу 28 юни: САЩ започват втора масирана вълна от въздушни удари по иранска инфраструктура.
Поразените цели и реакцията на Вашингтон
В официално изявление, разпространено от CENTCOM в Х , се посочва, че на Техеран е бил даден шанс да спази примирието, но страната е избрала да не го направи.
Американските военновъздушни и военноморски сили са атакували и неутрализирали 10 ключови компонента от военната машина на Иран, разположени по южното крайбрежие и на остров Кешм:
- Складове за съхранение на безпилотни летателни апарати и ракети;
- Системи за противовъздушна отбрана и комуникационни възли;
- Брегови радарни станции и съоръжения за минополагане.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп коментира събитията в социалната си платформа Truth Social, определяйки действията на Иран като „глупаво нарушение“ на договореностите. Той предупреди, че при следваща провокация американската армия е готова „да довърши започнатото“ по военен път.
Контраатаките на Техеран и ситуацията в Залива
Иранската революционна гвардия (IRGC) не закъсня с отговора си. Според информация на арабската редакция на Al Jazeera, иранските сили са изстреляли ракети и дронове срещу военни обекти на САЩ в региона, активирайки сирените за въздушна тревога в Кувейт и Бахрейн. Властите в Кувейт потвърдиха, че техните системи за ПВО са прихванали няколко „враждебни цели“ в ранните часове на неделния ден.
Въпреки тежкия военен обмен, от CENTCOM уверяват, че транзитът на търговски кораби през Ормузкия проток не е прекъснат изцяло, като американски кораби продължават да осигуряват координация за безопасен коридор. Анализаторите обаче предупреждават, че ново затваряне на протока заплашва да предизвика шоково поскъпване на петрола на международните пазари.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 митака
03:19 28.06.2026
2 Какво пак ли ще ги победи
Коментиран от #7
03:44 28.06.2026
3 Ъъъ
03:56 28.06.2026
4 Спри се бе
Коментиран от #18
03:59 28.06.2026
5 Д-р Ментал
Коментиран от #8
04:05 28.06.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Да се
До коментар #2 от "Какво пак ли ще ги победи":
Сърдят на израелците, не да нападат Иран, нищо добро няма да излезе от цялата работа, най много петрола да фръкне до небесатаКоментиран от #23
04:15 28.06.2026
8 Тебе
До коментар #5 от "Д-р Ментал":
те гони деменцията. Два дни след споразумението Иран удари с дрон сингапурски търговски кораб. Никой не разбра защо и кому беше нужно. Затова САЩ се намесиха отново, както е и редно. Иранците постоянно лъжат и постоянно играят подмолно. Еми ще си го получат сегаКоментиран от #12, #16
04:21 28.06.2026
9 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ
БАЗИ В ОТГОВОР
......
А ПО БАГДАД ОБИКАЛЯТ ТАНКОВЕ И НЕЩО ГОРИ
В ЗЕЛЕНАТА ЗОНА КЪДЕТО Е ПОСОЛСТВОТО НА
ФАЩ
04:48 28.06.2026
10 Тази война няма да спре никога
05:27 28.06.2026
11 Оня
05:50 28.06.2026
12 Петричката леля
До коментар #8 от "Тебе":
Иранската военна хунта не се ръководи от религиозен водач или от иранския народ. Някои извън Иран си прокарват техните политически и финансови интереси.Коментиран от #14
06:00 28.06.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Ъъъ
До коментар #12 от "Петричката леля":
"Иранската военна хунта...."Хунта има в Израел....Че и в САЩ, независимо че 24 са определят те! Ние не искаме зет да ни е млад меринджей!
06:12 28.06.2026
15 Механик
"Епична ярост" стана на "Старческо безсилие", а Дони стана за смях и на врабчетата. А то е така, когато на тоя пост са те сложили ш-ифутите.
06:36 28.06.2026
16 Механик
До коментар #8 от "Тебе":
Ама ти сигурен ли си, че точно Иран са ударили сингапурския кораб? А сигурен ли си, че корабът е сингапурски? Или мислиш така, щото така пише по новините и така ти вика телевизора?06:39 28.06.2026
17 Хмммм
Какво направи Буш със Садам? Осигури широка международна подкрепа. Докара 1 милеон армия и за 1 месец го смаза.
А Тръмп си играе на ракетки с дрончета като някой Путин. То е ясно, че като аятоласите искат атом, трябва да им се даде атом.
06:42 28.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 дядото
07:09 28.06.2026
21 Кирил
08:03 28.06.2026
22 Гост
08:06 28.06.2026
23 Тръмплин
До коментар #7 от "Да се":
- Нали затова го правя?130 млрд $ дългове имаме да чистим. От 2007 г ги трупаме. Дълго ще ви разиграваме с войни и далавери.
08:08 28.06.2026